REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Turysta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zadatek nie zastępuje odszkodowania

Dokonując kupna nieruchomości warto się zabezpieczyć. Taką możliwość przewiduje kodeks cywilny w postaci zadatku, który może uchronić nas przed tym, że właściciel nieruchomości wycofa się z umowy i odmówi jej sprzedania.

Obniżenie opłat klimatycznych

Stawki opłaty miejscowej i uzdrowiskowej zostały zmniejszona dla emerytów, rencistów i uczniów.

Czy za fotografowanie muzealnych eksponatów trzeba dodatkowo płacić?

Muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie obrazów, rzeźb i innych przedmiotów wystawionych w salach ekspozycyjnych, stwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie w wyroku z dnia 5 marca 2010 r.

Obowiązki biura podróży

Planując wyjazd wakacyjny nie zawsze się zastanawiamy nad formalnościami. Najważniejsze to znaleźć atrakcyjną wycieczkę w dobrej cenie. Warto jednak zastanowić się, czego trzeba wymagać podpisując umowę z biurem podróży i jakie ciążą na nim obowiązki.

REKLAMA

Jak podróżować ze zwierzętami

Wakacje to czas podróży. Często naszymi towarzyszami są również domowe zwierzęta. Warto się wiedzieć, co należy zrobić, aby bez problemów przewieźć zwierzę na pokładzie samolotu czy statku.

Kolizja z dzikim zwierzęciem

Kodeks cywilny przewiduje, że osoba, która posługuje się lub chowa zwierzę zobowiązana jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. Odpowiedzialność powstaje nawet, gdy zwierzę zabłąkało się lub uciekło. Czy w takim razie ktoś ponosi odpowiedzialność za dzikie zwierzęta?

Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Wiele osób pozostaje w nieformalnych związkach. Jeżeli śmierć partnera nastąpiła wskutek wypadku czy pobicia, konkubent może dochodzić stosownej renty, odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jak tego dokonać?

Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe gwarantuje nam świadczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, możemy liczy nie tylko na zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, czy rentę, które są wypłacane czasowo. Przepisy przewidują również pojedynczą rekompensatę za utratę zdrowia i sprawności.

REKLAMA

Szpitalne leczenie za granicą

Dnia 15 czerwca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że zgodnie z przepisami unijnymi państwo członkowskie ubezpieczenia (tzn. takie, w którym pacjent jest ubezpieczony) nie jest zobowiązane do zwrotu pacjentowi kosztów, które w państwie, gdzie była świadczona opieka medyczna obciążają tego pacjenta, jeżeli są one efektem nieplanowanej opieki szpitalnej, która została zapewniona pacjentowi podczas jego pobytu tymczasowego w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia.

Co musisz wiedzieć zanim wykupisz wycieczkę?

Podpisując umowę z biurem podróży zatrzymaj foldery reklamowe, które przedstawiał ci organizator. Mogą się przydać przy ewentualnej reklamacji. Sprawdź o czym warto wiedzieć kupując wycieczkę.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Jeżeli planujesz podczas wakacji wyjechać na wymarzoną wycieczkę, sprawdź najpierw czy biuro podróży działa legalnie.

Co ze szkodą wyrządzoną w środowisku?

W myśl art. 3 pkt 39 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2006 r. Nr 129 poz. 902;) środowisko to ogół elementów przyrodniczych, w tym także przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat. Przy czym wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone w środowisku?

Kiedy możesz żądać wyższego odszkodowania?

W myśl obowiązującej na gruncie prawa polskiego zasady pełnego odszkodowania, podmiot obowiązany do naprawienia szkody powinien naprawić szkodę obejmującą straty jakie doznał poszkodowany a także utracone korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie wyrządzono mu szkody. Czasem jednak żądanie takiego odszkodowania nie będzie możliwe, z kolei w niektórych przypadkach będzie można skutecznie dochodzić zasądzenia wyższej kwoty niż faktycznie poniesiona szkoda.

Co obejmuje odszkodowanie?

Zgodnie z przyjętą w polskim systemie prawnym zasadą wyrażoną w art. 361 § 1 Kodeksu cywilnego zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W konsekwencji naprawienie szkody obejmuje jedynie starty, jakie poniósł poszkodowany a także korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono zgodnie z regułą tzw. pełnej szkody. Jednak nie zawsze musi tak być.

Czy można żądać naprawienia szkody powstałej w okresie prenatalnym?

Przepis art. 446(1) Kodeksu cywilnego stanowi, że z chwilą urodzenia dziecko może żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem. Artykuł ten dodany został przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U.93.17.78) z dniem 16 marca 1993 r. i stanowi podstawę odpowiedzialność odszkodowawczej za tzw. szkody prenatalne. Kto może w tym przypadku ponosić odpowiedzialność?

Biura podróży zagrożone upadłością?

„Dziennik Gazeta Prawna” ostrzega dzisiaj (12 lipca) przed możliwością kolejnych bankructw biur podróży. Według gazety nawet 40 proc. biur znajduje się w złej kondycji finansowej.

Kiedy nie można żądać zwrotu świadczenia nienależnego?

Co do zasady możliwe jest zgłoszenie żądania wydania korzyści majątkowej lub - gdyby to było niemożliwe - zwrotu tej korzyści, jeżeli ktoś bez podstawy prawnej korzyść taką uzyskał. Jeżeli świadczenie spełnił ktoś, kto nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, skutecznie może domagać się jego zwrotu, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

Co z odszkodowaniem za nienależne świadczenie?

Jeżeli ktoś spełnił świadczenie będąc w błędnym przekonaniu, że robi to w ramach istniejącego lub powstającego właśnie zobowiązania, może żądać zwrotu tego co świadczył. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują specjalną instytucję nienależnego świadczenia, która umożliwia dochodzenie szkody powstałej z tego tytułu.

Jaki jest termin przedawnienie roszczeń z czynów niedozwolonych?

Jeżeli szkoda została wyrządzona czynem niedozwolonym, roszczenie o jej naprawienie przedawnia się z upływem 3 lat od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie odpowiedzialnej do jej naprawienia. Termin ten jest krótszy niż ogólny termin przedawnienia roszczeń majątkowych, który wynosi 10 lat, i wynosi tyle samo co termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jednak jego bieg należy liczyć w inny sposób.

Kto odpowie za szkodę wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa?

Kodeks cywilny stanowi, że to prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzona komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu. Powyższą regułę stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw lub zakładów wytwarzających środki wybuchowe albo posługujących się takimi środkami. W jaki sposób osoba ponosząca odpowiedzialność może się od niej uwolnić?

Kto odpowiada za zawalenie się budowli?

Kodeks cywilny stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie (art. 434 Kodeksu cywilnego). Aby móc skorzystać z tego przepisu należy w pierwszej kolejności ustalić czym jest budowla oraz jaki podmiot należy rozumieć pod pojęciem “ samoistny posiadacz”?

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta

Zgodnie z zasadą przewidzianą przez Kodeks cywilny w art. 431 § 1 za szkody wyrządzone przez zwierzęta ponosi odpowiedzialność ten, kto je chowa lub się nimi posługuje. O kim jest mowa w tym przepisie? Co w przypadku gdy szkodę wyrządzi dzikie zwierzę?

Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Jeżeli powierzasz wykonanie czynności innej osobie zgodnie z art. 429 Kodeksu cywilnego będziesz ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez tę osobę przy wykonywaniu powierzonej czynności. Z odpowiedzialności tej można się jednak zwolnić.

Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

W przypadku gdy prawomocne orzeczenie lub też ostateczna decyzja wyrządziła szkodę można skutecznie żądać jej naprawienia na drodze sądowej, jednak dopiero po stwierdzeniu w innym postępowaniu, iż orzeczenie (wyrok, postanowienie) czy decyzja są niezgodne z prawem.

Co ze szkodą wyrządzoną przez ustawę lub rozporządzenie?

Możesz żądać naprawienia szkody, jeżeli doznałeś uszczerbku na skutek wydania ustawy czy rozporządzenia. Jednak, aby móc skutecznie wystąpić na drogę sądową z takim roszczeniem w pierwszej kolejności trzeba uzyskać stwierdzenie we właściwym postępowaniu, że akt ten jest niezgodny z Konstytucją, ratyfikowana umową międzynarodową lub ustawą.

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez władzę publiczną?

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego albo też inna osoba prawna wykonująca władzę z mocy prawa. Kiedy powstanie odpowiedzialność tych podmiotów?

Na jaką pomoc hotelu może liczyć jego gość

W działalności zakładów hotelarskich występują nieraz takie sytuacje, gdy hotele lub motele podejmują się świadczenia usług polegających na dokonaniu czynności faktycznych, co nie podlega bezpośrednio pod przepisy kodeksowe dotyczące zlecenia ani innych określonych typów umów o świadczenie usług.

Gość hotelowy, czyli strona umowy

Umowa hotelowa jest umową odpłatną, zawsze ma charakter umowy wzajemnej, niezależnie od zasad płatności. Umowa ta ma z natury rzeczy charakter konsensualny. Może być zawarta w dowolniej formie przez podmiot nazywany zwykle hotelarzem.

Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?

Hotele oraz innego rodzaju zakłady hotelarskie zobowiązują się świadczyć za odpłatnością usługi hotelarskie na podstawie umowy, którą zwykle określa się mianem umowa hotelowa. Zawierana umowa ma kompleksowy charakter i nie da się zakwalifikować ją jako jeden z typów umów unormowanych przez prawo cywilne.

Czy hotelarz może przetrzymać dowód osobisty gościa?

Właściciele hoteli i pensjonatów nie mają prawa zatrzymywać dowodu osobistego gościa. Takie uprawnienie nie przysługuje im nawet wtedy, gdyby dowód miał stanowić formę gwarancji uregulowania za pobyt.

Projekt specustawy powodziowej

Budowa infrastruktury przeciwpowodziowej będzie dużo prostsza i szybsza. Może się rozpocząć jeszcze przed ukończeniem postępowania wywłaszczeniowego. Przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm, która teraz trafi do Senatu.

Jakie rzeczy trzeba zostawić w luku bagażowym

Nie wszystkie rzeczy, które można zabrać w rejs samolotem można wnieść w bagażu podręczny. Część będziemy musieli zostawić w luku bagażowym.

Czy można zabrać leki na pokład samolotu

Na pokład samolotu można zabrać jedynie niezbędne leki. Do kabiny pasażerskiej nie wejdziesz z sokiem, wodą, czy innym napojem o pojemności 100 ml, który został zakupiony przez kontrolą bezpieczeństwa

Kiedy hotel jest hotelem

Wybierając kwaterunek na wakacje warto zwrócić uwagę, czy właściciel prawidłowo określa rodzaj swojego obiektu, tak żeby zamiast do hotelu nie trafić do motelu.

Twoje prawa w hotelu

Wybierając się na wakacje należy pamiętać, że także właściciele hoteli i pensjonatów mają w stosunku do nas określone obowiązki. Sprawdź jakie.

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż całkowita odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu ograniczona jest do wartości około 1134,71 Euro. ETS podkreślił przy tym, że z uwagi na interpretację pojęcia „szkoda” w konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, zawartej w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r., w kwocie tej mieści się zarówno szkoda, jak i krzywda poniesiona przez pasażera z tytułu utraty bagażu.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty?

Reklamacja niedoręczonej przesyłki

Wysłałam przesyłkę pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Niestety przesyłka ta zaginęła. Czy aby dostać odszkodowanie powinnam złożyć reklamację?

Odpowiedzialność gwarancyjna zakładu ubezpieczeń i jej powstanie

Ponoszenie odpowiedzialności gwarancyjnej przez zakład ubezpieczeń jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z umowy ubezpieczenia.

Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną

Czy w umowie przedwstępnej jest możliwość zastrzeżenia obowiązku zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez drugą stronę? Jakie znaczenie ma kara umowna?

Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Bank pokryje straty wynikłe z kradzieży karty, chyba że wykaże winę jej niedawnego posiadacza. Sprawdź jak postępować, by nie stracić na kradzieży karty płatniczej.

Poradnik na majówkę: sprawdź jakie masz prawa

Opóźnienie pociągu, odwołanie autokaru, zmiana ceny wycieczki, czy też gorszy standard pokoju – to tylko część nieprzyjemności, jakie mogą nas spotkać podczas majówki. Sprawdź jakie są twoje prawa.

Pojęcie odszkodowania

Wyrządzenie szkody rodzi zobowiązanie do jej naprawienia. Jednym ze sposobów naprawienia szkody jest wypłata określonej kwoty pieniężnej (odszkodowania).

Pojęcie szkody

Mimo tego, że powstanie szkody jest jedną z podstawowych przesłanek odpowiedzialności cywilnej przepisy prawne nie określają wprost co należy rozumieć pod pojęciem szkody.

Uszczerbek na zdrowiu

W sytuacji, kiedy poszkodowany doznaje w skutek wypadku obrażeń ciała często mamy do czynienia z tzw. trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Ubezpieczenie OC pracodawcy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy ma na celu ochronę przedsiębiorcy przed negatywnymi skutkami finansowymi roszczeń zgłaszanych przez jego pracowników, na skutek szkód doznanych przez nich w wyniku wypadku przy pracy.

REKLAMA