REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa hotelowa jest umową odpłatną, zawsze ma charakter umowy wzajemnej, niezależnie od zasad płatności. Umowa ta ma z natury rzeczy charakter konsensualny. Może być zawarta w dowolniej formie przez podmiot nazywany zwykle hotelarzem.

Stronami umowy hotelowej jest przedsiębiorca oraz z reguły gość hotelowy, czyli każda osoba fizyczna (także niemająca zdolności do czynności prawnych lub mająca ją ograniczoną – wówczas umowę zawierają jej przedstawiciele ustawowi).

REKLAMA

Umowa tego typu może być również zawarta przez osoby trzecie na rzecz określonej osoby fizycznej lub grupy osób. W takim charakterze umowa hotelowa jest zawierana przez osoby fizyczne działające na rzecz:

  1. swoich bliskich,
  2. podopiecznych czy
  3. wychowanków, 

Na rzecz osób trzecich umowę hotelową mogą zawierać również osoby prawne, jakimi są:

  1. organizatorzy turystyki,
  2. zakłady pracy,
  3. organizatorzy konferencji oraz
  4. inne jednostki organizacyjne, które mają korzystać z określonych usług hotelarskich,

Umowa może mieć charakter umowy o świadczenie na rzecz osoby trzeciej.

Zobacz również serwis: Umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne postanowienia umowy

Nie są jednak gośćmi hotelowymi osoby, które korzystają z noclegów w danym zakładzie w związku z zatrudnieniem w nim, albo osoba przebywająca w hotelu bez wiedzy hotelarza.

Do postanowień przedmiotowo istotnych umowy hotelowej zaliczamy:

  1. określenie osoby fizycznej lub grupy osób, na rzecz których usługi mają być świadczone
  2. określenie pokoju hotelowego lub miejsca (łóżka hotelowego) w takim pokoju, które ma być udostępnione
  3. oznaczanie wynagrodzenia za świadczone usługi hotelarskie lub przynajmniej wskazanie podstaw jego wyliczenia (cennik); dodatkowe podstawy stanowią ustalenia miedzy stronami dotyczące zniżek.

Goście hotelowi

Prowadzi to do zróżnicowania gości hotelowych na 4 zasadnicze grupy, przy czym granice między nimi są płynne:

REKLAMA

Grupę I – stanowią standardowi goście hotelowi, czyli wszyscy inni poza zaliczonymi do pozostałych grup. Jest to grupa największa, którą tworzą goście przyjeżdżający do hotelu w celach wypoczynkowych, biznesowych lub jakichkolwiek innych. Są to turyści indywidualni, jak i grupowi.

Grupę II – tworzą stali goście hotelowi, często korzystający z usług danego hotelu lub innego zakładu hotelowego i przez to wpływający na jego renomę. Regulaminy określają warunki uznania gościa hotelowego za należącego do tej kategorii gości przez określenie minimalnej liczby (30 – 50) gwarantowanych rezerwacji lub noclegów przypadających na danego gościa w ciągu roku. Takie tzw. częste pobyty mają miejsce, np. w przypadku pracowników dużych koncernów przyjeżdżających w celu:

  1. tworzenia oddziałów,
  2. wykonywania zadań nadzorczych,
  3. szkoleniowych,
  4. marketingowych,
  5. wdrażania nowych technologii.

REKLAMA

Właśnie te dość krótkie, ale powtarzające się pobyty gości hotelowych są źródłem znacznych dochodów hoteli także poza sezonem. Wewnętrzne ustalenia mogą też zaliczać do stałych gości tzw. rezydentów, o ile ta kategoria gości występuje w określonym hotelu. Przyjęte jest traktowanie jako rezydenta gościa przebywającego nieprzerwanie w danym hotelu nie krócej niż 3 tygodnie lub 1 miesiąc.

Grupę III – tworzą tzw. bardzo ważne osoby. Zalicza się do nich znanych polityków, biznesmenów, dziennikarzy, wybitnych twórców nauki, gwiazdy filmowe, znanych piosenkarzy, śpiewaków i innych artystów, znanych sportowców, trenerów itp. Są to również goście przebywający na zaproszenie właściciela lub zarządcy hotelu, przedstawiciele biur podróży współpracujący z hotelem, a nawet goście przebywający w podróży poślubnej, czy obchodzący imieniny lub urodziny podczas pobytu w hotelu. Często tego rodzaju goście nie przysparzają znacznych wpływów danemu hotelowi, ale mogą mieć, jako osoby publiczne duży wpływ na reklamę danego zakładu.

Grupa IV – to goście, których cechą szczególną jest posiadanie tzw. karty lojalnościowej, z którą wiążą się określone przywileje. Może to być karta wręczana jako upominek stałemu gościowi lub nabywana przez osoby zainteresowane korzyściami z niej wynikającymi. Najczęściej mamy do czynienia z karą rabatową, uprawniającą posiadacza do zniżek w opłatach za usługi hotelarskie, jak również dalszych przywilejów po zebraniu wskazanej liczby punków, przyznawanych za wydatki poczynione w danym hotelu. Takie karty mają często znaczenie prestiżowe dla ich posiadaczy, co podkreślane jest w ich nazwach: srebrna, złota, platynowa.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA