reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy za fotografowanie muzealnych eksponatów trzeba dodatkowo płacić?

Czy za fotografowanie muzealnych eksponatów trzeba dodatkowo płacić?

Muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie obrazów, rzeźb i innych przedmiotów wystawionych w salach ekspozycyjnych, stwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie w wyroku z dnia 5 marca 2010 r.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie (dalej „SOKiK”), w wydanym orzeczeniu, uznał za niedozwolone postanowienie regulaminu obowiązującego w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, które zabraniało fotografowania i filmowania eksponatów bez uzyskania pozwolenia dyrektora muzeum, a także przewidywało pobieranie dodatkowej opłaty za fotografowanie.

Zakwestionowana przez SOKiK klauzula została wpisana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rejestru postanowień wzorców umownych uznanych za niedozwolone. Zgodnie z art. 47943 Kodeksu postępowania cywilnego, powyższy prawomocny wyrok SOKiK wywiera skutek także wobec osób trzecich, w związku z czym stosowanie klauzul tożsamych co do treści przez inne muzea w Polsce jest niedozwolone. Oczywiście w praktyce może okazać się, że pomimo zakazu, niedozwolona klauzula znajdzie się w regulaminie muzeum, jednakże z mocy prawa nie wiąże ona osób odwiedzających.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż zakwestionowana klauzula nie dotyczy zakazu używania lamp błyskowych. Zatem zakaz ten nadal może być przez muzea stosowany
w celu ochrony zbiorów.

Zadaj pytanie: Forum prawników

W przypadku niezastosowania się przez dane muzeum do zakazu pobierania dodatkowych opłat za fotografowanie, konsument, w celu dochodzenia swoich praw, może wystąpić na drogę sądową. Z uwagi na fakt, iż na podstawie art. 3851 § 1 Kodeksu cywilnego postanowienia regulaminu uznane za niedozwolone nie wiążą konsumenta z mocy prawa, jest on uprawniony do zwrotu nienależnie pobranej opłaty.

Należy jednak pamiętać, że zakaz pobierania opłat za fotografowanie nie obejmuje wszystkich sytuacji. Zgodnie z ustawą z 21 listopada 1996 r. o muzeach (dalej „ustawa”), muzea mogą pobierać opłaty za przygotowanie i udostępnianie zbiorów do celów innych niż zwiedzanie, w szczególności za kopiowanie czy sporządzanie reprodukcji lub fotografii. Ponadto, ustawa o muzeach stanowi, iż muzea pobierają opłaty za udostępnianie wizerunków muzealiów z wykorzystaniem informatycznych nośników danych (np. za udostępnienie fotografii eksponatów na płycie CD lub pocztą elektroniczną). Ustawa wymaga jednak, aby bezpośredni dostęp do wizerunków muzealiów drogą elektroniczną był bezpłatny. Zatem, w przypadku zamieszczenia fotografii eksponatów na stronie internetowej, muzeum nie może uzależnić dostępu do takiej strony od uiszczenia opłat.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Podsumowując, pobieranie dodatkowych opłat za fotografowanie muzealiów dopuszczalne jest wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie. Opłaty nie mogą być nakładane na konsumentów, którzy zwiedzają powszechnie dostępne ekspozycje. Należy jednak pamiętać, iż wykorzystując fotografie chronionych utworów w celach wykraczających poza prywatny użytek, trzeba mieć na uwadze ograniczenia wynikające z prawa autorskiego.

Zobacz: Jakie obowiązki ma biuro podróży

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama