reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy hotelarz może przetrzymać dowód osobisty gościa?

Czy hotelarz może przetrzymać dowód osobisty gościa?

Właściciele hoteli i pensjonatów nie mają prawa zatrzymywać dowodu osobistego gościa. Takie uprawnienie nie przysługuje im nawet wtedy, gdyby dowód miał stanowić formę gwarancji uregulowania za pobyt.

Z okazji zbliżających się wakacji warto dowiedzieć się czegoś o prawach, jakie przysługują nam podczas urlopu. Częstym problemem, jaki można spotkać przy okazji upragnionego wyjazdu, jest kwestia zatrzymywania przez właścicieli hoteli, czy też pensjonatów dowodów osobistych gości.

Po powrocie z wakacji turyści skarżą się często na takie postępowanie, prosząc o wyjaśnienie tej kwestii.

Pojechaliśmy z mężem na Mazury na tydzień. Zatrzymaliśmy się w małym hotelu, pięknie położonym nad jeziorem. Po przyjeździe, na prośbę recepcjonistki, zostawiliśmy nasze dowody osobiste celem zarejestrowania w hotelu, a w tym czasie dostaliśmy klucz do pokoju, żebyśmy mogli się odświeżyć i rozpakować. Sądziliśmy, że dowody zostaną nam niezwłocznie zwrócone. Jakież było nasze zdziwienie, gdy oznajmiono nam, że otrzymamy dokumenty w dniu wyjazdu, a do tego czasu zostaną w recepcji. Czy hotel miał prawo zatrzymać nasze dowody osobiste?

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Hotelarz nie ma prawa zatrzymać dowodów osobistych swoich gości. Dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie (np. po otrzymaniu nowego dowodu).

Zgodnie z art. 34 ustawy o ewidencji ludności i dowodach - osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:

  • od ukończenia 18 roku życia,
  • od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.

Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego turysty, przy wynajęciu pokoju w hotelu lub pensjonacie może spowodować również surowe konsekwencje karne.

Kto zatrzymuje cudzy dowód osobisty, podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny (art. 55 ustawy o ewidencji ludności i dowodach).

Zobacz również serwisy: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960, z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama