reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Jedną z pierwszych czynności ubezpieczonego powinno być przystąpienie do spisu powstałych strat. W tym celu warto dokonać również dokumentacji zdjęciowej. Celem tego jest przede wszystkim udokumentowanie zniszczeń, jakie wywołała wielka woda.

Z racji dużego zaangażowania służb ratowniczych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego warto ponadto postarać się o stosowne zaświadczenie o przeprowadzeniu akcji ratunkowej. Będą one miały duże znaczenie w przypadku dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela w postępowaniu sądowym.

W przypadku powodzi bardzo istotne jest, by o szkodach wyrządzonych wskutek kataklizmu niezwłocznie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe w którym ubezpieczony posiada polisę. Zgodnie z art. 818 ust. 1 Kodeksu cywilnego w umowie ubezpieczenia lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia mogą być zawarte obowiązki ubezpieczonego do zgłoszenia szkody w ściśle określonym czasie.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

W takiej sytuacji należy bezwzględnie zastosować się treści tych postanowień, jako że w przypadku naruszenia tego obowiązku z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa odszkodowanie może być mniejsze, jeżeli naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku.

Nadzwyczajność obecnej sytuacji sprawiła, że większość firm ubezpieczeniowych wprowadziła tzw. szybką ścieżkę likwidacji szkód. Oznacza to, że w przypadku szkody częściowej, czyli takiej o niewielkim rozmiarze, odszkodowanie może wpłynąć na konto ubezpieczonego już po kilku dniach.

Oprócz tego należy przede wszystkim pamiętać o podstawowej zasadzie, iż fakt ubezpieczenia majątku nie zwalnia ubezpieczonego od obowiązku jego ratowania i ograniczania szkód. Zgodnie z art. 826 Kodeksu cywilnego w razie zajścia wypadku ubezpieczający swoje mienie jest obowiązany użyć dostępnych środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. Samo zachowanie ubezpieczonego w obliczu zajścia szkody jest przedmiotem analizy ubezpieczyciela w trakcie likwidacji szkody.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Źródło: www.szczurowa.pl
Źródło: www.szczurowa.pl

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama