REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja niedoręczonej przesyłki

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Usługa przesyłki rejestrowej jest uznana za niewykonaną, jeżeli nie została dostarczona w ciągu 14 dni.
Usługa przesyłki rejestrowej jest uznana za niewykonaną, jeżeli nie została dostarczona w ciągu 14 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Wysłałam przesyłkę pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Niestety przesyłka ta zaginęła. Czy aby dostać odszkodowanie powinnam złożyć reklamację?

Tak. W przypadku, gdy przesyłka pocztowa nie zostanie doręczona, konieczne będzie wniesienie reklamacji. Usługa przesyłki rejestrowej, czyli takiej, która została przyjęta za pokwitowaniem przyjęcia i doręczana za pokwitowaniem odbioru, jest uznana za niewykonaną, jeżeli nie została dostarczona w ciągu 14 dni.

REKLAMA

Samo postępowanie reklamacyjne jest konieczną drogą w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania powszechnej usługi pocztowej (przez publicznego operatora). Co do zasady może być ona złożona w dowolny sposób.

Zgłasza się ją w formie pisemnej lub też ustnie do protokołu. Oprócz tego za reklamację będzie uznany każdy inny sposób ujawniający w sposób dostateczny wolę reklamującego.

Reklamacja powszechnej usługi pocztowej może być wniesiona również w formie elektronicznej.

Co zawrzeć w reklamacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sama reklamacja powinna zawierać imię i nazwisko albo nazwę lub firmę oraz adres zamieszkania (siedziby). Nie ma przy tym znaczenia, czy reklamację składa adresat, czy też nadawca.

Zobacz również serwis: Reklamacje

W samej treści zgłoszenia należy wskazać rodzaj reklamowanej przesyłki, jak również uzasadnić reklamację. Na koniec reklamacja powinna być podpisana przez reklamującego

Odszkodowanie

Reklamujący może również zażądać stosownego odszkodowania. Żądanie to powinno również w treści samego zgłoszenia. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, iż samo odszkodowanie będzie możliwe jedynie w przypadku stwierdzenia, iż niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie usługi doprowadziło do powstania po stronie reklamującego określonej szkody.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Operator publiczny nie odpowie jednak za niewykonanie jeżeli nastąpiło ono wskutek siły wyższej, wyłącznie z powodu winy nadawcy lub też szczególnej podatności przesyłanej rzeczy na uszkodzenia.

Jaki jest czas rozpatrzenia reklamacji

Reklamacja jest wnoszona do placówki operatora pocztowej. Ten przekazuje ją niezwłocznie do jednostki rozstrzygającej o żądaniach klienta w I instancji, która ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi. W sytuacji jeżeli jest to niemożliwe, wtedy też jednostka rozstrzygająca musi poinformować o tym reklamującego z powiadomienie o powodach opóźnienia oraz wskazaniem terminu udzielenia odpowiedzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA