REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron nie podlega zwolnieniu od podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w październiku 2009 r. indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Kiedy nie zapłacisz operatorowi za zerwanie promocji


Zmiana regulaminu świadczenia usług przez operatora telekomunikacyjnego daje nam możliwość wypowiedzenia umowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie może żądać zapłaty kary umownej z tytułu zerwania umowy promocyjnej.

Jak dochodzić odszkodowań - samemu, czy szukać pomocy u fachowców?

Jeżeli doznaliście uszczerbku na zdrowiu np: w wyniku wypadku samochodowego? Albo ktoś z Twoich bliskich zmarł w pracy, na drodze lub z powodu jakichkolwiek zdarzeń losowych? Sytuacja materialna po stracie bliskiego pogarsza się (utrata źródła utrzymania, koszty pogrzebu, a w przypadku utraty zdrowia często bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji ). Właśnie dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad drogą uzyskania odszkodowania i innych wszystkich możliwych świadczeń. Większość z nas udaje się do ubezpieczyciela zgłasza szkodę z odpowiedniej polisy i oczekuje decyzji o wypłacie odszkodowania. A następnie zaczyna się: „ płacz i zgrzytanie zębami „ że Towarzystwo nas oszukało” bo wypłaciło za mało, zaniżyło odszkodowanie, odmówiło wypłaty odszkodowania. A może w tym wszystkim był jednak nasz błąd?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na okres próbny.

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na zastępstwo.

Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

Kodeks pracy rozróżnia kilka rodzajów umów o pracę, takich jak na czas określony czy okres próbny. Ważne jest, że nie wszystkie można rozwiązać przez wypowiedzenie.

Podstawowe przepisy dotyczące rozwiązania umowy o pracę (art. 30)

Rozwiązywanie umów o pracę należy niewątpliwie do najbardziej problematycznych kwestii dotyczących stosunku pracy, które bardzo często kończą się w sądzie. Omawiamy przepis wskazuje podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę.

REKLAMA

Pozwy zbiorowe - o odszkodowanie nie musisz walczyć w pojedynkę

Poszkodowani jednym zdarzeniem będą mogli walczyć o odszkodowania w jednym procesie. Ważne by do postępowania zgłosiło się co najmniej 10 osób. Takie postępowanie grupowe ułatwi dochodzenie drobnych roszczeń, o które nie opłaca się walczyć w postępowaniu indywidualnym

Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Kodeks cywilny w art. 822 stanowi, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Kto z rodziny zmarłego może dostać zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie jest roszczeniem o charakterze ściśle niemajątkowym mającym za zadanie kompensację doznanej krzywdy. Roszczenie to nie ma na celu wyrównywać strat poniesionych przez członków najbliższej rodziny zmarłego, lecz ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości. Ma także na celu złagodzić cierpienia wywołane utratą osoby bliskiej.

Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę- poradnik

Każdy boi się zwolnienia z pracy. W poradniku podpowiemy jak bronić się przed wypowiedzeniem. Dowiecie się również, jak odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy. Doradzimy także jak samemu wypowiedzieć umowę o pracę.

Kompensata dla poszkodowanych w przestępstwach umyślnych

Zgodnie z ustawą z dnia dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osobie pokrzywdzonej należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

Utracone korzyści a odszkodowanie

Odszkodowanie za utracone korzyści należy się poszkodowanemu, który wskutek wypadku utracił przewidywane dochody. Ma to także odniesienie do osób, dla których samochód jest narzędziem pracy, a którego wskutek uszkodzeń nie mogą użytkować.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, a wypłata odszkodowania

Przekroczenie dozwolonej prędkości może mieć istotny wpływ na obniżenie wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowania, dlatego że jest to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych.Zakłady Ubezpieczeń postanowiły wprowadzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Auto Casco zapisy, które pozwalają im pomniejszyć odszkodowanie nawet od 15% do 30% przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h.

Powypadkowe badania techniczne

Naprawiłeś samochód po wypadku i zastanawiasz się, kto zwróci koszty poniesione przez Ciebie za powypadkowe badania techniczne? Obecne przepisy stanowią, że jeśli koszty naprawy wynoszą ponad 2 tys. zł, to trzeba wykonać dodatkowe badanie.

Brak prawa jazdy a odszkodowania

Jeśli nie wiesz, że go nie masz, to jedziesz jak zawsze – na „pewniaka”. Ale jeśli już wiesz, że go nie masz, to każdy samochód obok wydaje się nieoznakowanym radiowozem. No właśnie - prawo jazdy.

Poszanowanie dóbr osobistych pracownika

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych, również pracodawcy.

Prawa zwalnianego pracownika

Obecnie, w czasach kryzysu, groźba utraty pracy jest bardzo realna. Pomimo, iż jest to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą nas spotkać, warto wiedzieć, jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do zwalnianego pracownika.

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

W określonych sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Jednak trzeba mieć świadomość, że pracownikowi takie uprawnienie przysługuje.

Formularz zgłoszenia szkody

Ubezpieczyciele często uzależniają przyjęcie zgłoszenia szkody od uprzedniego wypełnienia przez zgłaszającego lub poszkodowanego stosownego formularza, zastrzegając przy tym iż niedopełnienie takiego obowiązku może skutkować zmniejszeniem odszkodowania lub odmową jego wypłaty...

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne?

Szkody wyrządzają nie tylko ludzie. Zdarza się nierzadko, że również zwierzęta leśne powodują istotne szkody. Przykładem jest zderzenie z jeleniem, który wyskoczył z lasu na drogę. Kto powinien zapłacić w takim wypadku odszkodowanie?

Zwolnienie lekarskie a ochrona przed wypowiedzeniem

Umowa o pracę może być rozwiązana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. W okresie kiedy pracownik jest nieobecny w pracy, pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Ochrona przed zwolnieniem działaczy związków zawodowych

Związek zawodowy jest organizacją zrzeszającą ludzi pracy, powołaną w celu ochrony i reprezentowania ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Działacze związków mogą się pochwalić szczególną ochroną w pracy.

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Zasada ryzyka a odszkodowanie

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest najostrzejszą z form odpowiedzialności przewidzianej przez kodeks cywilny.

Odszkodowanie bez rozczarowań, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia?

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia, niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, jest konsumentem usług ubezpieczeniowych. Jako konsumentowi przysługują mu prawa i obowiązki. Z racji tego, że jest stroną słabszą w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym zostały uregulowane obowiązki agentów i brokerów chroniące właśnie interesy konsumenta.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu macierzyńskiego

W okresie urlopu macierzyńskiego stosunek pracy kobiety podlega szczególnej ochronie.Ograniczona jest możliwość zwolnienia z pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę za pomocą faksu

Czy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę można uznać za skutecznie doręczone, jeżeli zostało nadane faksem? Zagadnienie to budzi do dnia dzisiejszego wiele kontrowersji wśród prawników głównie ze względu na brak zasadniczych umocowań w przepisach.

Jak obliczyć okres wypowiedzenia w prawie pracy?

Prawo pracy w niektórych kwestiach posiada szczególne, inne niż określone w prawie cywilnym zasady liczenia upływu terminów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wypowiadania umów o pracę.

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Co musi się znaleźć w świadectwie pracy?

W sytuacji wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania świadectwo pracy. Jest to dokument potwierdzający zatrudnienie, stanowiący niezbędne źródło wiedzy o dotychczasowej sytuacji zawodowej dla przyszłego pracodawcy.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

W pracy krążą plotki, że mój zakład pracy będzie przeniesiony na innego pracodawcę. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników? Czy utrzymamy swoje stanowiska, czy nowy pracodawca może nas dowolnie zwalniać?

Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Określone grupy pracowników, nie muszą obawiać się zwolnień z pracy. Są chronienie przez prawo, które zakazuje rozwiązywanie ich umów pracę. Kto może liczyć na taką ochronę?

Wypowiadanie umów o pracę

Każdy z nas boi się zwolnienia. Dlatego warto wiedzieć kiedy szef ma prawo nas zwolnić i jakie wymagania musi przy tym spełnić. Warto również wiedzieć gdzie się odwołać od wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy można nie zgodzić się na wypowiedzeniem zmieniające


Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w którym moje wynagrodzenie uległo znacznemu zmniejszeniu. Czy mogę się z tym nie zgodzić? Jakie byłyby tego konsekwencje?

Kaucja zabezpieczająca

W ostatnim czasie wypowiedziałem umowę najmu lokalu i wyprowadziłem się z mieszkania, jednakże właściciel nie chce zwrócić mi wpłaconej kaucji. W jakich sytuacjach wynajmujący ma prawo do zatrzymania kaucji ?

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Zasadniczym sposobem rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas nieokreślony jest wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia zależy od czasu jaki się przepracowało u danego pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Umów o pracę zawartych na czas określony co do zasady nie można wypowiadać. Zasadniczym sposobem rozwiązania takiej umowy jest upływ czasu, na który umowa była zawarta. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Czy można wstrzymać dostawę energii elektrycznej

Dostawa energii powinna być świadczona przez przedsiębiorstwo energetyczne w sposób ciągły. Może się jednak zdarzyć, że dostawy zostaną wstrzymane, a odbiorcy nie będą mieli w swoich domach prądu przez jakiś czas.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Naprawa gwarancyjna nie pomogła

Zareklamowałeś sprzęt w serwisie i czekasz długo na jego naprawę? Przede wszystkim sprawdź jaki termin naprawy jest wpisany w karcie gwarancyjnej. Dowiedz się również czy nie przysługują Ci inne uprawnienia.

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

Dyscyplinarne zwolnienie kobiety w ciąży

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Skracanie okresów wypowiedzenia

Kodeks pracy precyzyjnie reguluje okresy wypowiedzenia umów o pracę. Czy istnieją sytuacje, w których okres ten może zostać skrócony?

Stanowisko zakładu ubezpieczeń a odwołanie przy szkodzie majątkowej

Postępowanie likwidacyjne prowadzone przez zakład ubezpieczeń nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie należy poprosić o udostępnienie akt likwidacji naszej szkody (dokumentacji zebranej w naszej sprawie przez zakład ubezpieczeń) gdzie być może znajdziemy błąd, który można sprostować i dzięki temu otrzymać należne odszkodowanie.

Zaniżone odszkodowanie poprzez franszyzę i udział własny

Franszyzy i udziały własne to umownie określane kwotowe lub procentowe ograniczenia w wypłacanych odszkodowaniach. Zasadniczo są ich dwa rodzaje tj. franszyzy integralne i udziały własne w szkodzie zwane także franszyzami redukcyjnymi.

REKLAMA