REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Ojciec

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

35 dni wolnego dostanie w 2024 r. od szefa przeciętny pracownik. Niektórzy będą odpoczywali jeszcze dłużej. Sprawdź, jak wnioskować.

W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.

MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

Dodatek wychowawczy 2024

Dodatek wychowawczy w 2024 roku czyli dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatek? Ile wynosi dodatek wychowawczy w 2024 roku?

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

REKLAMA

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

Świąteczna alienacja rodzicielska. Nie wszystkie dzieci lubią święta, bo ambicje rozwiedzionych rodziców radość zamieniają w piekło

Adwokaci specjalizujący się w sprawach rodzinnych nadali temu zjawisku nawet własne określenie - świąteczna alienacja rodzicielska. To dowodzi, że nie są to sytuacje o charakterze epizodów, ale poważny problem społeczny.

Pracodawcy, który nie udzieli tego wolnego, grozi grzywna. Nawet do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni?

Na opiekę nad chorym dzieckiem rodzic otrzymuje zwolnienie lekarskie. Ile płatne jest zwolnienie na dziecko? Do ilu lat dziecka jest wystawiane? Co w przypadku, gdy drugi rodzic nie pracuje?

Urlop ojcowski. Ojcowie mogą z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Niektórzy mogą wziąć urlop ojcowski nawet wtedy, gdy dziecko ma 2 lata. Jak to możliwe?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi – ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Przepisy określają maksymalny wiek dziecka, do ukończenia którego ojcu przysługuje urlop ojcowski. Co do zasady jest to 12 miesięcy, w niektórych przypadkach ojciec może pójść na urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. To skutek zmiany przepisów Kodeksu pracy, jaka nastąpiła w 2023 r. Do kiedy można skorzystać z urlopu ojcowskiego? Wyjaśniamy.

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

BIG InfoMonitor: długi alimentacyjne ma już 274 tys. ojców

Panowie stanową 94 procent spośród wszystkich wpisanych do bazy BIG InfoMonitor dłużników alimentacyjnych. Kim jest najczęściej niesolidny tata?

Prawa ojca pracownika

W dniu 23 czerwca 2023 r. obchodzony jest dzień ojca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się najważniejszym uprawnieniom, ojców będących pracownikami.

QUIZ o prawach taty nie tylko z okazji Dnia Ojca

Czy wiesz jakie prawa przysługują ojcu? Zaznacz prawidłową odpowiedź: TAK lub NIE. Bez względu na to czy jesteś tatą, czy nie, ten quiz poszerza horyzonty!

Zasiłek macierzyński z KRUS dla ojca dziecka. Jakie zmiany od 26 kwietnia 2023 r.?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 26 kwietnia 2023 r. ojciec dziecka objęty ubezpieczeniem społecznym rolników może ubiegać się o zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni. Zasiłek będzie przysługiwał ojcu, jeżeli w dniu 26 kwietnia br. matka dziecka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego.

Kiedy pracodawca może domagać się zwrotu wydatków na studia pracownika

Pracownik otrzymał od pracodawcy pieniądze na czesne. Miał podjąć studia, ale tego nie zrobił - urodziło mu się dziecko, które wymaga szczególnej opieki. Czy w tej sytuacji pracodawca może domagać się zwrotu wypłaconego świadczenia?

Dłuższy urlop rodzicielski - zmiany w KP

Nowe zasady i wymiar urlopu rodzicielskiego. W prawie pracy zaszły spore zmiany. Przykładowo rodzice, którzy posiadają zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - też mają prawo do urlopu rodzicielskiego. 

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem – zwolnienie od pracy, które przysługuje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. 

Ulga dla samotnego rodzica. Komu przysługuje, jak obliczyć

Ulga dla samotnego rodzica umożliwia podwojenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie progu podatkowego. Oszczędność podatkowa może być znaczna, a samodzielne wyliczenie ulgi jest bardzo łatwe.

Rodzic dziecka do lat 8 może odmówić pracy w nadgodzinach [zmiany, nowelizacja, kodeks pracy]

Sejm zmienił korzystnie dla pracowników art. 178 § 2 kodeksu pracy. Rozszerzył przywilej odmowy pracy w nadgodzinach dla pracowników wychowujących dziecko do lat 8. Podobnie jest z pracą nocną i oddelegowaniem.

Wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem - czy wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

Czy należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem?

Czy ma miejsce dyskryminacja aplikantów radcowskich i adwokackich będących ojcami?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła sprawa dyskryminacji prawników – a dokładniej aplikantów adwokackich i radcowskich, odbywających przygotowanie do wykonywania zawodu, będących ojcami. Okazuje, że nie mają oni takich samych praw związanych z rodzicielstwem jak aplikantki będące matkami. Na czym polega problem?

Zmiany w KP 2023

Jakie zmiany w KP w 2023 r.? Czy będzie 5 dni dodatkowego urlopu opiekuńczego? Czy będzie 45 minut przerwy od pracy? Czy będzie zwiększony zasiłek macierzyński i 9 tygodniu urlopu na dziecko dla każdego z rodziców?

Urlop opiekuńczy

Urlop opiekuńczy – urlop przysługujący pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. 

Sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem a urlop wypoczynkowy

Zgodnie z przepisami, jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu wypoczynkowego, dochodzi do przerwania urlopu. Zwolnienie lekarskie jest bowiem nadrzędne. Co w sytuacji, jeśli podczas urlopu wypoczynkowego zachoruje dziecko pracownika? Czy urlop również zostaje przerwany? Podpowiadamy!

Brak dostępu do materiałów pochodzących z badania OZSS. MS odpowiada RPO

"Specyfika czynności specjalistów opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów w trakcie procesu diagnostycznego - badań lekarskich, psychologicznych oraz pedagogicznych, których przebieg objęty jest tajemnicą zawodową - przemawia przeciwko dopuszczalności nagrywania przez uczestników lub strony przebiegu tego procesu w zespołach" - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Maluch+ zmiany od 2023 roku

Już od ponad 11 lat obowiązują regulacje dot. wsparcia i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Od lutego 2023 r. zmieniają się jednak zasady w programie MALUCH+. Jakie? Poniżej stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i najnowsze przepisy.

Zaległości alimentacyjne w 2022 wzrosły do 13,4 mld zł

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec listopada br. zaległe zobowiązania z tytułu alimentów wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego i sięgają niemal 13,4 mld zł - to najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych.

Jakiej niani poszukują rodzice? [ANALIZA]

Aż 78% rodziców poszukiwało niani, która byłaby w wieku od 31 do 40 lat. Tak wynika z analizy serwisu Oferteo.pl.

Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop tacierzyński i ojcowski to uprawnienia rodzicielskie przysługujące pracującemu ojcu. Nie są to jednak tożsame terminy. Podpowiadamy, jakie są różnice pomiędzy tymi uprawnieniami oraz czy przysługują one ojcu dziecka, gdy matka nie pracuje.

System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.

Urlop rodzicielski - 9 tygodni tylko dla ojca

Urlop rodzicielski. W polskim Kodeksie pracy pojawi się dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców.

Opiekun tymczasowy małoletniego obywatela Ukrainy - procedura nadzoru

Procedura nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekunów tymczasowych sprawujących opiekę nad małoletnimi obywatelami Ukrainy.

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.

2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.

Zostawienie dziecka samego w domu

Chwilowo lub na kilka godzin – to bez znaczenia. Pozostawienie dziecka samego w domu może rodzić konsekwencje prawne.

Jakie prawa ma ojciec dziecka?

Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?

Matki stanowią 6 proc. dłużników alimentacyjnych [BADANIE]

Dane zgromadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor umożliwiają stworzenie swoistego portretu tzw. „alimenciarza”. Kim jest „typowy” dłużnik alimentacyjny?

Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?

Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Urlop ojcowski w świetle dyrektywy work-life balance

Pracownik, który jest ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w związku z narodzeniem się dziecka. Czy zaadoptowanie przepisów unijnych spowoduje skrócenie okresu, w którym będą mieli możliwość skorzystania z takiego urlopu?

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem – komentarz ZUS

Komu przysługuje emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź komentarz ZUS.

Wydłużony urlop rodzicielski dla ojca – czy kosztem urlopu matki?

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Dzięki jej wdrożeniu w Kodeksie pracy zostaną wprowadzone zmiany w zakresie urlopów. Co zmieni się w kwestii urlopu rodzicielskiego dla ojca? Czy wydłużenie tego rodzaju urlopu nastąpi kosztem urlopu wykorzystywanego przez matkę?

Wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przyznawany jest w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego? Jak wygląda wniosek o urlop wychowawczy i co należy do niego załączyć?

Dłuższy urlop dla ojca 2022

Urlop dla ojca już niedługo będzie dłuższy. W 2022 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wydłużające m.in. urlop rodzicielski. Ojciec będzie miał dodatkowe 2 miesiące na opiekę nad dzieckiem.

Żłobkowe do 400 zł. Jakie dokumenty są wymagane? [DZ-R, DZ-O, DZ-D]

Program dopłat do żłobka i klubów dziecięcych przewiduje dwa rodzaje dokumentów.

Długi wniosek o urlop macierzyński a przerwanie i późniejsze wykorzystanie

Długi wniosek o urlop macierzyński to łączny wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze. Czy możliwe jest przerwanie takiego urlopu i późniejsze wykorzystanie? Czy po przerwaniu urlopu z pozostałej części może skorzystać ojciec dziecka?

Opieka na dziecko 2022

Opieka na dziecko zdrowe w 2022 roku – ile dni wynosi? Do ilu lat dziecka można korzystać? Co w przypadku opieki nad dzieckiem na kwarantannie, nauce zdalnej i nad dzieckiem chorym?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy

Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.

Fikcyjny ojciec w dokumentach dziecka - problemy, przepisy

Samotne matki nie chcą wpisywać fikcyjnego ojca do dokumentów dziecka. Czy planowana jest modyfikacja przepisów w zakresie obowiązku wprowadzania do aktów urodzenia tzw. danych kryjących?

Urlop wychowawczy 2022

Urlop wychowawczy w 2022 roku otrzymuje się na wniosek. Czy jest płatny? Ile maksymalnie trwa urlop wychowawczy? Do jakiego wieku dziecka można wykorzystać ten urlop?

REKLAMA