REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakiej niani poszukują rodzice? [ANALIZA]

Oferteo.pl
Jakiej niani poszukują rodzice?
Jakiej niani poszukują rodzice?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 78% rodziców poszukiwało niani, która byłaby w wieku od 31 do 40 lat. Tak wynika z analizy serwisu Oferteo.pl.
rozwiń >

Komu powierzamy opiekę nad dzieckiem?

Po okresie obostrzeń związanych z pandemią nastał czas powrotu do stacjonarnej pracy. Dla wielu rodziców decyzja taka oznacza często potrzebę znalezienia pomocy niani. Według danych pochodzących z serwisu Oferteo.pl, blisko 71% zleceń tego typu dotyczy opieki nad jednym dzieckiem.

REKLAMA

Wiek niani

Aż 78% rodziców poszukiwało niani, która byłaby w wieku od 31 do 40 lat. Ogłoszenia, w których preferowany wiek opiekunki mieścił się w przedziale 18-30 lat, stanowiły 12%. Rzadziej decydowano się na nianie w wieku 41-50 lat (7%), 51-60 (2%) oraz powyżej 60 lat (1%).

Wiek niani

Oferteo.pl

REKLAMA

Sugeruje to, że opiekunkom w odpowiednim przedziale wieku łatwiej będzie znaleźć pracę. Nie znaczy to jednak, że osoby niemieszczące się w danych przedziałach będą z góry odrzucane, gdyż na wybór niani składa się znacznie więcej czynników.

Jako rodzic warto dokładnie sprawdzić, komu powierza się swoje dziecko. Przydatne są wtedy referencje wystawione przez wcześniejszych klientów, które można znaleźć m.in. w Internecie. Można też poprosić nianię o ich przedstawienie.

Wiek dziecka

Najczęściej pomoc potrzebna była przy opiece nad młodszymi dziećmi. Według danych Oferteo.pl 43% zleceń na usługi niani w 2022 roku dotyczyło zajmowania się niemowlęciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następne były dzieci w wieku 2-4 lata (30%), 5-6 lat (16%), 7-8 lat (6%). Zlecenia opieki nad dziećmi w wieku powyżej 8 lat stanowiły 3%. Najmniej odnotowano ogłoszeń dotyczących noworodków (2%).

Wiek dzieci

Oferteo.pl

Godzinowy wymiar pracy niani

REKLAMA

Praca niani często ma charakter dorywczy. Zlecenia takie stanowiły 46% wszystkich ogłoszeń w okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Nianie częściej poszukiwane są na stałe. Do sierpnia 2022 roku taką opcję preferowało 54% użytkowników, jednak wymiar czasu pracy opiekunki był tutaj różny. Ogłoszenia z ofertą zatrudnienia na pełny etat stanowiły 23% wszystkich dotychczasowych zleceń w tym roku. Następne były: ½ etatu (16%), ¼ etatu (8%) oraz ¾ etatu (7%).

Wymiar pracy niani

Oferteo.pl

Dane te mogą sygnalizować, że wiele opiekunek przyjmuje zlecenia od więcej niż jednej rodziny. Z drugiej strony, wysoki odsetek ogłoszeń poszukiwania niani na pełny etat może świadczyć o profesjonalizacji tego zawodu.

Opiekunki najbardziej potrzebne są w godzinach między 12:00 a 15:00. Zlecenia tego typu stanowiły 54%. Opieka nad dziećmi często potrzebna jest również rano (przed 9:00) i wieczorem (po 18:00) – po 16%.

Rzadziej istnieje zapotrzebowanie na usługi niani świadczone między 9:00 a 12:00 (9%) oraz 15:00 a 18:00 (5%).

Zakres obowiązków

Większość zleceń opieki nad dziećmi realizowanych jest w miejscu zamieszkania dziecka. Ten typ usługi stanowił 67% w pierwszej połowie 2022 roku. Na zostawienie pociechy u niani zdecydowało się zaledwie 6% zleceniodawców. W pozostałych przypadkach miejsce świadczenia usługi pozostawało do ustalenia.

W pracy niani zakres obowiązków bywa często bardzo rozbudowany. Jako jego główny element najczęściej wskazywano zmianę pieluch. Czynność tę jako warunek niezbędny do nawiązania współpracy uwzględniło 39% osób poszukujących niani. Następne były obowiązki takie jak: zabawa (19%), gotowanie (14%) czy pomoc w nauce (10%).

Rzadziej jako główny obowiązek niani wskazywano sprzątanie (3%) oraz wymagano umiejętności prowadzenia samochodu (3%).

Obowiązki niani

Oferteo.pl

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z zapytań ofertowych publikowanych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia do 22 sierpnia 2022 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

REKLAMA

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA