REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dodatek wychowawczy 2024
dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek wychowawczy w 2024 roku czyli dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatek? Ile wynosi dodatek wychowawczy w 2024 roku?
rozwiń >

Dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego

Kolejny dodatek do zasiłku rodzinnego przysługuje w okresie urlopu wychowawczego. Jest to jedyne świadczenie przewidziane przepisami prawa, które przysługuje w trakcie urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy jest bowiem urlopem bezpłatnym. Większość kobiet wraca do pracy więc po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Osoby, które mają ustalone prawo do zasiłku rodzinnego mają jednak prawo do dodatku skorelowanego z urlopem wychowawczym.

REKLAMA

Komu przysługuje dodatek wychowawczy?

Dodatek za czas opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego może otrzymać osoba uprawniona do zasiłku rodzinnego będąca:

 • matką lub ojcem dziecka,
 • opiekunem faktycznym albo opiekunem prawnym dziecka (jeśli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką),
 • uprawnioną również do urlopu wychowawczego.

REKLAMA

Przypomnijmy, kto jest uprawniony do urlopu wychowawczego. Jest to pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do spełnienia tego warunku wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Obywatelom państw członkowskich UE i EOG do wymaganego okresu zatrudnienia zalicza się okres zatrudnienia na terytorium państw członkowskich.

Co więcej, urlop ten należy wykorzystać najpóźniej do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Urlop przyznawany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wynosi maksymalnie 36 miesięcy, z czego 1 miesiąc przypisany jest drugiemu z rodziców. Jedna osoba może więc skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego.

Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, oprócz wspomnianych 36 miesięcy przysługuje kolejne 36 miesięcy, które można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu nie przysługuje dodatek za urlop wychowawczy?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje oraz przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego nie przysługuje osobie, która:

 • bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
 • podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
 • dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;
 • w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego;
 • korzysta ze świadczenia rodzicielskiego.

Ile wynosi dodatek wychowawczy w 2024 roku?

REKLAMA

Dodatek wychowawczy w 2024 roku wynosi 400,00 zł. Co więcej, kwota ta nie rośnie wraz z większą liczbą dzieci pozostających pod opieką. Nieważne jest więc czy podczas urlopu osoba uprawniona opiekuje się jednym czy większą liczbą dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Zawsze otrzyma 400 zł dodatku. 

Jest to temat wokół, którego powstaje dużo kontrowersji. Rodziny, które sprawują opiekę nad większą liczbą dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu czują się dyskryminowane. Ich zdaniem przepisy prawne różnicują bezpodstawnie sytuację rodzin z taką samą liczbą dzieci, ale urodzonych przy jednym i kilku porodach. 

Dla przykładu w sprawie skargi konstytucyjnej zakończonej Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 września 2017 r. (sygn. SK 36/15) dotyczącej zasad przyznawania dodatków do zasiłków rodzinnych z tytułu opieki nad dziećmi w okresie korzystania z urlopu wychowawczego Rzecznik Praw Dziecka poparł stanowisko rodziców i uznał, że art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych jest niezgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 71 ust. 1 i art. 72 ust. 1 Konstytucji, a także jest niezgodny z art. 71 ust. 1 oraz art. 72 ust. 1 Konstytucji w związku z art. 26 i art. 27 ust. 1 i 3 w związku z art. 2 ust. 1 Konwencji o prawach dziecka. 

TK orzekł jednak, że art. 10 ust. 1 przedmiotowej ustawy w zakresie, w jakim przyznaje do zasiłku rodzinnego wyłącznie jeden dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego bez względu na liczbę dzieci, które narodziły się w wyniku jednego porodu, jest zgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 71 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 72 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji. W pozostałym zakresie umorzył postępowanie.

Jeśli dodatek przysługuje za niepełny miesiąc, kwotę 400 zł należy podzielić przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w danym miesiącu. Następnie otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które dodatek przysługuje. Gdy wychodzi niepełna kwota, zaokrągla się ją w górę do 10 groszy.

Przykład

Miesiąc marzec ma 31 dni. Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego należy się kobiecie za 20 dni tego miesiąca. Aby obliczyć przysługującą wysokość dodatku do zasiłku rodzinnego, należy dokonać następującego obliczenia: 400/31x 20=258,064516 
Wynik zaokrągla się w górę do 10 groszy, a więc a marzec 2024 roku kobieta otrzyma 258,10 zł.

Sprawdź aktualną wysokość dodatku za opiekę nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego >>>

Ważne

Zasiłek rodzinny jak i dodatki do zasiłku rodzinnego zwolnione są z podatku dochodowego.

Dodatek wychowawczy – jak długo?

Jak długo można pobierać dodatek za czas urlopu wychowawczego? Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych nie może być to okres dłuższy niż:

 • 24 miesiące kalendarzowe;
 • 36 miesięcy kalendarzowych (opieka nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu);
 • 72 miesiące kalendarzowe (opieka nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Czy dodatek za urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom?

W świetle Kodeksu pracy rodzice lub opiekunowie prawni dziecka mogą przebywać jednocześnie na urlopie wychowawczym (art. 186 § 6 KP). Czy w takiej sytuacji również obydwojgu przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego? Nie. Ustawa mówi wprost, że dodatek za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego przysługuje tylko jednemu z rodziców.

Wniosek o dodatek wychowawczy

Wniosek o dodatek  tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego składa się na tym samym formularzu i w tej sam sposób jak wniosek o zasiłek rodzinny.

Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, poza informacjami i dokumentami z § 2-5, uwzględnia się także następujące dokumenty:

 1. zaświadczenie pracodawcy albo oświadczenie o terminie i okresie, na jaki został udzielony urlop wychowawczy, oraz o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego;
 2. oświadczenie wnioskodawcy lub zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę, w przypadku umieszczenia w niej dziecka, o liczbie dni w tygodniu, w których korzysta w niej z całodobowej opieki, albo oświadczenie o niekorzystaniu przez więcej niż 5 dni w tygodniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym;
 3. oświadczenia lub inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kk
  2024-02-20 14:01:33
  20 lat temu też było tylko 400 zł. Już wtedy były to małe pieniądze..a teraz to naprawdę nic
  0
 • Kun
  2024-02-22 00:07:33
  20 lat nie byl waloryzowany. Czekamy na nowe kryterium dochowowe do zasiłku rodzinnego.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

 Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

REKLAMA

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

REKLAMA

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

REKLAMA