REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa matki do dziecka

Jakie są prawa matki względem dziecka? Komu sąd przyznaje opiekę nad dzieckiem po rozwodzie? Jakie są prawa mamy w konkubinacie?

25 maja 2021 r. - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja 2021 r. to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jak można ustrzec dzieci przed takim niebezpieczeństwem?

12 tys. zł na dziecko – jakie warunki nowego programu?

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego to jedna z form wsparcia, którą przewiduje „Polski Ład”. Jakie są wstępne założenia?

Odholowanie samochodu przez policję

Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

REKLAMA

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

Zabranie samochodu przez policję. Nowe przepisy w akcji!

Zabranie samochodu przez policję staje się jedną z sankcji w przypadku Danii. Kto musi się go bać? Pijani oraz piraci drogowi.

Zamknięte przedszkola a dzieci przedszkolanki - co na to prawo?

Zamknięte przedszkola - czy dzieci przedszkolanki mogą przychodzić do placówki? Co na to prawo? Istnieje bowiem obowiązek zapewnienia opieki przez przedszkola dzieciom medyków i służb porządkowych. A co z dziećmi osób pracujących w przedszkolach?

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń

Policja będzie pilnować przestrzegania obostrzeń. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział: będziemy działać stanowczo wobec osób, które wyłamują się ze społecznej solidarności.

REKLAMA

Potwierdzanie obywatelstwa dzieci urodzonych za granicą - projekt

Potwierdzanie obywatelstwa dzieci urodzonych za granicą mają ułatwić przepisy przygotowane przez resort sprawiedliwości. Ministerstwo chce jednocześnie uniemożliwić wprowadzanie instytucji sprzecznych z polskim prawem rodzinnym.

Oszustwo „ na policjanta” – na czym polega?

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Maseczka w samochodzie 2021 r. Nowe obostrzenia dla kierowców?

Maseczka w samochodzie w 2021 r. będzie konieczna? I jakie obostrzenia oznacza kolejny lockdown? To postanowiliśmy sprawdzić.

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie

Wychowanie religijne dziecka w rodzinie uregulowane jest przez liczne przepisy prawne. Jak zabezpieczone są prawa rodziców do przekazywania dzieciom systemu wartości zgodnych z ich przekonaniami?

Taryfikator mandatów 2021 r.: aktualna wysokość kar

Taryfikator mandatów 2021 r., czyli dziś przedstawimy wszystkie kary, które na kierowców i pieszych czekają na drogach.

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci i inne zmiany

Profesjonalny prawnik dla molestowanych dzieci czy tzw. przyjazne pokoje przesłuchań to niektóre ze zmian przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jaki są założenia?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

Jestem sprawcą kolizji: co dalej?

Jestem sprawcą kolizji: Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jakie dane należy podać poszkodowanemu? I jak powinno wyglądać oświadczenie?

Nastoletnia depresja – Nie pozwól dziecku wylogować się z życia

Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia. Trwa 15. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków.

Odmowa przyjęcia mandatu: pokwitowanie konieczne?

Odmowa przyjęcia mandatu: Pokwitowanie czy inny dokument? Jakie potwierdzenie otrzyma ukarany kierowca po wniosku do sądu?

Jaki jest mandat za kolizję? Ile wynosi i ile ma punktów karnych?

Mandat za kolizję może być naprawdę dotkliwy. Kierowcy grozi nawet 6 punktów karnych! Czy zatem zawsze warto wzywać policję?

Jak napisać odwołanie od mandatu? Podpowiadamy.

Jak napisać odwołanie od mandatu? W tym materiale powiemy też ile na złożenie wniosku ma ukarany oraz jak wygląda postępowanie.

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?

Odmowa przyjęcia mandatu: już wkrótce rządzący chcą odebrać kierowcom taką możliwość. Co to oznacza w praktyce i jak się przygotować?

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka (wzór)

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka powinno zostać poprzedzone zgodą sądu. Po jej uzyskaniu rodzic może złożyć oświadczenie. Jak może wyglądać wzór wniosku?

Kiedy kasują się punkty karne?

Kiedy kasują się punkty karne? Czyli dziś zajmiemy się ewidencją kierowców. Sprawdzimy m.in. ile trzeba czekać na przedawnienie punktów karnych.

Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Sprawdzanie punktów karnych to obecnie trzy możliwości. Która jest najbardziej intuicyjna i jak konkretnie poznać stan ewidencji kierowcy?

Mandaty dla rowerzystów: taryfikator przewiduje do 500 zł!

Mandaty dla rowerzystów w taryfikatorze często nie są wysokie. Drastyczne przekroczenie przepisów będzie mimo wszystko słono karane!

Taryfikator punktów karnych - jakie kary czekają na kierowców?

Taryfikator punktów karnych dotyczy szeregu wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jaka kara czeka na prowadzących w Polsce?

Taryfikator mandatów: aktualna wysokość kar dla kierowców

Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.

Nieprzyjęcie mandatu? Rząd chce zmiany przepisów!

Nieprzyjęcie mandatu jest pojęciem, które wkrótce może zniknąć z polskiego porządku prawnego. Czy obowiązkowe mandaty to dobry pomysł?

Prace nad ustawą wzmacniającą ochronę pokrzywdzonych dzieci

Wzmocnienie ochrony prawnej pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych zakłada rządowa ustawa przyjęta przez senacką komisję. Na czym polega domniemanie małoletności pokrzywdzonego? co oznacza tzw. indywidualna ocena pokrzywdzonego?

Środki przymusu bezpośredniego – kiedy mogą być stosowane przez policję?

Środki przymusu bezpośredniego takie jak siła fizyczna, pałka czy gaz są stosowane przez policję wobec obywateli np. na protestach. Czym są środki przymusu bezpośredniego oraz kiedy można ich użyć zgodnie z prawem?

Od 5 grudnia bez prawa jazdy. Co to oznacza?

Już 5 grudnia kierowcy pojadą bez prawa jazdy. Na czym polega nowelizacja przepisów i o czym pamiętać, aby mimo wszystko nie narazić się na mandat?

Zatrzymanie przez Policję – jak i kiedy?

Zatrzymanie przez Policję może być zastosowane tylko wówczas, gdy inne środki okazują się bezcelowe lub bezskuteczne. Jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej, a jakie uprawnienia ma policjant? Jak długo trwa zatrzymanie przez Policję?

Dodatki dla policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystów od 1 stycznia 2021 r.

Policjanci z oddziałów prewencji i kontrterroryści otrzymają dodatki. Jakie warunki będzie trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe 500 złotych?

Mandat za ostrzeganie przed policją. Czy jest taka kara?

Mandat za ostrzeganie przed policją może być naprawdę słony. Szczególnie że policjanci uzupełnią grzywnę punktami karnymi!

Żandarmeria Wojskowa z nowymi uprawnieniami

Żandarmeria Wojskowa, wspierając Policję, będzie miała uprawnienia policjantów. Co to oznacza w praktyce?

Dowód z badania krwi - czy zgoda badanego jest potrzebna?

Zgodnie z art. 306 Kodeksu postępowania cywilnego konieczna jest zgoda na dokonanie badania krwi. Jednak nie zawsze ona musi być wyrażona przez osobę badaną. Celem regulacji kodeksowej jest zapewnienie badanemu prawa do decydowania o sobie, w tym także prawa do nie naruszania integralności cielesnej.

Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka 2020/2021 – ile wynosi i jak go uzyskać?

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Ile wynosi dodatek w okresie zasiłkowym 2020/2021?

Dzieci małżonka z poprzedniego związku – jakie prawa i obowiązki?

Często decydując się na małżeństwo z osobą, która posiada już dzieci z poprzedniego związku zastanawiamy się nad tym jakie przepisy prawne będą dotyczyły takiej rodziny. Czy ojczym lub macocha sprawują władzę rodzicielską nad dzieckiem? Jak wygląda kwestia alimentów czy traktowania dziecka?

Mandat: płatność kartą na miejscu wykroczenia? Kiedy i jak?

Kontrola drogowa nie zawsze kończy się miło dla kierowców. Często funkcjonariusze w jej trakcie wlepiają mandat. Płatność kartą na miejscu wykroczenia sprawia jednak, że prowadzący może szybciej uregulować karę. Jak wygląda procedura i czemu jest wygodna?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił we wrześniu 2020 r. wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Artykuł zawiera pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czy zatrzymanie dziecka w domu z obawy przed koronawirusem, mimo że przedszkole jest otwarte, uprawnia do otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Jak złożyć wniosek o zasiłek?

Potwierdzenie polskiego obywatelstwa dziecka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego okoliczność, że chłopiec został urodzony przez matkę surogatkę nie ma żadnego znaczenia dla oceny, że nabył z mocy prawa obywatelstwo polskie - jako syn obywatela polskiego. Stosowanie polskiego prawa rodzinnego dla ustalenia jego rodzicielstwa byłoby w ocenie NSA niedopuszczalnym podważeniem mocy dowodowej jego amerykańskiego aktu urodzenia.

Alimenty od ciotki i wujka dziecka – co na to prawo?

Czy dziecku należą się alimenty od wujka czy ciotki? Co o obowiązku alimentacyjnym mówią przepisy prawa?

Zgłoszenie urodzenia dziecka online na GOV.pl w 5 szybkich krokach - potrzebny profil zaufany

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zgłoszenia narodzin dziecka można łatwo i szybko dokonać przez internet – na rządowym portalu GOV.pl. Cały proces zgłaszania to tylko pięć prostych kroków, jednak niezbędne jest posiadanie profil zaufanego. Warto pamiętać, że rodzice mają na to zgłoszenie 21 dni od daty wystawienia przez szpital karty urodzenia.

Dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSWiA i Służby Więziennej - jaka kwota?

Nowa ustawa przewiduje dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jeśli funkcjonariusz nie odejdzie na emeryturę, a zostanie na służbie, uzyska dodatek w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie. Kwota ta wzrośnie po 28,5 latach służby.

Jak wybrać tornister, biurko i fotel dla ucznia?

Zbliża się nowy rok szkolny. W związku z tym rodzice muszą dokonać wielu ważnych zakupów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, co sprawdzić w sklepie, aby zapewnić dziecku wygodę korzystania, zdrowy kręgosłup i bezpieczeństwo.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - przyczyny i skutki

Władzę rodzicielską stanowi katalog uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka. Katalog ten obejmuje wychowanie dziecka, reprezentowanie go oraz sprawowanie opieki nad nim i jego majątkiem.

Kindergeld dla pracujących mobilnie

Świadczenia rodzinne takie jak Kindergeld to interesujący temat w związku ze swobodą świadczenia usług na całym terytorium UE, EWG i Szwajcarii. Chodzi wszakże o zasadę wędrujących za pracownikiem świadczeń, które przysługują mu z racji zatrudnienia, zamieszkania oraz obowiązku podatkowego.

Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można wnioskować do ZUS o zasiłek opiekuńczy przyznawany na ogólnych zasadach. Kiedy przysługuje? W jakim wymiarze?

Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. przysługuje w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Można również wnioskować o zasiłek w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Jakie są zasady udzielania zasiłku opiekuńczego w 2020 r.? Ile wynosi jego wysokość? Jak złożyć wniosek?

REKLAMA