REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Lekarz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

Czy można odmówić badania alkomatem?

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest w Polsce dość istotnym problemem, który niesie za sobą duże niebezpieczeństwo. Z tego powodu bardzo często za pomocą alkomatów przeprowadzane są kontrole stanu trzeźwości kierowców. Czy kierowca może odmówić badania alkomatem?

Czy uzywanie antyradaru jest legalne?

Jedna z metod stosowanych przez kierowców na uniknięcie kar za przekroczenie dozwolonej prędkości jest montowanie w samochodzie urządzenia służącego do wykrywania radarów.

W jakich przypadkach może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny jest jednym z niezbędnych dokumentów wymaganych do poruszania się pojazdem po drogach publicznych. W pewnych szczególnych wypadkach dowód rejestracyjny może być zatrzymany przez organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

REKLAMA

Koniec z redukowaniem punktów karnych?

W dobie olbrzymiej liczby fotoradarów i patroli policji nietrudno zbliżyć się do granicy 24 punktów karnych, po przekroczeniu których kierowca kierowany jest na egzamin kontrolny.

Czy podwójny mandat w strefie płatnego parkowania jest legalny?

W obecnie obowiązującym systemie prawnym dopuszczona jest możliwość nałożenia podwójnej kary za zaparkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania bez uiszczenia wymaganej opłaty.

Jak wygląda policyjne postępowanie mandatowe?

Policyjna kontrola i mandat może spotkać każdego z nas. Powinniśmy być świadomi konsekwencji, a także swoich praw. Przybliżamy więc działanie policyjnego postępowania mandatowego.

Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Głównym organem uprawnionym do kierowania ruchem drogowym jest Policja. W związku z tym funkcjonariusze posiadają szereg kompetencji dających im możliwość realizowania swoich zadań związanych z ruchem drogowym.

REKLAMA

Jak odzyskać prawo jazdy?

W dobie licznych kontroli drogowych nie problem utracić prawo jazdy na skutek przekroczenia limitu punktów karnych, przyznawanych kierowcy za większość wykroczeń drogowych.

Czy nie powiadamiając Policji o stłuczce stracę prawo do odszkodowania?

Nie zawsze stłuczka na drodze wymaga powiadomienia Policji. W określonych sytuacji może być jednak konieczna i wpływać nawet na nasze prawo do uzyskania odszkodowania.

Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Walka ze stadionowymi chuliganami od niedawna stała się łatwiejsza. W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego osoba, wobec której sąd orzekł zakaz udziału w imprezach masowych, ma obowiązek osobistego stawiennictwa w wyznaczonej jednostce organizacyjnej policji, w czasie trwania imprezy. Za złamanie tego zakazu grozi jej kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Czy na stadionach pojawi się monitoring?

Rząd wciąż pracuje nad likwidacją istniejących luk w prawie i wypracowaniem skutecznych mechanizmów w walce z bandytyzmem stadionowym. Monitoring ma ułatwić rozpoznanie i wyłapanie stadionowych chuliganów. Jednak przygotowany przez MSWiA projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej zakłada, że na polskich stadionach zostaną dopuszczone kamery analogowe, które są gorszej jakości niż monitoring cyfrowy.

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 15 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego.

Co to jest e-Posterunek?

Od października 2010 r. w pięciu komendach wojewódzkich w Polsce ma ruszyć projekt e-Posterunek. Nowy system obejmie Warszawę, Kraków, Poznań, Szczecin i Wrocław. Do końca 2011 r. ma działać na terenie całego kraju. Specjalne oprogramowanie ma przede wszystkim usprawnić pracę jednostek organizacyjnych Policji.

Charger w pogoni

Walka z przestępczością wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego też Chrysler zaprezentował nowy radiowóz, wyposażony zgodnie z sugestiami policjantów.

Środowisko lekarskie protestuje przeciwko planom ministerstwa zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w procesie kształcenia lekarzy. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” zmiany nie podobają się jednak środowisku lekarskiemu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i lekarzy dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski.

Mandaty również na drogach osiedlowych i parkingach

Od 4.09.2010r. policja i straż miejska mogą karać za wykroczenia popełniane w strefach ruchu, które obejmą większość dróg wewnętrznych. Kończy się zatem bezprawie pod blokami czy hipermarketami, gdzie kierowcy notorycznie parkują gdzie popadnie.

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm i zachowanie. Przedstawiamy główne skutki spożycia alkoholu oraz sposób w jaki w przybliżeniu możemy obliczyć jego zawartość we krwi.

Jazda z przyczepą. O czym pamiętać?

Nawet jeśli tego nie planujemy, w końcu możemy natrafić na konieczność pociągnięcia naszym autem przyczepy. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Policjanci dostaną nowe auta

Tylko raz na jakiś czas branża motoryzacyjna ma taką okazję. Ministerstwa właśnie teraz chcą wymienić stare samochody na nowe. Przetargi ogłaszają również państwowe spółki. Dilerzy samochodowi zacierają ręce.

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyków legalne

Odpowiedzialności karnej unikną osoby posiadające przy sobie niewielką ilość narkotyków na własny użytek. Surowiej będą karani dilerzy.

Zaświadczenie lekarskie dla ofiary rodzinnej przemocy

Trwają prace nad określeniem wzoru zaświadczenie lekarskiego, które może bezpłatnie uzyskać ofiara domowej przemocy.

Leczenie osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest

Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Tryb kierowania na leczenie oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tytułu korzystania z leczenia reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone w określonych kierunkach leczniczych. Oznacza to, że w zależności od schorzenia danej osoby będzie ona mogła skorzystać z leczenia uzdrowiskowego bądź nie. Wskazania i przeciwwskazania do lecznictwa uzdrowiskowego są analizowane w sposób zindywidualizowany w odniesieniu do danego pacjenta. W przypadku istnienia przeciwwskazań lekarz kierując pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, może skierować pacjenta na konsultację do właściwego lekarza specjalisty.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest wystawiane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wymaga ono potwierdzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który określa datę i czas trwania leczenia oraz wyznacza odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Jakie są kryteria tworzenia wykazów leków refundowanych?

Na to czy dany lek będzie refundowany wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego koszty produkcji i skuteczność. To, które leki znajdą się na liście leków refundowanych jest szczególnie ważne dla grup uprzywilejowanych, które bezpłatnie zaopatrują się w leki refundowane.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Terminy realizacji recept

Recepty lekarskie są wystawiane według określonego wzoru. Co do zasady termin realizacji recept wynosi 30 dni od dnia wystawienia. Apteka ma obowiązek przechowywania recept przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zostały zrealizowane.

Odpłatność za leki - zasady

Zasady odpłatności za leki podstawowe, uzupełniające oraz recepturowe są określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Procedura „Niebieskie Karty” dla ofiar przemocy w rodzinie

Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

W jaki sposób wydaje się leki refundowane

Istnieją pewne zasady według, których wydaje się refundowane leki i wyroby medyczne. Przepisy przewidują również przeprowadzanie kontroli, której podlega wystawianie i realizacja recept obejmujących leki refundowane.

Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Agresywni kibice, zamieszki i bójki na meczach to w polskich realiach niestety nadal norma, dlatego przepisy zapewniające bezpieczeństwo na tego rodzaju imprezach sportowych są coraz bardziej restrykcyjne.

Mandat za CB-radio

Okazuje się, że policjant nie może ukarać mandatem kierowcy, który w czasie jazdy korzysta z CB-radia. Jednak od tej reguły są wyjątki.

Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?

Postępowanie orzecznicze jest dwuinstancyjne. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, zaś w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu.

Ograniczone fundusze na utrzymanie policji

NIK oszacował cięcia na wydatki na policję w ubiegłym roku, z czego wynika, że z zaplanowanych 9,1 mld zł obniżono je do 8,36 mld, czyli o 800 mln zł. Skutki tych zmian budżetowych odczują nie tylko funkcjonariusze, ale również zwykli obywatele.

Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Kodeks drogowy, a właściwie ustawa Prawo o ruchu drogowym, reguluje zasady poruszania się kierowców jedynie na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych stosuje się je tylko w ramach wyjątku, jeżeli są niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednak już od 22 lipca 2010 r. przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały także na drogach niepublicznych.

Podwyższenie emerytury dla policjantów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił funkcjonariuszowi wystawienia zaświadczenia o wykonywaniu pracy z narażeniem życia, stanowiącego podstawę do ubiegania się o wyższą emeryturę przez policjantów.

Reforma emerytalna służb mundurowych

Rząd przygotował Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011, którego ważnym elementem jest reforma systemu emerytalnego. Zakłada on, że od 1 stycznia 2012 roku wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych będą objęci powszechnym systemem emerytalnym.

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Szpitalne leczenie za granicą

Dnia 15 czerwca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym stwierdził, że zgodnie z przepisami unijnymi państwo członkowskie ubezpieczenia (tzn. takie, w którym pacjent jest ubezpieczony) nie jest zobowiązane do zwrotu pacjentowi kosztów, które w państwie, gdzie była świadczona opieka medyczna obciążają tego pacjenta, jeżeli są one efektem nieplanowanej opieki szpitalnej, która została zapewniona pacjentowi podczas jego pobytu tymczasowego w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia.

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Policjant na emeryturze może pracować

Osoba na emeryturze lub pobierająca świadczenie rentowe, w tym również m.in. funkcjonariusz Policji, może podjąć pracę. Musi jednak liczyć się z tym, że świadczenie zostanie odpowiednio zmniejszone lub nawet zawieszone.

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Służba w Policji nie wymaga matury

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do policji muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie.

Szkolenia dla funkcjonariuszy policji

Policja jest formacją, która zapewnia nam bezpieczeństwo i porządek publiczny, dlatego każdy funkcjonariusz powinien być odpowiednio przygotowany do pełnienia wyznaczonych w ramach służby obowiązków. W tym celu przeprowadzane są szkolenia oraz doskonalenia zawodowe.

Postępowanie sprawdzające kandydata do służby w policji

Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji, w celu rozpoczęcia rekrutacji, muszą złożyć określone dokumenty, które podlegają weryfikacji w toku postępowania kwalifikacyjnego.

REKLAMA