reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Agresywni kibice, zamieszki i bójki na meczach to w polskich realiach niestety nadal norma, dlatego przepisy zapewniające bezpieczeństwo na tego rodzaju imprezach sportowych są coraz bardziej restrykcyjne.

Już od 1 sierpnia 2010 r. organizator meczu poza ramami ligi zawodowej ma obowiązek identyfikacji osób w nim uczestniczących. Wcześniejsza regulacja zobowiązywała do identyfikacji jedynie kibiców biorących udział w rozgrywkach zawodowych.

Organizator meczu piłki nożnej, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych musi zapewnić skuteczną identyfikację uczestniczących w danej imprezie sportowej, podczas której przetwarzane i weryfikowane są dane: imię i nazwisko, PESEL, rodzaj serii i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku rozgrywek meczów piłki nożnej w ramach ligi zawodowej obejmują one również wizerunek twarzy. Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Przepisy umożliwiają organizatorowi meczu zastosowanie zakazu klubowego, polegającego na wydaniu zakazu udziału kibica w imprezach masowych przeprowadzanych przez danego organizatora, w przypadku naruszenia przez niego regulaminu obiektu lub regulaminu imprezy masowej. Okres wydania zakazu klubowego nie może być dłuższy niż 2 lata. Organizator meczu w terminie 7 dni od zastosowania zakazu klubowego poinformuje o tym osobę, której ten zakaz dotyczy i pouczy o okresie jego obowiązywania.

Od zastosowania przez klub zakazu uczestnictwa, osobie ukaranej przysługuje prawo złożenia odwołania do właściwego podmiotu prowadzącego rozgrywki, a jego wniesienie wstrzymuje wykonanie zakazu, do czasu wydania decyzji w tej sprawie, która jest ostateczna.

Organizator meczu piłki nożnej lub podmiot przez niego uprawniony do dystrybucji odmówi sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim:

- osobie wobec której zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową, zobowiązujące do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych, wydane przez sąd wobec skazanego w związku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności

- osobie wobec której zastosowano zakaz klubowy lub zakaz zagraniczny

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Powyższe regulacje zwiększają bezpieczeństwo na stadionach, jednak go nie gwarantują. Restrykcyjne przepisy i wzmożone działania Policji w tym wypadku nie wystarczą. Dopóki nie zmieni się kultura i mentalność pewnej grupy kibiców, dopóty mecze piłki nożnej będą kojarzone wyłącznie z chuligańskimi wyczynami.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.
Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama