REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Marta Piórkowska
Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.
Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.

REKLAMA

REKLAMA

Agresywni kibice, zamieszki i bójki na meczach to w polskich realiach niestety nadal norma, dlatego przepisy zapewniające bezpieczeństwo na tego rodzaju imprezach sportowych są coraz bardziej restrykcyjne.

Już od 1 sierpnia 2010 r. organizator meczu poza ramami ligi zawodowej ma obowiązek identyfikacji osób w nim uczestniczących. Wcześniejsza regulacja zobowiązywała do identyfikacji jedynie kibiców biorących udział w rozgrywkach zawodowych.

REKLAMA

Organizator meczu piłki nożnej, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych musi zapewnić skuteczną identyfikację uczestniczących w danej imprezie sportowej, podczas której przetwarzane i weryfikowane są dane: imię i nazwisko, PESEL, rodzaj serii i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku rozgrywek meczów piłki nożnej w ramach ligi zawodowej obejmują one również wizerunek twarzy. Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Zakaz klubowy

REKLAMA

Przepisy umożliwiają organizatorowi meczu zastosowanie zakazu klubowego, polegającego na wydaniu zakazu udziału kibica w imprezach masowych przeprowadzanych przez danego organizatora, w przypadku naruszenia przez niego regulaminu obiektu lub regulaminu imprezy masowej. Okres wydania zakazu klubowego nie może być dłuższy niż 2 lata. Organizator meczu w terminie 7 dni od zastosowania zakazu klubowego poinformuje o tym osobę, której ten zakaz dotyczy i pouczy o okresie jego obowiązywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od zastosowania przez klub zakazu uczestnictwa, osobie ukaranej przysługuje prawo złożenia odwołania do właściwego podmiotu prowadzącego rozgrywki, a jego wniesienie wstrzymuje wykonanie zakazu, do czasu wydania decyzji w tej sprawie, która jest ostateczna.

Odmowa sprzedaży biletu

Organizator meczu piłki nożnej lub podmiot przez niego uprawniony do dystrybucji odmówi sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim:

- osobie wobec której zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową, zobowiązujące do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych, wydane przez sąd wobec skazanego w związku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności

- osobie wobec której zastosowano zakaz klubowy lub zakaz zagraniczny

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Powyższe regulacje zwiększają bezpieczeństwo na stadionach, jednak go nie gwarantują. Restrykcyjne przepisy i wzmożone działania Policji w tym wypadku nie wystarczą. Dopóki nie zmieni się kultura i mentalność pewnej grupy kibiców, dopóty mecze piłki nożnej będą kojarzone wyłącznie z chuligańskimi wyczynami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA