reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Identyfikacja kibiców piłki nożnej

Agresywni kibice, zamieszki i bójki na meczach to w polskich realiach niestety nadal norma, dlatego przepisy zapewniające bezpieczeństwo na tego rodzaju imprezach sportowych są coraz bardziej restrykcyjne.

Już od 1 sierpnia 2010 r. organizator meczu poza ramami ligi zawodowej ma obowiązek identyfikacji osób w nim uczestniczących. Wcześniejsza regulacja zobowiązywała do identyfikacji jedynie kibiców biorących udział w rozgrywkach zawodowych.

Organizator meczu piłki nożnej, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych musi zapewnić skuteczną identyfikację uczestniczących w danej imprezie sportowej, podczas której przetwarzane i weryfikowane są dane: imię i nazwisko, PESEL, rodzaj serii i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku rozgrywek meczów piłki nożnej w ramach ligi zawodowej obejmują one również wizerunek twarzy. Zebrane dane organizator może przechowywać przez okres dwóch lat od dnia odbycia się meczu.

Zobacz: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Przepisy umożliwiają organizatorowi meczu zastosowanie zakazu klubowego, polegającego na wydaniu zakazu udziału kibica w imprezach masowych przeprowadzanych przez danego organizatora, w przypadku naruszenia przez niego regulaminu obiektu lub regulaminu imprezy masowej. Okres wydania zakazu klubowego nie może być dłuższy niż 2 lata. Organizator meczu w terminie 7 dni od zastosowania zakazu klubowego poinformuje o tym osobę, której ten zakaz dotyczy i pouczy o okresie jego obowiązywania.

Od zastosowania przez klub zakazu uczestnictwa, osobie ukaranej przysługuje prawo złożenia odwołania do właściwego podmiotu prowadzącego rozgrywki, a jego wniesienie wstrzymuje wykonanie zakazu, do czasu wydania decyzji w tej sprawie, która jest ostateczna.

Organizator meczu piłki nożnej lub podmiot przez niego uprawniony do dystrybucji odmówi sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim:

- osobie wobec której zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową, zobowiązujące do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych, wydane przez sąd wobec skazanego w związku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności

- osobie wobec której zastosowano zakaz klubowy lub zakaz zagraniczny

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Powyższe regulacje zwiększają bezpieczeństwo na stadionach, jednak go nie gwarantują. Restrykcyjne przepisy i wzmożone działania Policji w tym wypadku nie wystarczą. Dopóki nie zmieni się kultura i mentalność pewnej grupy kibiców, dopóty mecze piłki nożnej będą kojarzone wyłącznie z chuligańskimi wyczynami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama