reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Czy na stadionach pojawi się monitoring?

Czy na stadionach pojawi się monitoring?

Rząd wciąż pracuje nad likwidacją istniejących luk w prawie i wypracowaniem skutecznych mechanizmów w walce z bandytyzmem stadionowym. Monitoring ma ułatwić rozpoznanie i wyłapanie stadionowych chuliganów. Jednak przygotowany przez MSWiA projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej zakłada, że na polskich stadionach zostaną dopuszczone kamery analogowe, które są gorszej jakości niż monitoring cyfrowy.

Rozporządzenie ma na celu określenie obowiązków dla organizatorów imprez masowych w zakresie sposobu utrwalania przebiegu tych imprez, a także wskazanie minimalnych wymagań technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Zakłada się, że utrwalone dane w postaci obrazu i dźwięku umożliwią ich wykorzystanie w postępowaniu dowodowym w stosunku do osób zakłócających porządek i bezpieczeństwo publiczne podczas imprez masowych.

Zobacz: Nowe przestępstwa przed Euro 2012

Miejscami podlegającymi obowiązkowej rejestracji obrazu są:

1. kasy biletowe na terenie imprezy masowej – w przypadku imprezy odpłatnej;

2. bramy, furtki i inne miejsca przeznaczone do wejścia uczestników na teren imprezy masowej;

3. drogi dla służb ratowniczych, drogi ewakuacyjne oraz ciągi komunikacyjne na terenie imprezy masowej z wyłączeniem klatek schodowych;

4. parkingi zorganizowane na terenie imprezy masowej;

5. sektory dla uczestników imprezy masowej;

6. płyta boiska lub scena.

Trybuny i płyta boiska wymagają rejestracji w taki sposób, aby oby obraz był stabilny i nagrany z częstotliwością nie mniejszą niż 12 klatek na sekundę.

Przy wejściu na teren imprezy masowej umieszcza się informację o prowadzonej rejestracji obrazu i dźwięku w trakcie trwania tej imprezy. Ponadto musi się to odbywać z poszanowaniem godności i prawa do intymności uczestników imprezy masowej oraz zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Zobacz również: Kogo obejmie dozór elektroniczny

Monitoring analogowy daje obraz gorszej jakości niż monitoring cyfrowy. W związku z tym policja może mieć trudności z identyfikacją chuliganów zarejestrowanych kamerą analogową. Odrębną kwestią jest fakt, że właściciele stadionów, którymi są często prywatne firmy bądź samorządy, kierując się obniżeniem kosztów, przy budowie lub modernizacji obiektów, nie będą inwestować w najnowocześniejszy sprzęt i zastosują kamery analogowe.

Analogowy monitoring musi umożliwiać archiwizację nagrania w postaci cyfrowej, która ułatwia sposób przechowywania nagranych materiałów. 

Zobacz również serwis: Aktualności

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy wejściu na teren imprezy masowej umieszcza się informację o prowadzonej rejestracji obrazu i dźwięku w trakcie trwania tej imprezy.
Przy wejściu na teren imprezy masowej umieszcza się informację o prowadzonej rejestracji obrazu i dźwięku w trakcie trwania tej imprezy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama