REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Prawo jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Choć powszechnie mówi się, że zakazane jest picie alkoholu w miejscach publicznych, należy pamiętać, że chodzi tu jedynie o miejsca ściśle określone w przepisach prawnych. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, iż złamanie ich stanowi wykroczenie, za które zostaniemy ukarani mandatem.

Jaka kara za brak biletu?

Jazda autobusem bez biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu, grozi mandatem. W jakiej wysokości? Kiedy możemy nie uiścić opłaty?

Nagroda jubileuszowa dla policjantów

Policjantom przysługuje za określone lata służby nagroda jubileuszowa. Może ona wynieść nawet trzykrotność zarobków policjanta. Policjantowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości: po 20 latach służby — 75 %, po 25 latach służby — 100 %, po 30 latach służby — 150 %, po 35 latach służby — 200 %, po 40 latach służby — 300 % miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Młodzi kierowcy szybciej stracą prawo jazdy

W ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy kierowcy będą na okresie próbnym, a strata prawa jazdy może spotkać tych, którzy popełnią w tym czasie trzy wykroczenia – to postanowienia ustawy o kierujących pojazdami, którą przyjął ostatnio Sejm.

REKLAMA

Straż miejska nie ma prawa używać fotoradarów

Przez lukę w nowym kodeksie wykroczeń, od nowego roku straż miejska nie może korzystać z przenośnych fotoradarów, ponieważ nie napisano rozporządzenia, które określałoby jak mają być oznakowane miejsca kontroli.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

Wysokość mandatu zależy od indywidualnej oceny policjanta


Błąd pracowników kancelarii premiera Donalda Tuska i Centrum Legislacyjnego Rządu spowodował, że taryfikator mandatów nie funkcjonuje. W wyniku niedopatrzenia policjant może wystawić nam mandat w dowolnej wysokości.

Wymiana prawa jazdy z powodu kradzieży

Osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić starostę o utracie prawa jazdy. 

REKLAMA

Wydanie prawa jazdy

Prawo jazdy może uzyskać osoba, która ma wymaganą sprawność fizyczną i psychiczną, odbyła wymagane przeszkolenie i wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami oraz osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek. Prawo jazdy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej.

Wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane za opłatą przez każdego starostę. Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w terminie do 7 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów.

Policja zaatakuje z powietrza

Policja rzuca do walki z piratami drogowymi swą nową broń. Jest to śmigłowiec W-3 „Sokół” wyposażony w videorejestrator, który z powietrza będzie obserwował sytuację na drodze.

Wymiana prawa jazdy z powodu zmiany miejsca zamieszkania

Każdy zmieniając miejsce zameldowania zobligowany jest do wymiany prawa jazdy.

Osiedlowy chaos: śnieg, mandaty i zgrzytanie zębów

Zbyt mała ilość miejsc do parkowania na osiedlach powoduje chaos. Mieszkańcy zostawiają auta w niedozwolonych miejscach i są później karani mandatami, czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Czy kobiety jeżdżą gorzej?


Ze statystyk ośrodków egzaminacyjnych wynika, że statystyczna Polka, która chce uzyskać prawo jazdy zdaje egzamin za czwartym podejściem, natomiast Polak za drugim. „Metro” przeprowadziło sondę uliczną z której wynika, że 10% kobiet czuło się podczas egzaminu lekceważone, upokarzana lub dyskryminowana ze względu na płeć.

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

Kierowcy kradną blokady na koła


Życie warszawy poinformowało o nasilającym się procederze kradzieży blokad zakładanych przez kontrolerów i strażników miejskich. Złodzieje blokad są bezkarni, ponieważ jeśli nawet uda się złapać złodzieja na gorącym uczynku, prokuratura umarza sprawę.

Zagraniczne mandaty zapłacimy w Polsce

Ministrowie transportu krajów członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowy system wymiany danych, który umożliwi identyfikację kierowców, którzy złamali prawo na terenie całej Unii. Ma to ograniczyć poczucie bezkarności i zmniejszyć liczbę wypadków.

Kiedy kierowca musi przejść badanie lekarskie?

Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wydanie prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Od tego jaką kategorię prawa jazdy posiadamy zależy to, jakim pojazdem możemy, zgodnie z prawem, kierować. Jakie kategorie wyróżniamy?

Wydanie wtórnika prawa jazdy

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy zostanie skradzione, zgubione lub ulegnie zniszczeniu. Czy trzeba wówczas wyrabiać nowy dokument? Nie. Wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Zwrot dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policję

Istnieje szereg przypadków, które powodują, że w trakcie kontroli, Policjant zatrzyma nasz dowód rejestracyjny. Kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce? Jak odzyskać zatrzymany dowód?

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Kodeks ruchu drogowego przewiduje kilka zdarzeń, które powodują, że policjant odbierze nam prawo jazdy. W jakich sytuacjach będzie to miało miejsce? Jakie formalności należy dopełnić, aby odzyskać utracone prawo jazdy?

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Dlaczego warto mieć ważne badania techniczne? Poradnik

W przypadku zatrzymania przez policję samochodu bez ważnych badań technicznych może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Choć nie musi.

Wada wzroku a prawo jazdy


Osoby, które mają wadę wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii. Jedyne utrudnienie, jakie napotykają to to, że zawsze podczas jazdy będą musieli stosować szkła korekcyjne.

Prawo jazdy kategorii B a przyczepa


Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia nas do kierowania zespołem pojazdów, czyli samochodem z przyczepą. Nie może to być dowolna przyczepa, warto wiedzieć, na co pozwalają nam przepisy.

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy?


Na skutek różnych wydarzeń, policja może odebrać kierowcy uprawnienia do kierowania danym rodzajem pojazdów lub wszystkimi pojazdami. Po upływie czasu, na który prawo jazdy zostało odebrane, możemy ubiegać się o jego zwrot.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

Badania psychotechniczne dla kierowców


Kierowcy zawodowi w regularnych odstępach czasu muszą być poddawani badaniom psychotechnicznym, które sprawdzają ich sprawność i zdolność do prowadzenia pojazdów. Również kierowcy, którzy z różnych przyczyn stracili prawo jazdy lub spowodowali wypadek, zostają skierowani na takie badania.

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Quady są w naszym kraju coraz popularniejsze. Znakomita większość właścicieli tych pojazdów eksploatuje je na drogach niepublicznych bądź zdecydowanie w terenie.

Kulinarne podróże: co jada się w Wielkopolsce?


Kuchnia Wielkopolska podobnie jak galicyjska ukształtowana została na podstawie uwarunkowań historycznych. Dziś jej głównym składnikiem są nie tylko pyry tudzież rogale marcińskie, lecz także mniej popularna zalewajka.

Ekspert radzi: Jak ustrzec się przed zakupem kradzionego samochodu?

Kupując używany samochód istnieje ryzyko, że pojazd jest kradziony. Jak sprawdzić pochodzenie samochodu? Czy istnieje sposób gwarantujący, że kupiony samochód nie pochodzi z kradzieży?

Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu?

Zostałem ukarany mandatem. Moim zdaniem niesłusznie. Policjant poinformował mnie, że jeżeli nie przyjmę mandatu to skieruje sprawę do sądu. Czy zawsze odmawiając przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu?

Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych stało się sposobem na oszukanie fotoradarów. Czy tzw. metoda na liścia rzeczywiście pozwala uniknąć mandatu?

Kursant nauki jazdy może dostać mandat

Kandydaci na kierowców przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy mogą zostać ukarani mandatem. Jazdy samochodem zwanym popularnie „L” mogą rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu zajęć teoretycznych.

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Parking depozytowy – dlaczego nie warto aby nasz samochód tam trafił?

Właśnie wchodzą w życie przepisy umożliwiające nawet przepadek samochodu, którego zbyt długo nie odbierzemy z depozytu.

Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Może prowadzić do popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda bez dokumentu, który do tego uprawnia. Choć wydaje się to oczywiste, wcale nierzadko kierowcy dają się na to złapać.

Od 1 stycznia pojedziemy szybciej

Maksymalna dozwolona prędkość na drodze ekspresowej będzie po nowym roku wynosiła 120km/h, a na autostradzie można będzie jeździć z prędkością do 140km/h. Na te zmiany zgodzili się posłowie.

Egzamin własnym autem na razie niemożliwy

Zła informacja dla tych kandydatów na kierowców, którzy mieli nadzieję, że będą mogli zdawać egzamin własnym pojazdem, na swój koszt oraz wniosek. Pomysł taki zdecydowanie odrzucili nasi parlamentarzyści.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Niepełnosprawni a znaki drogowe – na co zwracać uwage?

Osoba niepełnosprawna w pewnych wypadkach może nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Jednak, jeśli staje na kopercie, powinna być pewna, czy jest ona przeznaczona dla niepełnosprawnych.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Poradnik

Zarówno kupując jak i sprzedając samochód warto wiedzieć jakie dane są niezbędne do umieszczenia w umowie, gdyż może to nas uchronić przed ewentualnymi problemami.

Taryfikator policyjny: za co grozi nam mandat? Poradnik

Na drodze publicznej ruchu strzegą Policjanci i straż miejska lub gminna. Jeśli popełnimy wykroczenie drogowe, zostaniemy ukarani mandatem wg obowiązującego taryfikatora. Podpowiadamy, co nam grozi za dane wykroczenia.

Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Straż miejska lub gminna, podobnie jak Policja, jest umundurowaną służbą, mającą na celu pilnowanie przestrzegania przepisów. Podpowiadamy, czego możemy się spodziewać przy kontroli straży miejskiej.

REKLAMA