reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Środki przymusu > Kiedy mogę zostać zatrzymany?

Kiedy mogę zostać zatrzymany?

Zatrzymanie podejrzanego jest uprawnieniem, które organy ścigania uzyskały już w konstytucji. Zatrzymać można zawsze - jednak tylko na określony przepisami czas

Kiedy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że popełniłem przestępstwo. W procedurze karnej nie jest wskazane za popełnienie jakiego przestępstwa dana osoba może zostać zatrzymana. Teoretycznie więc można zostać zatrzymanym za każde przestępstwo wymienione w kodeksie karnym, jeżeli zachodzą podstawy do uznania, że zatrzymanie, a nie zwyczajne wezwanie na przesłuchanie służy dobru postępowania tj. zapobiegnie ustaleniu linii obrony z inną osobą podejrzewaną, usunięciu śladów przestępstwa, ukryciu się, ucieczce itp. W praktyce organów ścigania decyzję o zatrzymaniu danej osoby i jej doprowadzeniu na przesłuchanie podejmuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa zagrożonego surową sankcją karną, do rzadkości należą raczej sytuacje kiedy zatrzymywane są osoby w przypadku popełnienia przez nie przestępstw np. niealimentacji, znęcania się, fałszywych zeznań.

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Należy jednak pamiętać, że za popełnienie nawet najbardziej błahego przestępstwa można zostać zatrzymanym, gdy nie można ustalić również osoby, która się go dopuściła. Poza zatrzymaniem, które dokonywane jest w toku prowadzonego postępowania, a więc po zebraniu materiału dowodowego dającego uzasadnione przypuszczenie, że przestępstwa dopuściła się konkretna osoba prawnie zatrzymanym można zostać również na tzw. „gorącym uczynku” tj. bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa lub w wyniku podjętego bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pościgu.

W myśl art. 243§ 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

Po dokonaniu zatrzymania, zatrzymanego należy oddać w ręce Policji. W takiej sytuacji również niezbędne jest sporządzenie przez Policję protokołu zatrzymania oraz powiadomienie o facie zatrzymania prokuratora, który podejmie decyzje co do zwolnienia zatrzymanej osoby, bądź też jej doprowadzenia celem zastosowania środków zapobiegawczych.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po zatrzymaniu sprawcy na gorącym uczynku, należy oddać go w ręce Policji.
Po zatrzymaniu sprawcy na gorącym uczynku, należy oddać go w ręce Policji.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama