Kategorie

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Niektórzy próbują uzyskać prawo jazdy w innym państwie członkowskim UE. Powstało też pojęcie „prawojazdowa turystyka” jako metafora tego zjawiska.
Niektórzy próbują uzyskać prawo jazdy w innym państwie członkowskim UE. Powstało też pojęcie „prawojazdowa turystyka” jako metafora tego zjawiska.
Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Uznawanie prawa jazdy uzyskanego w innym państwie członkowskim

Postanowienie Trybunału Europejskiego z dnia 2.12.2010r. (sprawa C-334/09), opiera się na dyrektywie Rady 91/439/EWG z dn. 29.07.1991r. Dotyczy ono następującego przypadku:

Składający zażalenie (Beschwerdeführer) z powodu 18 punktów we Flensburgu zrezygnował w lutym 2000r. z prawa jazdy. Krótko po tym zostało stwierdzone , że kierował on samochodem pod wpływem alkoholu ( 1,94 ‰). W sierpniu 2004 r. złożył wniosek o wydanie mu prawa jazdy. Wniosek ten został odrzucony w lutym 2005r. , ponieważ składający zażalenie nie przedstawił opinii medyczno- psychologicznej(tzw. MPU). Następnie składający zażalenie otrzymał w dn. 15.10.2006 r. polskie prawo jazdy. Złożył więc w 2006 r. wniosek w niemieckim urzędzie komunikacyjnym o uznanie polskiego prawa jazdy i przedłożył opinię z tzw. TŰV z dn.18.10.2004r., która była dla niego negatywna. Urząd odmówił mu prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sprawa ta dotarła do sądu administracyjnego.

Sąd stwierdził, że składający zażalenie posiada ważne prawo jazdy. Niemieckie przepisy dotyczące oceny zdolności do kierowania pojazdów mechanicznych mogą być bowiem tylko wtedy stosowane, jeżeli ich zastosowanie uzasadnione jest zachowaniem kierowcy – jako nowa okoliczność - już po wydaniu prawa jazdy. Sąd administracyjny zwrócił się do Trybunału Europejskiego, czy przedłożona opinia z dn. 18.10.2004 r. jest nową okolicznością w sensie powyższej dyrektywy.

Trybunał uznał, że negatywna opinia nie uprawnia do nie uznania polskiego prawa jazdy. Stosowanie niemieckich przepisów dotyczących ograniczeń prowadzenia pojazdów mechanicznych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, może dotyczyć tylko okoliczności po wydaniu prawa jazdy.

Wprawdzie opinia z dn. 18.10.2004r. wydana została po uzyskaniu prawa jazdy przez składającego zażalenie, ale opinia ta dotyczy okoliczności, które nastąpiły przed wydanie prawa jazdy.

Jeszcze nie wiadomo, jakie restrykcje odnośnie uznawania prawa jazdy będą wynikały z ze zmian w nowej dyrektywy Rady 2006/126/EG. O tym będzie rozstrzygał Trybunał Europejski, któremu już zadano odpowiednia zapytania.

Zobacz również: Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Praktyka niemieckich urzędów

Orzeczenia Trybunału Europejskiego odnośnie uznawania praw jazdy przez inne Państwa Członkowskie nie były „mile” widziane, a czasami wprost ignorowane przez niemieckie urzędy komunikacyjne i ADAC.

Dlaczego? Od roku 1999 prawo niemieckie przewiduje między innymi, że kierowcy, którzy zostali zatrzymani z 1,6 ‰ albo więcej alkoholu we krwi są zobowiązani przed powtórnym otrzymaniem prawa jazdy do zdania testu medyczno-psychologicznego (tzw. Idiotentest).

Testy te związane są ze stosunkowo wysokimi kosztami (od ok. 360 do 770 €) i prawie 60% kandydatów nie zdaje za pierwszym razem tego testu. Aby tego uniknąć, kto może, próbuje zrobić prawo jazdy w innym Państwie Członkowskim. Powstało też pojęcie „prawojazdowa turystyka” jako metafora tego zjawiska. 

Zobacz również serwis: Prawo jazdy

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.