REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Niektórzy próbują uzyskać prawo jazdy w innym państwie członkowskim UE. Powstało też pojęcie „prawojazdowa turystyka” jako metafora tego zjawiska.
Niektórzy próbują uzyskać prawo jazdy w innym państwie członkowskim UE. Powstało też pojęcie „prawojazdowa turystyka” jako metafora tego zjawiska.

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Uznawanie prawa jazdy uzyskanego w innym państwie członkowskim

REKLAMA

Postanowienie Trybunału Europejskiego z dnia 2.12.2010r. (sprawa C-334/09), opiera się na dyrektywie Rady 91/439/EWG z dn. 29.07.1991r. Dotyczy ono następującego przypadku:

REKLAMA

Składający zażalenie (Beschwerdeführer) z powodu 18 punktów we Flensburgu zrezygnował w lutym 2000r. z prawa jazdy. Krótko po tym zostało stwierdzone , że kierował on samochodem pod wpływem alkoholu ( 1,94 ‰). W sierpniu 2004 r. złożył wniosek o wydanie mu prawa jazdy. Wniosek ten został odrzucony w lutym 2005r. , ponieważ składający zażalenie nie przedstawił opinii medyczno- psychologicznej(tzw. MPU). Następnie składający zażalenie otrzymał w dn. 15.10.2006 r. polskie prawo jazdy. Złożył więc w 2006 r. wniosek w niemieckim urzędzie komunikacyjnym o uznanie polskiego prawa jazdy i przedłożył opinię z tzw. TŰV z dn.18.10.2004r., która była dla niego negatywna. Urząd odmówił mu prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sprawa ta dotarła do sądu administracyjnego.

Sąd stwierdził, że składający zażalenie posiada ważne prawo jazdy. Niemieckie przepisy dotyczące oceny zdolności do kierowania pojazdów mechanicznych mogą być bowiem tylko wtedy stosowane, jeżeli ich zastosowanie uzasadnione jest zachowaniem kierowcy – jako nowa okoliczność - już po wydaniu prawa jazdy. Sąd administracyjny zwrócił się do Trybunału Europejskiego, czy przedłożona opinia z dn. 18.10.2004 r. jest nową okolicznością w sensie powyższej dyrektywy.

Trybunał uznał, że negatywna opinia nie uprawnia do nie uznania polskiego prawa jazdy. Stosowanie niemieckich przepisów dotyczących ograniczeń prowadzenia pojazdów mechanicznych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, może dotyczyć tylko okoliczności po wydaniu prawa jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie opinia z dn. 18.10.2004r. wydana została po uzyskaniu prawa jazdy przez składającego zażalenie, ale opinia ta dotyczy okoliczności, które nastąpiły przed wydanie prawa jazdy.

Jeszcze nie wiadomo, jakie restrykcje odnośnie uznawania prawa jazdy będą wynikały z ze zmian w nowej dyrektywy Rady 2006/126/EG. O tym będzie rozstrzygał Trybunał Europejski, któremu już zadano odpowiednia zapytania.

Zobacz również: Likwidacja szkód powypadkowych w Niemczech

Praktyka niemieckich urzędów

Orzeczenia Trybunału Europejskiego odnośnie uznawania praw jazdy przez inne Państwa Członkowskie nie były „mile” widziane, a czasami wprost ignorowane przez niemieckie urzędy komunikacyjne i ADAC.

REKLAMA

Dlaczego? Od roku 1999 prawo niemieckie przewiduje między innymi, że kierowcy, którzy zostali zatrzymani z 1,6 ‰ albo więcej alkoholu we krwi są zobowiązani przed powtórnym otrzymaniem prawa jazdy do zdania testu medyczno-psychologicznego (tzw. Idiotentest).

Testy te związane są ze stosunkowo wysokimi kosztami (od ok. 360 do 770 €) i prawie 60% kandydatów nie zdaje za pierwszym razem tego testu. Aby tego uniknąć, kto może, próbuje zrobić prawo jazdy w innym Państwie Członkowskim. Powstało też pojęcie „prawojazdowa turystyka” jako metafora tego zjawiska. 

Zobacz również serwis: Prawo jazdy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA