REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Wioleta Matela
Wiele kobiet boi się lub wstydzi zgłosić fakt zgwałcenia organom ścigania.
Wiele kobiet boi się lub wstydzi zgłosić fakt zgwałcenia organom ścigania.

REKLAMA

REKLAMA

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Jak działają niebezpieczne substancje?

REKLAMA

W zależności od rodzaju podanego środka ofiara inaczej odczuwa jego skutki począwszy od zawrotów głowy po całkowitą utratę świadomości. Do najczęściej występujących substancji, z których korzystają sprawcy należą GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) oraz flunitrazepam. Oba preparaty są lekami. GHB używany jest w leczeniu narkolepsji. W większych dawkach i w połączeniu z alkoholem powoduje zaśnięcie ofiary na kilka godzin. Po przebudzeniu nie pamięta ona zdarzenia. Flunitrazepam używany jest w medycynie jako lek nasenny. Poza ogromną sennością, podobnie jak GHB powoduje niepamięć wsteczną. Sprawcy gwałtów mogą również używać innych substancji chemicznych (wodzian chloralu, ketamina).

Odpowiedzialność karna sprawcy gwałtu

Określa ją Kodeks karny w art. 197. Stanowi on, iż ten, kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą lub wobec małoletniego poniżej lat 15 albo wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

Wniosek o ściganie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestępstwo zgwałcenia ścigane jest na wniosek. Bez wniosku osoby zgwałconej złożonego na policji lub w prokuraturze postępowanie karne przeciwko sprawcy nie zostanie wszczęte. Cofnięcie złożonego wniosku jest niedopuszczalne. Ofiara zostanie pouczona o tym, iż w przypadku złożenia wniosku o ściganie niektórych sprawców, obowiązek ścigania obejmuje również inne osoby, których czyny pozostają w związku z czynem osoby wskazanej we wniosku, poza osobami najbliższymi ofierze.

Zobacz również serwis: Śledztwo i dochodzenie

Dlaczego warto zgłosić gwałt na policji lub prokuraturze?

Wiele kobiet boi się lub wstydzi zgłosić fakt zgwałcenia organom ścigania. Jednak w przypadku zgwałcenia z użyciem pigułki warto zrobić to jak najszybciej. Po ośmiu godzinach nie można już bowiem wykryć substancji w krwi ofiary. Z policyjnych statystyk wynika, iż wykrywalność przestępstwa zgwałcenia jest dość wysoka. W 2009 r. wyniosła ona 82,6 %. Warto pamiętać, że gdy obdukcję lekarską wykonuje się z wniosku prokuratora lub policji, jest ona bezpłatna. Kobieta, która wskutek gwałtu zaszła w ciążę może żądać jej przerwania. Niezbędnym dokumentem jest tu zaświadczenie od prokuratora o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Prawa ofiary przestępstwa zgwałcenia

Zgodnie z Polską Kartą Praw Ofiary osoby pokrzywdzonej przestępstwem nie wolno ponownie dręczyć - należy dołożyć wszelkich starań, by uniknęła ona powtórnej wiktymizacji.

REKLAMA

Ofiara ma w szczególności prawo do bezpieczeństwa osobistego. Obowiązkiem policji i prokuratury jest jej to bezpieczeństwo zapewnić. Osoba pokrzywdzona przestępstwem może zażądać utajnienia swoich danych osobowych. Przysługuje jej również uprawnienie do zastrzeżenia danych dotyczących jej miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu. Ma prawo do zachowania anonimowości w sprawozdaniach prasowych, telewizyjnych, w internecie i w innych mediach, dotyczących jej sprawy. Ofierze przestępstwa przysługuje prawo do uzyskania fachowej pomocy: psychologicznej, medycznej, materialnej i prawnej od momentu zgłoszenia naruszenia lub groźby naruszenia dobra prawem chronionego. Oznacza to m. in. prawo do wsparcia psychicznego, prawo do fachowej pomocy psychologicznej i prawnej od momentu zawiadomienia o przestępstwie.

Ofiary przestępstw o podłożu seksualnym powinny być przesłuchiwane przez funkcjonariuszy policji tej samej płci, a gdy ofiarą jest dziecko przesłuchanie powinno odbywać się w obecności psychologa lub osoby, którą dziecko darzy zaufaniem.

Ponadto Karta stanowi, iż odpowiedzialności za przestępstwo nie można przerzucać ze sprawcy na ofiarę. Nie można usprawiedliwiać przestępstwa tradycją, kulturą, stereotypami minimalizującymi winę sprawcy.

Ofierze gwałtu przysługują wszystkie prawa pokrzywdzonego zarówno w postępowaniu - przygotowawczym, jak i sądowym, takie jak m. in. prawo do:
- przeglądania akt;
- występowania w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego;
- ustanowienia pełnomocnika z urzędu, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia pełnomocnika bez uszczerbku dla siebie i rodziny. Może wówczas w prokuraturze (w postępowaniu przygotowawczym) lub w sądzie (w postępowaniu sądowym) złożyć odpowiedni wniosek;
- składania wniosków o dokonanie czynności procesowych w toku postępowania.

Zobacz również: Jak postępować w przypadku zgwałcenia?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 1997, Nr 88, poz. 553);

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. 1997 Nr 89, poz. 555 ze zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile za jedną sztukę?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA