| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jaka kara za brak biletu?

Jaka kara za brak biletu?

Jazda autobusem bez biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu, grozi mandatem. W jakiej wysokości? Kiedy możemy nie uiścić opłaty?

Mandat od osoby uprawnionej do przeprowadzenia kontroli otrzymamy wówczas, gdy nie będziemy posiadać:

1. ważnego biletu na przejazd;
2. ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu.

W takiej sytuacji, kontroler albo pobierze właściwą należność wraz z opłatą dodatkową. W większości przypadków jednak, otrzymamy wezwanie do zapłaty.

Wysokość mandatu (określanego mianem opłaty dodatkowej) ustala się biorąc pod uwagę cenę najtańszego biletu jednorazowego normalnego stosowaną przez danego przewoźnika.
1. za brak odpowiedniego dokumentu przewozu: 50-krotność tej ceny;
2. za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu – 40-krotność tej ceny.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli bilet lub odpowiedni dokument posiadamy, ale w danym dniu nie wzięliśmy go ze sobą, to jeżeli w ciągu 7 dni okażemy go we właściwym miejscu (np. Punkt Obsługi Pasażerów) wraz z wezwaniem do zapłaty, wówczas kara zostanie umorzona.

Mandatem zostaniemy ukarani również w razie naruszenia przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt:
1. za zabranie ze sobą do środka transportu rzeczy lub zwierząt, za których przewóz przewidziana jest opłata – bez odpowiedniego dokumenty przewozu;
2. za zabranie rzeczy wyłączonych z przewozu albo rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych – bez zachowania tych warunków.

Za oba te przewinienia zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 20-krotności wyżej wskazanej ceny.
Najwyższy mandat, bo aż 150-krotność ceny, jest przewidziany za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny.

Zobacz: Jaka kara za paserstwo

Należy pamiętać, że jeżeli kontroler będzie miał uzasadnione podejrzenie, że bilet (doku net przewozu) albo dokument uprawniający do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu został podrobiony (lub przerobiony), może go zatrzymać za pokwitowaniem oraz przesłać go prokuratorowi lub Policji.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »