REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Polska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kupowanie polskich produktów najlepszą formą patriotyzmu?

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości wiceszef KOWR Marcin Wroński przypomina, że cenną formą pokazania patriotyzmu wobec kraju jest kupowanie polskich produktów i usług pochodzących z Polski. 

QUIZ Rozpoznaj polskie miasto na zdjęciu!

Polskie miasta mają swój niepowtarzalny urok. Wielu z nas ma swoje ulubione miejsca, do których chętnie wraca z walizką lub wspomnieniami. A gdyby tak spróbować rozpoznać je na zdjęciach? Wprawdzie można mieć niedosyt, bo jest ich tylko 10, ale to i tak świetna zabawa!

Te miasta w Polsce są najbardziej zanieczyszczone. Małopolska w niechlubnej czołówce

Smog. W ciągu ostatnich lat poprawiła się jakość powietrza w Polsce. Wciąż jednak są miejsca, gdzie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu wynosi  900 proc. normy! Gdzie jest najgorzej? Oto raport Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.

Credit Agricole: rozpoczęła się faza ożywienia gospodarczego w Polsce, spada inflacja

Rozpoczęła się faza ożywienia gospodarczego w Polsce; w kolejnych kwartałach będzie ono wspierane m.in. przez spadek inflacji oraz inwestycje mieszkaniowe - prognozuje Jakub Borowski z Credit Agricole komentując dane GUS.

REKLAMA

Polska gospodarka 2023/2024 - nie będzie szybkiej zmiany po wyborach. Co z inflacją, stopami procentowymi, deficytem?

Zdaniem ekspertów Allianz Trade prawdopodobna jest kontynuacja w 2024 roku luźnej polityki fiskalnej, jaką rząd PiS prowadził od 2022 r., ponieważ wszystkie partie polityczne obiecały wydatki (transfery). Wynik wyborów nie będzie oznaczał przełomu w oczekiwaniach odnośnie inflacji w 2024 r., ale spodziewany jest nieco szybszy proces dezinflacji od 2025 roku.

Zapora elektroniczna na granicy Polski z Rosją uruchomiona! Ma 200 kilometrów

Dziś uruchomiliśmy 200 kilometrów zapory elektronicznej na granicy z Rosją. Bardzo profesjonalnie, krok pop kroku zabezpieczamy nasze granice - powiedział w piątek 13 października 2023 r. na konferencji w Centrum Nadzoru bariery elektronicznej w Kętrzynie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Minister P. Czarnek: Polska jest jak kpt. Marianna Krasnodębska: niezłomna, sprawiedliwa, piękna

Polska jest taka, jak pani kpt. Marianna Krasnodębska: niezłomna, sprawiedliwa, piękna - powiedział w środę 11 października 2023 r. w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek podczas jej setnych urodzin. Jubilatka aktywnie działała w konspiracji niepodległościowej oraz zaangażowana była w pomoc Żydom.

"Po wygranych wyborach Zjednoczona Prawica wyprowadzi Polskę z UE" - większość wyborców tak nie uważa [Sondaż]

35,1 proc. Polaków uważa, że po ewentualnym zwycięstwie wyborczym Zjednoczonej Prawicy nowy rząd będzie dążyć do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Przeciwnego zdania było 56,1 proc. badanych. Zatem większość wyborców nie uwierzyła w tezę lansowaną od miesięcy a nawet lat przez część opozycji.

REKLAMA

„Daily Telegraph”: Polska wyrasta na przemysłowe centrum Europy. 12,33 USD - średni godzinowy koszt pracy w Polsce, 49,56 USD w Niemczech

Podczas gdy niemiecka gospodarka przeżywa problemy, dynamicznie rozwijająca się Polska chce przejąć od niej koronę przemysłowego centrum Europy – pisze brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

Profesor zarządzania z Uniwersytetu Yale: Polska i jej przywódcy mieli rację co do Rosji - eksperci się mylili

Polska i jej odważni przywódcy słusznie ostrzegali świat przed uzależnieniem od rosyjskich surowców i są wzorem do naśladowania dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej – ocenił wykładowca zarządzania z Uniwersytetu Yale prof. Jeffrey Sonnenfeld na łamach miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze”, podkreślając sukces wizji śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w sprawie suwerenności energetycznej. Redukcję zależności o rosyjskiego gazu do 0 nazywa "cudem gospodarczym, jakiego dokonała Polska".

CBOS: 58 proc. Polaków popiera żądanie od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową

Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej - tak uważa 58 proc. respondentów; przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych; 11 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego w drugiej połowie sierpnia 2023 r.

Dlaczego w Polsce rodzi się mniej dzieci? 305 tys. urodzeń w 2022 roku - 386 tys. w 2012 r., 515 tys. w 1992 r.

W Polsce w całym 2022 roku urodziło się niewiele ponad 305 tys. dzieci. To najgorszy pod tym względem rok od 75 lat. Dlaczego tak jest? Dlaczego Polki rodzą coraz mniej dzieci? – Największym problemem w polskiej demografii jest rozpad więzi społecznych. Duży wpływ mają również kwestie ekonomiczne – ocenia Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.

Coraz więcej zagranicznych turystów w Polsce. Najnowsze dane GUS

Turyści z zagranicy bardzo chętnie odwiedzają Polskę. GUS poinformował, że o ponad 237 tysięcy wzrosła w Polsce liczba noclegów udzielona turystom z zagranicy.

Palcem po mapie. Jak dobrze znasz Polskę? QUIZ

Jak dobrze znasz Polskę? Wiesz, gdzie leżą znane miejscowości? Znasz historyczne krainy? Potrafisz odgadnąć odległości między miastami? A jeśli nie, to i tak zapraszamy na quiz. Zapowiada się dobra zabawa!

TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2019 roku narusza prawo UE

W dniu 5 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w wyroku, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii Europejskiej. W ten sposób TSUE uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 roku. Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej - dodał.

QUIZ Najzabawniejsze nazwy polskich miejscowości. Będzie 15/15 punktów?

Najzabawniejsze nazwy polskich miejscowości. Nietypowe, zabawne, dziwaczne, zaskakujące - W Polsce znajdziemy mnóstwo miejscowości, których nazwy wywołują uśmiech na twarzy. A może mieszkacie w jednej z nich? W dzisiejszym quizie nie sposób było zadać pytań o wszystkie, wybraliśmy więc 15 i mamy nadzieję, że będzie to dla Was fantastyczna rozrywka oraz, przy okazji, mały sprawdzian z geografii Polski. Gotowi? To zapraszamy w tę małą podróż.

Polska regularnie narusza prawa pracownicze! Światowy ranking dot. prawa pracy

Prawo pracy ciągle się zmienia. Jeszcze w kwietniu 2023 r. weszła w życie duża nowelizacja, implementująca dyrektywy europejskie. Prawo prawem…, ale czy w Polsce rzeczywiście są przestrzegane prawa pracownicze? Okazuje się w światowym rankingu Polska nie wypada dobrze. Wyprzedzają nas kraje Azji czy Afryki. Dlaczego Polska otrzymała ocenę 3 na 5? Czym jest ITUC - International Trade Union Confederation? I co pokazują badania w zakresie przestrzegania zbiorowych praw pracowniczych? 

Czy Polscy przedsiębiorcy skorzystają na rozporządzeniu European Chips Act?

Rozporządzenie European Chips Act ma umożliwić uniezależnienie się od produkcji na drugim końcu świata kluczowego dla współczesnej gospodarki komponentu - mikroczipów.

Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

Kto to powiedział? Słynne cytaty znanych ludzi o Polakach QUIZ

Cytaty o Polakach. „A to Polska właśnie” padło w „Weselu” Wyspiańskiego. O Polsce i Polakach na przestrzeni dziejów mówiło się i mówi, wbrew pozorom, całkiem sporo na świecie. Niektóre cytaty są pochlebne, inne trochę mniej. Niektóre słowa padały z ust najznamienitszych person, pod innymi podpisywali się ci mniej podziwiani. Najważniejsza pozostaje kwestia: kto to powiedział? Przed Wami 11 pytań o słynne cytaty znanych ludzi o Polakach. Czy uda Wam się poprawnie odgadnąć wszystkie? Zapraszamy na quiz, może być sporo zaskoczeń!

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia

Według danych Eurostat, Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia. Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu ub. roku - podano na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Inflacja rozlała się po polskiej gospodarce i pozostanie z nami na długo WIDEO

Inflacja bazowa w styczniu br. wzrosła w Polsce do 11,9%, przy inflacji ogółem 17,2%. To jest ta inflacja, za którą odpowiada wewnętrzna polityka gospodarcza i jest miarą rządowych błędów.

W tym roku podpiszemy pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce

Realizujemy kamień milowy, z fazy koncepcyjnej wchodzimy w fazę przedprojektową, przygotowawczą; jeszcze w tym roku podpiszemy pierwszą umowę na projektowanie elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział w środę na konferencji prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Tomasz Stępień.

Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych PODCAST

Sztuczna inteligencja nauczona danymi z Polski, miałaby trochę naszych cech narodowych - wskazuje Bartosz Baziński, współtwórca SentiOne. PODCAST

Produkcja opon w Polsce. Te liczby robią wrażenie!

Produkcja opon w Polsce? Choć rodzimych marek już nie ma, w naszym kraju zadomowili się światowi producenci. Dane ich fabryk brzmią imponująco.

CBOS: 79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 16 proc.; 78 proc. Polaków popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez nasz kraj; przeciwnych temu jest 14 proc. badanych - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.

Prezes GUS: W 2022 r. liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do 2021

W 2022 r. liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii – poinformował w poniedziałek na konferencji prezes GUS Dominik Rozkrut.

Transformacja energetyczna Polski. Ile będzie kosztować? WIDEO

Koszt transformacji energetycznej Polski jest szacowany pomiędzy 1,3 a 1,7 biliona złotych - powiedział w rozmowie z DGP na Forum w Davos Paweł Strączynski, wiceprezes zarządu Banku Pekao.

Liczba ludności Polski - prognozy MF - 32,5 mln w 2060 roku, 28,2 mln w 2080 roku. Mniej dzieci i młodzieży, więcej seniorów

Liczba ludności Polski spadnie w 2060 roku do 32,5 mln i 28,2 mln w 2080 roku z 37,9 mln w 2022 roku - podano w prognozie demograficznej Ministerstwa Finansów opublikowanej przez ZUS. 32 proc. kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, 68 proc. nie ma takich planów – wynika z badań CBOS przeprowadzonych w drugiej połowie 2022 roku.

Quiz palcem po mapie. Czy znasz województwa Polski?

Województwa Polski - czy wiesz, ile ich jest? Potrafisz wskazać ich stolice? Rozwiąż quiz i sprawdź!

Powierzchnia Polski w 2022 roku powiększyła się o 1.505 hektarów

Powierzchnia Polski w 2022 roku powiększyła się o 1.505 hektarów w porównaniu do poprzedniego roku - podał GUS.

Niemieckie baterie Patriot mogą przybyć niebawem jeśli Polska zechce

Jeśli Polska zdecydowałaby się na przyjęcie oferty Berlina, sprzęt mógłby trafić na naszą granicę w krótkim czasie.

Szanse Polaków na własne „M”

To będzie jedna z ważniejszych debat w Pracodawcach RP. Już sam temat wskazuje na to, że rozmowa będzie dotyczyła ogromnej części naszego społeczeństwa. Szanse Polaków na własne „M”.

Premier: nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski

Bezpieczeństwo energetyczne. Nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski; w piątkowe popołudnie w KPRM odbyło się spotkanie komitetu węglowego oraz spotkanie z wojewodami ws. sytuacji na Ukrainie - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Powiedzenia i przysłowia [quiz]

Powiedzenia i przysłowia mądrością narodów! Niektóre są z nami od zawsze, inne są całkiem nowe. Sprawdź się, czy znasz te najpopularniejsze!

Kolejna fala uchodźców z Ukrainy?

Od flauty po kolejny gwałtowny napływ uchodźców – takie scenariusze leżą na stole i do nich szykują się rządzący. Na razie nacisk jest kładziony na pomoc w Ukrainie. Ślemy tam łóżka, ubrania i leki.

Narodowe Święto Niepodległości. Setki wydarzeń w całym kraju

11 listopada - Święto Niepodległości. Setki wydarzeń w całym kraju na obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Co, gdzie, kiedy?

Maląg: sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje stabilna

Sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje stabilna; nasze wysiłki, by ochronić polskie miejsca pracy przyniosły oczekiwany rezultat - wskazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia.

GUS podał wyniki spisu powszechnego. Jest nas mniej

GUS - spis powszechny. W Polsce mieszka 38 mln 36 tys. 118 osób. Dziesięć lat wcześniej było nas więcej o 476 tys. osób - podał dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.

Weekend za pół ceny w 2022 r.

Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny jest ogólnopolską akcją promocyjną, do której przedsiębiorcy z branży turystycznej zgłaszają swoje oferty, a turyści korzystają z nich w obniżonych cenach.

Ilu jest kierowców zawodowych w Polsce?

Ilu jest kierowców zawodowych w Polsce? Liczby mogą się okazać naprawdę zaskakujące. Bo ich ilość jest liczona w milionach. Przynajmniej w teorii.

Wysokość szczytów w Tatrach jest inna niż w podręcznikach

Naukowcy z Wrocławia przeprowadzili dokładne pomiary tatrzańskich szczytów. W ich wyniku trzeba będzie poprawić wiele atlasów i podręczników - twierdzą. Świnica okazała się bowiem wyższa o metr, Skrajny Granat na Orlej Perci - o 3 metry. Słupek graniczny na Rysach znajduje się 2500 m n.p.m.

Work-life balance w Polsce - co nas czeka?

Work-life balance w polskich przepisach prawa pracy. Jakie zmiany w Kodeksie Pracy dla pracujących rodziców wynikają z wprowadzenia unijnej dyrektywy?

W którym mieście jeździ się najlepiej? Będziecie zdziwieni...

W którym mieście jeździ się najlepiej? To pytanie, które zostało postawione przed kolejną edycją polskiego rankingu. Odpowiedź? Ta może zdziwić!

Czy Polacy są szczęśliwi w miastach, w których żyją?

Opinie o polskich miastach - najczęściej doceniamy dostęp do sklepów (29%), dobrą komunikację miejską (23,9%) oraz środowisko naturalne (23,2%). W których Polskich miastach czujemy się najszczęśliwsi i co wpływa na poczucie zadowolenia?

Przeprowadzki z miasta na wieś coraz bardziej popularne od czasu pandemii

W czasie pandemii z dużych miast na wsie przeprowadziło się 50 tyś. Polaków. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed kryzysem finansowym w 2008 r. – podsumowuje dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej UJ.

Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca

Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później

REKLAMA