REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot opłaty legalizacyjnej od kontrahenta a podatek VAT

W dniu 1 marca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów (dalej „organ podatkowy”) wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) kwoty opłaty legalizacyjnej, otrzymanej w związku z legalizacją samowoli budowlanej (sygn. IPPP1/443-20/12-2/IGo, dalej „Interpretacja”).

Ustawa o korytarzach przesyłowych

Od 1 stycznia 2013 ma obowiązywać nowa ustawa o korytarzach przesyłowych, która kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne. Ustawa ta obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Jakie opłaty ponosi najemca mieszkania we Włoszech?

Oprócz opłaty za czynsz (wynajem), prawo włoskie przewiduje, że najemca musi opłacać także szereg dodatkowych opłat. Jakich?

Zezwolenie na wycinkę drzew - wszystko co warto wiedzieć

Zezwolenie na wycinkę drzew wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. To właśnie do urzędu gminy należy złożyć odpowiedni wniosek o uzyskanie zgody na wycięcie drzewa lub krzewu.

REKLAMA

Opłaty za wycinkę drzew 2012

Poznaj wysokość opłat, jakie w 2012 r. ponosi posiadacz nieruchomości za usunięcie drzew i krzewów.

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Czyny nieuczciwej konkurencji i jej zwalczanie w obrocie gospodarczym

Czyn nieuczciwej konkurencji stanowi działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Powyższą definicję szczegółowo rozwija w polskim ustawodawstwie ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Monitor Sądowy i Gospodarczy: niższe opłaty

Od 18 maja 2012 r. opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynosi 100. Dotychczasowa opłata zmalała zatem o 400 zł.

REKLAMA

Reforma postępowania karnego przyjęta przez rząd

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji postępowania karnego. Sędzia częściej będzie orzekał jednoosobowo, a liczba zatrzymań i aresztów zostanie ograniczona.

Prawne podsumowanie kwietnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Międzynarodowy Dzień Praw Autorskich

23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To coroczne święto, obchodzone od 1996 roku, organizowane jest w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej.

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku pierwszej pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i przy kolejnych zatrudnieniach?

Małżeństwa homoseksualne na świecie i w Polsce

Małżeństwa par tej samej płci możliwe są już w kilku krajach na całym świecie. Jak wygląda zagadnienie małżeństw homoseksualnych na świecie oraz w Polsce?

Warsztaty „Prawo telekomunikacyjne - najnowsze zmiany i istniejące problemy oraz ich wpływ na branżę telekomunikacyjną”

Warsztaty „Prawo telekomunikacyjne - najnowsze zmiany i istniejące problemy oraz ich wpływ na branżę telekomunikacyjną”

Warsztaty „Ochrona informacji w świetle nowelizacji przepisów UE”

Warsztaty „Ochrona informacji w świetle nowelizacji przepisów UE”

Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W niniejszym artykule wyjaśnię czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi do występowania stricte w postępowaniu egzekucyjnym.

Podatki i opłaty lokalne - stawki w 2012 r.

Ustalenie wysokości opłat i podatków lokalnych w Polsce, należy do kompetencji poszczególnych rad gmin. Swoboda decyzyjna organów samorządów terytorialnych nie jest jednak nieograniczona. W każdym roku podatkowym Minister Finansów ustala w drodze obwieszczenia maksymalne dopuszczalne stawki poszczególnych opłat i podatków. Od 1 stycznia 2012 roku uległy one podwyższeniu

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Wychowanie przedszkolne dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat. Obowiązkowo do tzw. zerówki powinny uczęszczać maluchy odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Opłata adiacencka 2012

W przypadku, gdy wartość nieruchomości wzrosła w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej ze środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, właściciele lub użytkownicy wieczyści takich nieruchomości zobligowani są do uiszczania tzw. opłaty adiacenckiej.

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Księga wieczysta zawiera wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego odrębnej nieruchomości. Domniemywa się, że to co zapisane w księdze jest zgodne z faktycznym stanem prawnym. W jaki sposób można uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Wszystkie sześciolatki rozpoczną naukę w 2014 r.

W 2014 r. wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił prezydent podpisując nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Opłata za posiadanie psów w 2012 roku

Każda gmina może wprowadzić podatek od posiadania psa. Ile wynosi opłata za posiadanie psa w 2012 roku?

Zastaw skarbowy 2012

W 2012 r. kwota rzeczy lub praw obciążonych zastawem rejestrowym nie może być niższa niż 11 900 zł.

Dobre prawo - sprawne rządzenie

Ruszył największy projekt systemowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Realizowany jest w ramach Działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wsparciem zostanie objętych ponad 7 tysięcy urzędników jednostek samorządu terytorialnego, organów nadzoru nad samorządem oraz Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.

Opłata komornicza

Wierzyciel obowiązany jest do uiszczenia opłaty komorniczej temu organowi egzekucyjnemu, który dokonał ściągnięcia należności lub w wyniki działania którego dług został spłacony.

Opłata skarbowa - wysokość

Poniżej przedstawiamy stawki opłaty skarbowej oraz możliwe zwolnienia. Opłacie skarbowej podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia, a także udzielenie pełnomocnictwa.

Prawne podsumowanie stycznia 2012 r.

Podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w styczniu 2012 r.

Dobre prawo sprawne rządzenie - szkolenie dla JST

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu z dniem 30 stycznia 2012 r. rekrutacji na szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie".

Jakie są opłaty w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2012 r.?

Sprawdź jakie są opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2012 r.

Jakie są opłaty za czynności rzeczników patentowych w 2012 r.?

Wynagrodzenie rzeczników patentowych reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 2003 r. Jakie jest wynagrodzenie rzeczników patentowych w 2012 r.?

Najważniejsze zmiany w prawie 2011 r. - cz. 2

W poniższej publikacji przedstawiamy kolejne miejsca naszego rankingu.

Obrońca z urzędu

Niektórym osobom przysługuje adwokat z urzędu bez dopełniania innych formalności. W innych sytuacjach konieczne jest złożenie wniosku. Sprawdź kiedy możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata.

Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców - ważne akty prawne

Przepisy konsumenckie dotyczą tylko i wyłącznie relacji między przedsiębiorcą a konsumentem. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, przyjęła zwarty system aktów prawnych, które zabezpieczają interesy zdrowotne i ekonomiczne konsumentów.

Kogo dotyczą przepisy konsumenckie?

Przepisy konsumenckie dotyczą zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Kto i kiedy jest konsumentem, a kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorcą?

Przepisy konsumenckie w Polsce

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest znajomość praw, przysługujących konsumentom. Obok Konstytucji i przepisów Kodeksu cywilnego warto zapoznać się z jeszcze kilkoma najważniejszymi ustawami.

Co to jest czynność prawna?

Kodeks cywilny nie przewiduje ustawowej definicji czynności prawnej – a jej wypracowanie nawet na tle doktryny prawniczej nie jest taka prosta. Bardzo ogólnie ujmując można powiedzieć, że czynność prawna to oświadczenie (lub oświadczenia) woli, które wywołuje określone zdarzenie prawne, a więc musi być doniosłe prawnie, przez co rozumie się, że prawo przedmiotowe wiąże z nim określone skutki prawne w sensie powstania, zmiany czy ustania stosunku prawnego.

Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy

Rozwód wywołuje szereg konsekwencji w sferze praw majątkowych obojga małżonków. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak orzeczenie rozwodu wpłynie na posiadane przez jednego z małżonków udziałów w spółce z o.o., w sytuacji gdy małżonkowie nie zawierali ze sobą tzw. intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej.

Praktyczny upominek ze smakiem

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nie tylko najbliżsi obdarowują się prezentami. Tradycją stały się już firmowe wigilie, podczas których pracownicy otrzymują upominki od szefów. Jaki podarunek wybrać, aby sprawić im radość?

Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia

Osoba, która chce otrzymać świadczenie emerytalne rentowe lub jeden z zasiłków musi w tym celu złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W jakim czasie ZUS musi podjąć decyzje.

Jak są ustalane opłaty za odbiór śmieci?

Odbiór śmieci to jeden z obowiązków gminy. Jednak gmina nie robi tego bezpłatnie. Za odbiór odpadów gmina pobiera ustalone opłaty. Jak ustala się opłaty za odbiór śmieci?

Usługi płatnicze

Przez usługi płatnicze rozumie się działalność polegającą na:

Trybunał Obrachunkowy

Trybunał Obrachunkowy sprawuje kontrolę rachunków Unii.

Parlament Europejski

Parlament Europejski pełni, wspólnie z Radą, funkcje prawodawczą i budżetową. Pełni funkcje kontroli politycznej i konsultacyjne zgodnie z warunkami przewidzianymi w Traktatach. Wybiera przewodniczącego Komisji.

Komercyjne wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży.

Przedstawiamy raport prezentujący wyniki projektu badawczego Fundacji Dzieci Niczyje na temat prostytucji dziecięcej, który został przeprowadzony w Polsce oraz na Ukrainie od maja do sierpnia 2011 roku.

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Komitet Regionów

Komitet Regionów to organ, który pełni funkcję doradczą w Unii Europejskiej. W skład Komitetu Regionów wchodzą przedstawiciele społeczności regionalnych i lokalnych, posiadający mandat wyborczy społeczności regionalnej lub lokalnej albo odpowiedzialni politycznie przed wybranym zgromadzeniem.

Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Komitet Ekonomiczno-Społeczny to organ pełniący funkcję doradczą w Unii Europejskiej. W skład Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców, pracowników oraz inni przedstawiciele podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, w szczególności z dziedzin społeczno-ekonomicznej, obywatelskiej, zawodowej i kultury.

Komisja Europejska

Kadencja Komisji wynosi pięć lat. Członkowie Komisji są wybierani ze względu na swe ogólne kwalifikacje i zaangażowanie w sprawy europejskie spośród osób, których niezależność jest niekwestionowana.

Elektroniczny instrument płatniczy

Pod pojęciem elektronicznego instrumentu płatniczego należy rozumieć każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych na odległość, umożliwiający posiadaczowi dokonywanie operacji przy użyciu informatycznych nośników danych lub elektroniczną identyfikację posiadacza niezbędną do dokonania operacji, w szczególności kartę płatniczą lub instrument pieniądza elektronicznego.

Zanim wyślesz fakturę elektronicznie…

Nie trzeba jej drukować, niepotrzebny jest kurier ani tradycyjne usługi poczty, wystarczy wystawić i wysłać e-mailem.

REKLAMA