reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W niniejszym artykule wyjaśnię czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi do występowania stricte w postępowaniu egzekucyjnym.

Otóż nie jest to tak oczywiste jakby się na pierwszy rzut oka wydawało.

Zgodnie bowiem z treścią art. 1. ust. 1 pkt. 2 ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16.11.2006 r. – opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Ustawodawca więc wymienia w powyższym przepisie „tylko” postępowanie sądowe jako to, w którym złożenie pełnomocnictwa rodzi obowiązek poniesienia opłaty skarbowej, nie wspominając o postępowaniu egzekucyjnym (świadomie pomijam część przepisu dotyczącą spraw z zakresu administracji publicznej, z uwagi na zakres tematyczny niniejszego artykułu).

Tak więc z literalnego brzmienia wynika, że obowiązek poniesienia opłaty skarbowej materializuje się w sytuacji, gdy składa się pełnomocnictwo (odpis, wypis lub kopię) w postępowaniu sądowym, czyli w powszechnym mniemaniu w postępowaniu odbywającym się przed niezawisłym i niezależnym sądem. W praktyce zapewne w wielu przypadkach tak dosłownie rozumiany jest komentowany przepis, co skutkuje nie uiszczaniem opłat skarbowych od pełnomocnictw udzielanych do występowania w postępowaniu egzekucyjnym, a w konsekwencji powstaniem zaległości podatkowej w rozumieniu art. 51 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa.

Zobacz również: Jakie są koszty postępowania podatkowego?

Przeto według obowiązującej wykładni ww. przepisu postępowanie egzekucyjne, prowadzone na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, mieści się w zakresie pojęcia „postępowanie sądowe”, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2006 r. Nr 225 poz. 1635) – tak np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 16.09.2008r., sygn. akt I SA/Gl 192/2008. Podobne stanowisko w imieniu Ministra Finansów wyraził Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku i Opłat Lokalnych w piśmie z dnia 29.03.1997r. (nr pisma PL-835/59/JB/07/153), a to stwierdził następująco: „Zgodnie z przepisem art. 1 Kodeksu postępowania cywilnego kodeks ten normuje postępowanie sądowe w sprawach z zakresu prawa cywilnego. Postępowanie egzekucyjne jest unormowane w Części trzeciej kpc, a zatem jest tym samym postępowaniem sądowym.”

Podsumowując, w przypadku udzielenia profesjonalnemu pełnomocnikowi pełnomocnictwa ściśle do wszczęcia postępowania egzekucyjnego wówczas obowiązkowo należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa. W praktyce najlepiej do wniosku o przeprowadzenie egzekucji załączyć pełnomocnictwo (odpis, wypis lub kopię) wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej.

Zobacz również: Opłata skarbowa - wysokość

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata skarbowa../ Fot. Fotolia
Opłata skarbowa../ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama