reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Wychowanie przedszkolne dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat. Obowiązkowo do tzw. zerówki powinny uczęszczać maluchy odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

W jakim wieku zapisać dziecko do przedszkola?

Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku 3-6 lat. W wyjątkowych przypadkach do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. Decyduje o tym dyrektor placówki. Maluchy posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą zostać objęte wychowaniem przedszkolnym nawet po przekroczeniu 6. roku życia, jednak nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończą10 lat.

Co decyduje o przyjęciu malucha do placówki?

W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci odbywające roczne przygotowanie przedszkolne. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie miejsca w przedszkolach dla takich dzieci. Następnie przyjmuje się dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji  a także dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.

Szczegółowe zasady rekrutacji dziecka do przedszkola określa statut przedszkola (na podstawie Rozporządzenia ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół).

Obowiązkowe przygotowanie przedszkolne

Nie istnieje coś takiego jak obowiązek przedszkolny. Dotyczy on jedynie maluchów odbywających roczne przygotowanie przedszkolne.

Zgłoszenie takiego dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole lub innej formy wychowanie przedszkolnego jest obowiązkiem rodziców.

Zobacz również: Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Jakich opłat się spodziewać?

Przedszkole zapewnia nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Rada gminy może zatem ustalać opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu trwający dłużej niż 5 godzin. Nie jest to jednak obowiązek samorządu. Dlatego może zdarzyć się, iż dzieci na podstawie odpowiednich uchwał rad gmin będą przebywały w przedszkolu bezpłatnie dłużej niż przez pięć godzin w ciągu dnia.

Rada gminy nie może ustalać w uchwale opłat za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym, jeżeli realizuje ono jedynie podstawy programowe, gdyż mieszczące się w tym zakresie świadczenia są bezpłatne. Jednak w sytuacji, gdy minimum programowe wychowania przedszkolnego zostaje przekroczone, za świadczenia to minimum przekraczające ustala się opłatę. Niemniej jednak wówczas należy szczegółowo wykazać, za jakiego rodzaju świadczenie opłata jest żądana, co się na opłacane świadczenie składa.”. (Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 maja 2007 r.. IV SA/Wr 122/07).

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;

Rozporządzenia ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół;

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama