| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Reforma postępowania karnego przyjęta przez rząd

Reforma postępowania karnego przyjęta przez rząd

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji postępowania karnego. Sędzia częściej będzie orzekał jednoosobowo, a liczba zatrzymań i aresztów zostanie ograniczona.

Przyspieszenie i usprawnienie postępowania karnego, ograniczenie możliwości stosowania aresztu tymczasowego oraz ilości dokumentów przekazywanych do sądów - to tylko niektóre zmiany reformujące procedurę karną. Jest to odpowiedź na postulaty zgłoszone przez premiera Donalda Tuska w listopadowym exposé.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Zaproponowano w nich rozwiązania, które zrewolucjonizują pracę sądów. W większej niż do tej pory liczbie przypadków sąd będzie orzekał jednoosobowo. Dotyczy to również sądów drugiej instancji. Możliwe będzie wydanie wyroku bez rozprawy, jeżeli taki wniosek zgłosi oskarżony. Obejmie to wszystkie przestępstwa oprócz zbrodni.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, w niektórych sytuacjach oskarżony nie będzie musiał brać udziału w rozprawie. Zapowiedziano odejście od zasady odczytywania przez sąd dowodów oraz aktów oskarżenia, co przyczyni się do skrócenia postępowań. Założono, że referendarze sądowi przejmą część czynności wykonywanych przez sędziów.

Ograniczone zostanie stosowanie zatrzymań i aresztów. Zastosowanie tymczasowego aresztu nie będzie możliwe w przypadku przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto zmienią się zasady dotyczące stosowania zabezpieczenia majątkowego. Dopuszczalne będzie również umorzenie postępowania karnego w sprawach, w których szkoda została już naprawiona, a pokrzywdzony nie jest zainteresowany prowadzeniem procesu karnego. Często koszt postępowania karnego w takich sprawach przekracza wysokość szkody wyrządzonej przestępstwem.

Źródło: premier. gov.pl

zobacz również serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd./ Fot. Fotolia
Sąd./ Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »