reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Małżeństwa homoseksualne na świecie i w Polsce

Małżeństwa homoseksualne na świecie i w Polsce

Małżeństwa par tej samej płci możliwe są już w kilku krajach na całym świecie. Jak wygląda zagadnienie małżeństw homoseksualnych na świecie oraz w Polsce?

Małżeństwa homoseksualne na świecie

W większości państw na świecie warunkiem zawarcia małżeństwa jest odmienność płci partnerów. Jednak w coraz większej liczbie państwo odstępuje się od tego wymogu. Legalizacja małżeństw tej samej płci jest obecnie możliwa w takich państwach jak  Holandia (2001), Belgia (2003), Hiszpania (2005), Kanada (2003-2005), RPA (2006), Norwegia (2009), Szwecja (2009), Portugalia (2010), Islandia (2010), Argentyna (2010), oraz stany Massachusetts (2004), Connecticut (2008), Iowa (2009), Vermont (2009), New Hampshire (2010) i Nowy Jork (2011) w USA, a także miasto Meksyk (2010).

Oprócz legalizacji małżeństw homoseksualnych niektóre państwa uznają u siebie takie małżeństwa zawarte w innych państwach. Należą do nich  Izrael (2006), Francja (2008), autonomia Aruby (2007), Antyli Holenderskich (2007) oraz wszystkie stany Meksyku (2010). Stany Nowy Meksyk (2007) i Rhode Island (2007) w USA uznają takie małżeństwa zawarte w innych jurysdykcjach nie przyznając możliwości zawarcia takich małżeństw na ich terenach.

Zobacz: Czy zakaz małżeństw osobom chorym psychicznie jest dyskryminujący?

Małżeństwa homoseksualne w Polsce

Polskie prawo zabrania małżeństw homoseksualnych. Artykuł 18 Konstytucji stwierdza, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Również Kodeks rodzinny i opiekuńczy stwierdza, że w Polsce  małżeństwo może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna.

Związki partnerskie

Związki partnerskie są to związki osób tej samej płci, usankcjonowane prawem cywilnym. Osoby pozostające w taki związku nazywane są partnerami lub partnerkami. Skutki prawne związków partnerskich są podobne do skutków małżeństwa. W Unii Europejskiej w 16 na 27 krajów członkowskich przewiduje w swoim systemie prawnym związki partnerskie osób tej samej płci.
W Polsce nie ma regulacji dotyczących zawierania związków partnerskich. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się głosy za wprowadzeniem takiej instytucji do polskiego systemu prawnego, jednak jest to na tyle drażliwy temat, że koalicje rządzące nie chcą narazić się wielkiej rzeszy wyborców o poglądach konserwatywnych.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżeństwa par homoseksualnych.
Małżeństwa par homoseksualnych.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama