REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Produkcja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

Czy warto przerabiać magazyny na hale produkcyjne?

Polscy przedsiębiorcy nie potrzebują już magazynów, za to chętnie zainwestują w powierzchnie produkcyjne. Czy transformacja magazynów w hale produkcyjne to dobry pomysł? 

Czy regeneracja alkoholu częściowo skażonego stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym.

Dynamiczne zmiany w obszarze łańcucha dostaw. Produkcja już nie w Chinach?

W ostatnim czasie globalne uwarunkowania biznesowe zmusiły przedsiębiorstwa do przeformułowania strategii dostaw i procesów produkcyjnych. W 2022 r. kłopoty w łańcuchach dostaw odczuło aż 95% firm. W odpowiedzi na te trudności, wiele przedsiębiorstw decyduje się na relokację dostaw i produkcji, przybliżając je do swoich głównych rynków zbytu.

REKLAMA

Czy proces ekstrakcji z użyciem alkoholu etylowego uprawnia do zwolnienia z akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka spełniła wszystkie warunki formalne i zgodnie z przepisami prawa korzysta ze zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego, ponieważ alkohol etylowy jest używany w procesie produkcji, natomiast nie jest składnikiem końcowego produktu, który nie zawiera alkoholu etylowego w stężeniu przekraczającym objętościowo 1,2%.

Czy używanie alkoholu z opłaconą akcyzą zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym?

Dyrektor KIS stwierdził, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, producent tych nalewek, jako podatnik podatku akcyzowego ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Bezpieczeństwo produktów a normy bezpieczeństwa. Jakie są ogólne wymogi?

Bezpieczeństwo produktów a normy bezpieczeństwa – o czym powinien pamiętać producent i dystrybutor towarów? W każdej chwili odpowiednie organy kontroli mają prawo skontrolować produkt. Czy to wskutek otrzymania zawiadomienia od osoby trzeciej, czy też podjąć takie działania z urzędu.

Kondycja gospodarki: najgorsze już za nami?

Dołek koniunktury za nami; w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE w komentarzu do wskaźnika PMI dot. polskiego przemysłu. Dodał, że odbudowę aktywności przemysłowej ma wspierać niższy wzrost kosztów działalności.

REKLAMA

W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

Koniec produkcji Passata B8. Tak, kombi też znika. Co będzie dalej?

Volkswagena Passata B8 nie można już zamawiać. Model niebawem zniknie z salonów sprzedaży. Tylko czy jest szansa na to, że pojawi się następca? I czy Passat B9 będzie wyłącznie elektryczny?

PIE: indeks PMI wzrósł w lutym powyżej rynkowych prognoz

W Polsce, jak i Europie Zachodniej indeksy PMI są bliskie bariery 50 pkt, która sygnalizuje wzrost gospodarczy - zwrócili uwagę ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego odnosząc się do najnowszego wskaźnika S&P Global. Dodali, że indeks PMI wzrósł w lutym powyżej rynkowych prognoz.

Konfederacja Lewiatan: nastroje polskich menedżerów z przemysłu dźwigają się z jesiennego dołka

Menedżerowie zaczynają z większym optymizmem patrzeć w przyszłość - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do najnowszego wskaźnika S&P Global. Jak dodał, za lekką poprawą wskaźnika PMI stoi zmniejszone tempo spadku zamówień oraz produkcji.

Gdzie produkuje się silniki Elimen? Polskie elektryki z Indii?

Gdzie produkuje się silniki Elimen? Polska firma podpisała umowę na produkcję silników elektrycznych z indyjskim Flash Electronics.

PIE: styczniowe dane o produkcji wskazują na zwalnianie przemysłu

Styczniowe dane o produkcji przemysłowej wskazują na zwalnianie przemysłu - poinformowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do poniedziałkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane o produkcji sugerują hamowanie przemysłu oraz kontynuację procesów dezinflacyjnych

Styczniowe dane dotyczące produkcji sugerują hamowanie przemysłu oraz kontynuację procesów dezinflacyjnych - napisali analitycy w komentarzu do opublikowanych w poniedziałek wskaźników.

Prognoza: w II połowie br. inwestycje publiczne współfinansowane z UE przyspieszą

W II połowie roku realna dynamika płac osiągnie dodatni poziom, a inwestycje publiczne współfinansowane ze środków unijnych wyraźnie przyspieszą - ocenił ekspert komentując dane GUS. Dynamika polskiego PKB w br. wyraźnie się obniży, ale pozostanie dodatnia - dodał.

Wicepremier: ceny żywności nie spadną w przyszłym roku

Myślę, że ceny żywności nie spadną w przyszłym roku; naszym ogromnym zadaniem i wysiłkiem jest to, aby nie rosły one tak szybko, jak w tym roku - ocenił w piątek w Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

PIE: nastroje w przemyśle słabsze niż w największych gospodarkach Europy

Wskaźnik PMI dla przemysłu poniżej 50 pkt. sygnalizuje kurczenie się sektora w Polsce. Nastroje w polskim przemyśle są słabsze niż w największych gospodarkach Europy – wskazał w czwartek kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sergiej Druchyn.

Dane za listopad: indeks koniunktury najgorszy w 2022 r.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w listopadzie względem października o 5,0 pkt. do poziomu 89,7 pkt. - podał PIE. Listopadowa wartość MIK jest najniższym odczytem w 2022 r. - dodano.

Prognoza: w czwartym kwartale 2022 gospodarka wyhamuje

W czwartym kwartale czeka nas wyraźne spowolnienia w przemyśle – koniec roku przyniesie wyniki bliskie stagnacji. Wzrost cen energii przekłada się na koszty produkcji, co oznacza inflację – oceniają analitycy PIE w komentarzu do środowej publikacji indeksu PMI.

Dofinansowanie dla branży meblarskiej

Branża meblarska dotknięta kryzysem. Czy dofinansowanie na robotyzację pomoże?

Mniejsze ryzyko technicznej recesji, ale nadal pozostaje bazowym scenariuszem

Dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu i sierpniu wskazują na malejące ryzyko wystąpienia technicznej recesji w III kw. br., chociaż nadal pozostaje ona bazowym scenariuszem - poinformował bank Credit Agricole.

Jak projektować i tworzyć produkty cyfrowe, aby odnosiły sukces?

Bywa, że produkty cyfrowe, które świetnie wyglądały na planach, zamiast do klientów, trafiają do kosza. Ostatnie badanie The Chaos Report, w którym przebadano losy 50 tys. produktów cyfrowych, pokazało, że tylko 29 proc. z nich odniosło sukces. Aż ponad połowa (52 proc.) została zakwestionowana, a niemal co piąty (19 proc.) okazał się całkowitym niepowodzeniem.

PGZ: wspólne konstrukcje z Koreą, zwiększenie produkcji

Wobec związanego z wojną na Ukrainie zwiększenia zamówień i kolejnych planów MON, Polska Grupa Zbrojeniowa musi się skupić na zwielokrotnieniu produkcji; za kilka lat będą możliwe wspólne konstrukcje z Koreą Południową - powiedział PAP prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Piątkowska: Mąka to tylko 17 proc. ceny chleba. Reszta to koszty energii, pracy czy transportu

- Polska staje się regionalnym hubem dla Ukrainy w handlu surowcami rolnymi. Największym wyzwaniem jest pomoc w wywozie zboża i wyeksportowaniu go na rynki trzecie - mówi Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych. Na czym polega? Jakich składników wymaga? I jak przebiega? O tym w dzisiejszym materiale.

Produkcja przemysłowa: co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37% firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

Brakuje pracowników z Ukrainy. Kto ich zastąpi?

Z powodu ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę do Polski napłynęło bardzo dużo kobiet z Ukrainy, dla których nie ma wystarczającej ilości ofert pracy. Z kolei w branżach, w których zatrudniani są głównie mężczyźni polscy pracodawcy borykają się z niedoborami kadrowymi. Kto zastąpi ukraińskich mężczyzn na polskim rynku pracy?

Strategia UE dla Zrównoważonych i Cyrkularnych Tekstyliów

Strategia UE dla Zrównoważonych i Cyrkularnych Tekstyliów z 30 marca 2022 r. zakłada duże zmiany w przemyśle odzieżowym. Unia stawia wyzwania w kwestii oddziaływania na środowisko i prawa człowieka.

Dane GUS o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 r.

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w styczniu 2022 roku.

Jak rekrutować pracowników produkcyjnych?

Jak należy rekrutować pracowników produkcyjnych? Czy szybka rekrutacja jest efektywna? Jak zatrudnić pracownika, który zostanie w firmie?

Ceny produkcji budowlano-montażowej w listopadzie dynamiczne do góry – o ile?

Od marca br. obserwuje się rosnący trend w dynamice cen produkcji budowlano-montażowej w skali roku - wynika z analizy Głównego Urzędu Statystycznego

Ewidencja i wycena produkcji w księgach rachunkowych (część III) – kalkulacja rzeczywistych kosztów produkcji

Ewidencja i wycena produkcji w księgach rachunkowych. W I części omówiliśmy co wchodzi w zakres pojęcia produkcji oraz kosztów jej wytworzenia. Pisaliśmy, że koszty bezpośrednie wytworzenia ujmujemy na koncie 50 – Produkcja podstawowa, natomiast koszty pośrednie na koncie 52 – Koszty wydziałowe. W części II przedstawione zostały zasady bieżącej ewidencji i wyceny produktów, na razie nie jako w oderwaniu od kalkulacji czyli ustalenia rzeczywistych kosztów ich wytworzenia. Wynika to z tego, że kalkulacja taka możliwa jest dopiero na koniec danego okresu sprawozdawczego, kiedy zgromadzone zostały dane niezbędne do tej kalkulacji. Bieżąca ewidencja odbywa się więc z reguły wg tzw. cen ewidencyjnych ustalonych na poziomie planowanych kosztów wytworzenia (normatywnych, standardowych) wyprowadzonych na podstawie kalkulacji wstępnej albo na poziomie cen sprzedaży bez VAT. Jednocześnie w części II przedstawiliśmy wstęp do kalkulacji, o której szerzej powiemy w niniejszym artykule.

Inteligentna fabryka Nissana: zobacz jak wygląda!

Inteligentna fabryka Nissana, czyli Japończycy zaprezentowali linię produkcyjną w Tochigi wypełniającą założenia inicjatywy Nissan Intelligent Factory.

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

Czy pracownicy tracą na przenoszeniu produkcji do innych krajów?

W krajach rozwiniętych powszechna jest obawa, że globalizacja może mieć negatywny wpływ na rynek pracy. Dla przykładu, badania naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wskazują, że proces przenoszenia rodzimej produkcji z USA do krajów, gdzie wytwarza się taniej, w tym do Chin, może likwidować miejsca pracy w niektórych sektorach.

Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

Dlaczego firmy decydują się na relokację zakładów produkcyjnych do Polski?

Czy przeniesienie produkcji do Polski się opłaca? Część firm decyduje się na przeniesienie nad Wisłę swoich hal produkcyjnych z Azji, dywersyfikując w ten sposób biznes i skracając łańcuchy dostaw. Ile mogą zaoszczędzić?

Nowe etykiety energetyczne - co to oznacza dla producentów?

Od 1 marca 2021 r. weszły w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Sprawdź co ta zmiana oznacza dla konsumenta i dla producenta sprzętu.

Rośnie zadłużenie producentów mebli

W ciągu ostatniego roku zadłużenie producentów mebli wzrosło o 30 proc., a sprzedawców o 19 proc. Łącznie kwota, jaką muszą oni oddać wierzycielom, sięga prawie 100 milionów zł.

Miejsce e-Golfa zajmie ID.3. Zmiany w Szklanej Manufakturze

Koniec produkcji e-Golfa stał się faktem. W jego miejscu w Szklanej Manufakturze w Dreźnie produkowany będzie model ID.3.

Mercedes klasy G: wyprodukowano 400-tysięczny egzemplarz

Mercedes klasy G jest produkowany od ponad 40 lat. W tym czasie powstało 400 tysięcy egzemplarzy. Jubileuszowy model to czerwony G 400 d.

Koniec produkcji Astry sedan w Gliwicach. Czy to koniec zakładu?

Ostatni Opel Astra sedan wyjechał z gliwickiej fabryki. Czy to oznacza koniec zakładu? Nie, montownia przestawi się bowiem na produkcję dostawczaków.

30% produkowanej żywności jest marnowane

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podaje, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi jedną trzecią produkowanej żywności . Taka ilość byłaby wystarczająca, aby wyżywić wszystkich Polaków przez 66 lat.

Chcesz tanio produkować? Przenieś biznes do Polski

Koronawirus powoduje, że firmy poszukują tanich miejsc do produkcji swoich produktów. Dla wielu przedsiębiorców – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy niż na Zachodzie.

Chmura utrzyma ciągłość działania w firmie

W czasie pandemii technologie chmurowe pozwoliły firmom zachować ciągłość działania i utrzymać się na rynku. Koronawirus pokazał im, jak bardzo potrzebują chmury, i może stać się katalizatorem do jej wdrażania na szeroką skalę. Biznes w Polsce wciąż ma jednak opory przed inwestowaniem w chmurę.

Produkujesz kosmetyki? Konsumenci coraz częściej sprawdzają ich skład

Konsumenci są coraz bardziej świadomi, co dla producentów oznacza podwyższoną poprzeczkę. Jak pokazują badania skład kosmetyków ma większe znaczenie dla kobiet, za to mężczyźni są bardziej lojalni wobec marki.

Producenci telewizorów zacierają ręce. Zbliża się hossa

Przyszły rok to zdecydowana poprawa na rynku produkcji i sprzedaży telewizorów. Takie są prognozy, a jak będzie? Analitycy twierdzą, że już teraz widać wyraźne odbicie.

REKLAMA