REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych zakłada możliwość przejścia na emeryturę stażową, z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.
Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt zakłada obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej. Co jeszcze ma się zmienić?
"Jesteśmy gotowi do złożenia w najbliższych godzinach do Sejmu projektu o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia" – powiedział w środę Donald Tusk.
Od 7 stycznia 2024 r. będą obowiązywały dodatkowe wymagania dla przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Chodzi tu głównie o wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
REKLAMA
Program "Wakacji od ZUS" ma obowiązywać w 2025 r., ale - jak wskazuje minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman - nie można wykluczyć, że ruszy on jeszcze w 2024 r.
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. W projekcie znalazły się m.in. zapisy dotyczące podwyżek dla nauczycieli o 30 procent oraz dla nauczycieli początkujących o ok. 33 procent.
W najbliższych tygodniach powinny rozpocząć się prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Premier Donald Tusk poinformował, iż projekt będzie procedowany jeszcze tej zimy, niezależnie od tego kto będzie go zgłaszał: grupa posłów czy rząd.
Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.
REKLAMA
Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro.
Do Sejmu trafiła już ponownie przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy ws. wakacji kredytowych - poinformował w czwartek PAP resort rozwoju i technologii. Rząd proponuje, by wakacje kredytowe obowiązywały także w 2024 r.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.
Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12 tygodnia jej trwania i wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.
Biegli sądowi stanowią istotny filar wymiaru sprawiedliwości. W sprawach sądowych związanych ze specjalistycznymi zagadnieniami, sąd ma wręcz obowiązek uzyskania opinii biegłego. Niestety, nadal kwestie biegłych sądowych nie zostały uregulowane na poziomie ustawowym. Resort sprawiedliwości zapewnia, że trwają prace analityczno – koncepcyjne, ale projektu ustawy jak nie było, tak nie ma.
System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.
Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?
W czwartek 7 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń w wypowiedzi dla PAP zapewnił, że obecnie nie ma rządowych planów zajmowania się tematem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Stanowisko wiceministra wydaje się zamykać kwestię kontrowersyjnych zmian w procedurze podatkowej, przynajmniej na jakiś czas. Warto jednak pamiętać o tym, że część propozycji ujętych w projekcie MF była korzystna dla podatników, a ich zarzucenie można uznać za „wylewanie dziecka z kąpielą”.
Ministerstwo Zdrowia podjęło już odpowiednie działania odnośnie programu "Dobry posiłek"; myślę, że na początku 2024 r. może on zacząć funkcjonować w całym kraju - przekazała we wtorek w Studiu PAP minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Zakończono prace legislacyjne nad ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych (druk sejmowy – 3138). W dniu 1 września 2023 roku ustawa została podpisana przez Prezydenta oraz obecnie oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacją Prawa energetycznego, która wchodzi w życie 7 września 2023 r. wprowadza kilka ważnych zmian dla odbiorców energii elektrycznej.
Sankcje za używanie terminu „firma audytorska”, penalizacja umów o badanie zawieranych na okres dłuższy niż 10 lat przez jednostki zainteresowania publicznego oraz umożliwienie zdalnego uczestnictwa w posiedzeniach Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów oraz Polskiej Izby Biegłych Rewidentów - to główne zmiany w podpisanej przez prezydenta zmianie ustawy o biegłych rewidentach.
Listę bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia, dzieci do ukończenia 18 lat oraz leki przysługujące kobietom w ciąży i połogu zawiera nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.
Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o systemie kaucyjnym. Zgodnie z nowelizacją system kaucyjny zostanie wprowadzony 1 stycznia 2025 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r.
Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej z pieczęcią elektroniczną.
Przyjęta przez rząd nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma realizować unijne wymaganie, aby sprzeciwienie się powrotowi dziecka, które zostało bezprawnie uprowadzone lub zatrzymane, miało miejsce w szczególnych przypadkach.
Ustawa wprowadzająca w Polsce system kaucyjny została uchwalona przez Sejm. Jakie sklepy będą zobowiązane do odbioru opakowań? Kiedy trzeba będzie zapłacić opłatę produktową?
W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewiduje on m.in. wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci. Poparcie dla nowych regulacji wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.
10 lipca 2023 r. rząd przyjął nowelizacją ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie wyższych limitów zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz niższe ceny za prąd dla sektora MŚP, samorządów i niektórych podmiotów użyteczności publicznej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.
Trwają konsultacje społeczne projektu ustawy zwiększającej świadczenie 500 plus do 800 plus. Co już wiadomo o planowanych zmianach? Czy rodzice będą musieli składać dodatkowy wniosek?
Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.
Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku - powiedziała w środę w PR24 minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd.
Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.
Wszyscy weterani poszkodowani będą mogli otrzymywać specjalny dodatek. Tak wynika z projektu nowych przepisów, przyjętych przez rząd.
Świadczenie pielęgnacyjne aktualnie przyznawane jest osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jakie zmiany w tym zakresie zaplanowano? Na jakich zasadach ma być przyznawane zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne?
W kwietniu nie zapomnij o…
Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia.
Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.
Wyłączenie państwowych osób prawnych z odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny spowoduje zmniejszenie puli pieniędzy przeznaczonych dla całego sektora elektroenergetycznego.
W sprawie ustawy o asystencji osobistej jesteśmy zdeterminowani. Zostało kilka posiedzeń Sejmu w tej kadencji, więc musimy z nią wyjść, a właściwie prezydent - w ciągu najbliższych dni - powiedział w piątek wiceszef MRiPS, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Senat przyjął nowelę Kodeksu postępowania cywilnego dostosowującą do prawa unijnego przepisy o jurysdykcji ws. małżeńskich, odpowiedzialności rodzicielskiej oraz uprowadzeniach dzieci za granicę. Przesunięto też termin wejścia w życie reformy prawa karnego.
Przepisy przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym mają podnieść bezpieczeństwo pasażerów podczas przejazdów zamawianych przez aplikację. Co się zmieni?
Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.
Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 r., zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek. Jeżeli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie kwotę 54 180 zł, wówczas beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20%.
Plany ustawodawcy w zakresie wprowadzenia tzw. natychmiastowych alimentów wracają regularnie co jakiś czas. Komu jednak miałyby one przysługiwać, w jakiej sytuacji oraz w jakiej wysokości – odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Być może regulacje związane z alimentami natychmiastowymi pojawią się jeszcze w 2023 roku w Polsce.
REKLAMA