REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?
Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?
Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa.
Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?
REKLAMA
Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.
Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.
Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?
Czy dzieci mają prawo do głośnego zachowywania się w miejscach publicznych? Firma badawcza IRCenter zapytała Polaków o ich nastawienie do trudnych dziecięcych zachowań w przestrzeni publicznej. Gdzie krzyki i hałasy są akceptowane, a gdzie nie do przyjęcia? Sprawdźmy.
REKLAMA
Public relations to jedno z kluczowych zagadnień w wielu firmach. Co oznacza i jak może pomóc w rozwoju działalności gospodarczej?
Czym jest sztuczna inteligencja (SI)? Jakie zagrożenia i korzyści są związane z jej rozwojem? Jaki może mieć wpływ na rynek pracy?
Wellbeing może przynieść wiele korzyści w firmie. Z tego powodu warto wiedzieć czym jest i jak można go wdrożyć.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka często nazywana jest „becikowym”. Kto może otrzymać takie wsparcie?
Media społecznościowe odgrywają dziś wiele ról. Ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z tych platform.
Bullying ma różne formy. Każda z nich może jednak wywołać poważne problemy u ofiary. Jak przeciwdziałać temu zjawisku?
Bioróżnorodność jest fundamentem życia na Ziemi, a jej zachowanie jest kluczowe dla stabilności ekosystemów, zdrowia ekosystemów, a także dla przetrwania ludzi i innych organizmów.
Czynne prawo wyborcze jest niezbędne, gdy chcemy oddać swój głos w wyborach. Kto ma czynne prawo wyborcze w Polsce?
Bierne prawo wyborcze to jedno z podstawowych pojęć Kodeksu wyborczego. Na czym polega? Kto ma bierne prawo wyborcze w Polsce?
Na czym polega upskilling i czym różni się od reskillingu? Podpowiadamy jak wdrożyć upskilling krok po kroku.
Reskilling to pojęcie coraz częściej pojawiające się na rynku pracy. Na czym polega i czy warto wdrożyć takie działanie?
Pora nocna została określona w Kodeksie pracy. Czy każdego pracownika można zatrudniać w porze nocnej? Co z dodatkiem za taką pracę?
Regularne granie w planszówki oparte na liczbach może pozytywnie wpłynąć na podstawowe i złożone kompetencje matematyczne dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. Czy do programu nauczania powinny zostać wprowadzone gry planszowe?
Compliance to ważny termin w działalności wielu firm. Co oznacza? Jakie ma zalety i z jakimi wyzwaniami się wiąże?
To rodzice, a nie uczniowie będą właścicielami laptopów dla czwartoklasistów. Mają więc wiele pytań o warunki gwarancji dla tego sprzętu. Jak to ma wyglądać? Kto się tym zajmie? Znamy już odpowiedzi na nie.
Kim jest wyborca niepełnosprawny? Termin ten został zdefiniowany w Kodeksie wyborczym.
Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku to jednak z form wsparcia rodzin z dziećmi. Komu przysługuje takie świadczenie i jak można je uzyskać?
Znak „x” stawiamy na karcie do głosowania podczas wyborów. Definicję znaku „x” znajdziemy w Kodeksie wyborczym.
Kodeks wyborczy to istotny akt prawny regulujący problematykę wyborów. Jakie kwestie określa i z jakich rozdziałów się składa?
Czym jest Centralny Rejestr Wyborców? Jakie dane zawiera i kiedy został uruchomiony?
Czym jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jaki jest wymiar takiego zwolnienia i jak o nie wnioskować?
Headhunter to ważna osoba w procesie rekrutacji pracownika. Czym się zajmuje headhunter, jakie powinien mieć kwalifikacje i ile zarabia?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził brak możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli postępowanie rozwodowe jest w toku.
Blog to popularna forma publikacji artykułów, porad czy grafik. Na czym polega praca bloggera? W jaki sposób blog może pomóc w prowadzeniu firmy?
E-commerce to ważne pojęcie w dobie szybkiego rozwoju usług i internetu. Co oznacza? Czym zajmuje się branża e-commerce?
Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac? Jakie są najczęstsze wymagania stawiane osobom aplikującym na to stanowisko? Od czego uzależnione są zarobki?
Czym jest tzw. czternasta emerytura? Komu przysługuje i na jakich zasadach? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatnik, który zawarł małżeństwo, nie może nadal rozliczać się jako samotnie wychowujący rodzic zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Związek małżeński wyklucza przyznanie statusu "osoby samotnie wychowującej dziecko" i skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego na podstawie art. 6 ust 4c ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że matka może rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT-37 na każde z dzieci w całości, tj. 100% za wszystkie miesiące roku 2022. Stan faktyczny, w którym matka jest głównym opiekunem dzieci, pełni wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem i zapewnia im potrzeby, uzasadnia takie rozliczenie.
Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.
Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Obecnie mogą z nich korzystać także pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia. To efekt niedawnej nowelizacji Kodeksu pracy. Czym są elastyczne formy zatrudnienia? Kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.
Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy kierowaną do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia.
Dobry start to jedno ze świadczeń, jakie mogą otrzymać rodzice na wyprawkę szkolną dla dziecka. Jakie warunki należy spełnić?
Jakie zadania ma Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych? W jaki sposób może to pomóc konsumentom?
W określonych przypadkach osoby potrzebujące pomocy mogą ubiegać się o zasiłek okresowy. Ile wynosi świadczenie i na jak długo jest przyznawane?
Workation to atrakcyjna opcja dla wielu pracowników i przedsiębiorców, którzy pragną połączyć pracę z podróżami i wakacyjnymi przeżyciami. Jednak warto zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie za sobą niesie.
Jaką rolę w sprawie rozwodowej odgrywa porozumienie rodzicielskie? Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Co w przypadku niewywiązywania się stron z porozumienia?
Okres wakacyjny to czas wzmożonej aktywności rodziców w sieci, szczególnie w mediach społecznościowych. Często zapominamy o bezpieczeństwie naszych dzieci. Czym jest sharenting? Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą prawa do ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica. Według KIS, jeśli tylko jeden z rodziców faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, to tylko temu rodzicowi przysługuje prawo do pełnej ulgi prorodzinnej.
W interpretacji indywidualnej z 10 stycznia 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że darowizna od ciotki, która była opiekunem prawnym i tworzyła rodzinę zastępczą dla wnioskodawcy, może być zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy dotyczące zgłoszenia darowizny od obojga rodziców na dwóch oddzielnych zgłoszeniach SD-Z2. Zdaniem organu podatkowego obdarowany syn - aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego - powinien złożyć dwa oddzielne zgłoszenia na druku SD-Z2, wykazując każdego z rodziców jako odrębnych darczyńców.
Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?
REKLAMA