REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Z ilu senatorów składa się Senat?
shutterstock

Czym jest senat? Z ilu senatorów się składa? Ile trwa kadencja Senatu? Warto znać najważniejsze zasady.

Z ilu senatorów składa się Senat?

Jak stanowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat.

Senat składa się ze 100 senatorów.

Ile lat trwa kadencja Senatu?

Wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. 

Zarówno Sejm, jak i Senat są wybierane na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Warto pamiętać, iż Sejm może w określonych przypadkach skrócić swoją kadencję. Oznacza to jednocześnie skrócenie kadencji Senatu.

Ważność wyborów do Sejmu i Senatu stwierdza Sąd Najwyższy. 

Kto może zostać senatorem?

Wybrany do Senatu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat.

Wybraną do Senatu nie może być jednak osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Ważne

Nie można być równocześnie posłem i senatorem.

Konstytucja określa też funkcje publiczne, z którymi nie można łączyć mandatu senatora. Chodzi o funkcję: Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej. Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa również nie mogą sprawować mandatu senatorskiego.

Prace Senatu

Senat obraduje na posiedzeniach.

Co do zasady pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

Senat wybiera ze swojego grona Marszałka Sejmu i wicemarszałków. Marszałek Senatu przewodniczy obradom Senatu strzeże praw Senatu oraz reprezentuje Senat na zewnątrz. Senat powołuje komisje stałe oraz może powoływać komisje nadzwyczajne.

Organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów, jak też sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków organów państwowych wobec Senatu określa regulamin.

Posiedzenia Senatu są jawne. Jeżeli wymaga tego dobro państwa, Senat może bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów uchwalić tajność obrad.

 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA