REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sanatorium, Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

Sanatorium z ZUS 2024 – wniosek, lista sanatoriów, zabiegi. Dla kogo darmowa rehabilitacja lecznicza?

ZUS informuje o możliwości skorzystania z rehabilitacji leczniczej w sanatorium (ośrodku rehabilitacyjnym) współpracującym z ZUS. Kto i jak może skorzystać z tej opcji? Jak złożyć wniosek o sanatorium z ZUS? Jaka jest aktualna w 2024 roku lista sanatoriów mających umowę z ZUS?

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta - od lutego 2024 r. w dni powszednie można dzwonić przez całą dobę [800 190 590]

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował o wydłużeniu od lutego 2024 r. godzin pracy infolinii dla pacjentów.

24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

REKLAMA

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe i jak rozmawiać z dyspozytorem?

Pogotowie ratunkowe wzywamy zazwyczaj w sytuacjach nagłych i stresujących. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o pytaniach, na które warto być przygotowanym w razie konieczności wezwania zespołu.

Polskie Zdrowie 2.0 - cztery kierunki interwencji koniecznych do podjęcia

Prawa pacjenta to fundament systemów zdrowia, ale czy są w pełni przestrzegane? Czy są stworzone odpowiednie warunki dla efektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia? Polska Akademia Nauk proponuje pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Jakie interwencje należy podjąć w pierwszej kolejności? 

Opieka zdrowotna. Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością?

Komu należą się szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń medycznych? W jaki sposób powinny być realizowane? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na czym polega przywilej pierwszeństwa.

REKLAMA

Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego

Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie – co mówią dane GUS? W 2022 roku o 40 proc. wzrosła liczba kuracjuszy leczonych stacjonarnie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w porównaniu z rokiem 2021. Czy to początek odrabiania strat spowodowanych pandemią COVID-19? 

Od 1 lipca do sanatorium tylko z e-skierowaniem!

E-skierowanie do sanatorium. Kończy się okres przejściowy, co oznacza, że od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej.

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Prace w Sejmie

Kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakładającego wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Koło Konfederacja złożyło wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Wkrótce nowelizacja ustawy o jakości i o prawach pacjenta

Projekty nowelizacji ustaw – o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – są przygotowane do pierwszego czytania.

Zaświadczenia od lekarzy POZ o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji narusza prawa pacjenta

Szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta, a szpital nie ma prawa uzależniać przeprowadzenia operacji od dostarczenia takiego dokumentu. 

Prawa pacjenta: Pacjenci zgłaszają coraz więcej naruszeń

Rzecznik Praw Pacjenta odnotowuje więcej zgłoszeń naruszeń praw pacjenta niż w latach poprzednich. To efekt pandemii COVID-19 oraz wzrostu świadomości prawnej pacjentów.

Europejski Dzień Praw Pacjenta. Jakie prawa ma pacjent

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzimy we wtorek 18 kwietnia. Obchody mają przyczynić się do zwiększania świadomości obywateli na temat praw pacjenta.

E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?

E-skierowanie zamiast papierowego dokumentu to ważna zmiana dla osób, wybierających się do sanatorium z NFZ. Gdzie szukać informacji o elektronicznym skierowaniu?

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

Minister zdrowia zatwierdził 32 zaktualizowane programy specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne od wiosny 2023 r. “Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by proces przebiegał zgodnie z przepisami" – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert.

Co grozi za złamanie praw pacjenta?

Łamanie praw pacjenta. Co grozi za złamanie praw pacjenta? W przypadku uzasadnionej skargi pacjenta w temacie naruszenia praw pacjenta, podmiot leczniczy może zostać zobowiązany do bezwzględnego zaniechania stosowania takich zachowań. Ale to nie wszystko – konsekwencji jest o wiele więcej i o różnym stopniu dotkliwości.  

Prawo pacjenta do informacji

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, iż znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji oraz tajemnicy informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie leczenia bólu

9 lutego 2023 roku Minister Zdrowia opublikował rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu u pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. Rozporządzenie określa organizację opieki zdrowotnej, który dotyczy rozpoznania, leczenia, monitorowania bólu, niezależnie od jego przyczyny, u pacjentów leczonych ambulatoryjnie.

Co z reformą leczenia uzdrowiskowego? MZ o pracach legislacyjnych

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnił w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych może poprawić sytuację pacjentów

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Zapowiedziane przez rząd powołanie Funduszu ułatwi uzyskiwanie rekompensat za szkody poniesione przez pacjentów. Będzie to możliwe bez postępowania sądowego i orzekania o winie lekarza. Projekt wymaga jednak zmian, jeżeli ma skutecznie realizować zakładane cele - pisze Instytut Logos w pierwszej analizie na ten temat.

Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta przyjęta przez Rząd

"Po ustawach gwarantujących wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz wynagrodzeń personelu medycznego czas na gwarancje dla pacjenta. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta" – przekazał na Twitterze szef MZ.

Co pacjencji cenią najbardziej u lekarzy, a co lekarze u pacjentów? [BADANIE]

Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

E-skierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe (do sanatorium) od 2023 roku

Wdrożenie usługi e-skierowania i wyeliminowanie papierowych skierowań wystawianych przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowany w poniedziałek w RCL.

Centra Zdrowia Psychicznego - co to jest i ile ich obecnie jest?

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Dlatego tak ważna dla funkcjonowania społeczeństwa jest ciągła rozbudowa sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać natychmiastowe wsparcie przez całą dobę. Do końca roku ma ona objąć 1/3 dorosłej populacji kraju.

Leczenie przewlekłego bólu – jak sobie z nim radzić?

Aż 8,5 mln dorosłych Polaków cierpi z powodu bólu przewlekłego. U dużego odsetka jest on źle leczony – podkreślają eksperci. Tymczasem ból przewlekły niszczy tkankę mózgu, powoduje też wykluczenie z życia i codziennych aktywności – alarmują eksperci.

Grzybobranie - bezpieczeństwo, pierwsza pomoc

O najważniejszych zasadach grzybobrania przypomina Główny Inspektor Sanitarny. Kto powinien unikać grzybów? Jak zapewnić sobie pomoc lekarską w przypadku zatrucia?

MZ zapowiada reformę leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe czeka reforma, w październiku zostanie zaprezentowany projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku - poinformował w środę w Ciechocinku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Bezpłatne konsultacje telefoniczne w ZUS

Jakie świadczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom z niepełnosprawnościami? Jak wyjechać do sanatorium z ZUS? We wrześniu eksperci ZUS na Dolnym Śląsku będą udzielać porad telefonicznych w tym zakresie.

Czy lekarz ma obowiązek wydać dokumentację medyczną pacjentowi?

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych praw przysługujących pacjentowi. Są to uporządkowane informacje dotyczące stanu zdrowia i choroby pacjenta oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna ma duże znaczenie przy zachowaniu ciągłości leczenia.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentowi - kto może być obecny?

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina kto może być obecny podczas udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentowi.

Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta

Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.

Wyjazd do sanatorium - jakie zmiany od 28 marca 2022 r.?

Wyjazd do sanatorium jest możliwy bez testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zmiany obowiązują od 28 marca 2022 r.

Koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium będą wyższe

Koszt wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium za turnus wzrośnie od 10,5 zł do 42 zł. Tak wynika z projektu, który trafił do konsultacji publicznych.

RPP: Leczenie amantadyną COVID-19 narusza prawa pacjentów

Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny. Jej stosowanie w przypadku COVID-19 może opóźnić podjęcie właściwego leczenia – twierdzi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jego zdaniem leczenie amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 narusza zbiorowe prawa pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

Co z wyjazdami do sanatorium w 2021 roku?

Co z wyjazdami do sanatorium w 2021 r.? Kiedy uzdrowiska wznowią działalność? Czy wzrosną opłaty za pobyt?

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? [AUDIO]

Od kiedy ZUS wznawia wyjazdy do sanatorium? Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć rehabilitację leczniczą? Kto pojedzie jako pierwszy?

Sanatoria ZUS w 2021 roku – otwarcie

Kiedy ruszą sanatoria ZUS w 2021 roku? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z rehabilitacji? Czy potrzebne są wcześniejsze testy?

Kiedy ruszą sanatoria w 2021 r.?

Kiedy ruszą sanatoria w 2021 r.? Czy będą konieczne testy? Termin i warunki znalazły się w projekcie nowego rozporządzenia Rady Ministrów.

Osocze dla chorych na COVID-19 - informacje dla dawców

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe (tzw. ozdrowieńcy), do oddawania osocza krwi. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym na COVID-19. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym. Jak oddać osocze dla chorych na COVID-19? Kto może oddać osocze?

Pobyt w sanatorium a ulga rehabilitacyjna w PIT

Czy wydatki na pobyt w zakładzie uzdrowiskowym (sanatorium) mogą być odliczone w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)? W interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza tę możliwość ale też zwraca uwagę na konieczność właściwego dokumentowania tych wydatków - najlepiej fakturą wystawioną na podatnika (niepełnosprawnego, czy osobę na której utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny), który poniósł wydatki i chce skorzystać z tego odliczenia.

Sanatorium z ZUS - wyjazdy wstrzymane do odwołania

ZUS apeluje, by klienci posiadający zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą, która ma się rozpocząć po 24 października 2020 r., zostali w domu. Wyjazdy do sanatoriów są wstrzymane do odwołania poza jednym wyjątkiem.

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

Rzecznik Praw Pacjenta: Rozdzielanie matek od nowonarodzonych dzieci narusza prawo

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta tylko przesłanki medyczne mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. Praktyka, polegająca na separowaniu matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa prawa pacjenta.

Lekarz rodzinny może już zlecić test na SARS-CoV-2 w ramach teleporady

Lekarz rodzinny od 9 września 2020 r. może zlecić test na obecność SARS-CoV-2 również w ramach teleporady, gdy u pacjenta występuje gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku - wynika ze zmiany rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego 8 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw.

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni - projekt MZ

Nowelizacja przepisów, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia, przewiduje skrócenie czasu kwarantanny z 14 do 10 dni. Zmiany rozporządzenia dotyczą również zasad zwalniania z izolacji.

Pacjent w kryzysie psychicznym u stomatologa a znieczulenie

Część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłanych przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Jak pozyskać dokumentację medyczną w okresie pandemii?

W jaki sposób osoby starsze bez składania wizyty w placówce ochrony zdrowia mogą pozyskać dokumentację medyczną? Prezentujemy wskazówki Prezesa UODO dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej w okresie pandemii.

REKLAMA