REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego

Dziennikarka medyczno-prawna
Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej kuracjuszy jest leczonych stacjonarnie – co mówią dane GUS? W 2022 roku o 40 proc. wzrosła liczba kuracjuszy leczonych stacjonarnie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w porównaniu z rokiem 2021. Czy to początek odrabiania strat spowodowanych pandemią COVID-19? 

Jak pokazują dane GUS – w końcu 2022 roku działały 254 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu roku przyjęły 819,9 tys. kuracjuszy, w tym 742,0 tys. z nich leczonych było stacjonarnie. W 44 stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej opieką medyczną objętych zostało 74,5 tys. pacjentów. 

REKLAMA

Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego 

REKLAMA

W końcu 2022 roku funkcjonowało 41 szpitali uzdrowiskowych (w tym 3 dziecięce), 184 sanatoria uzdrowiskowe (w tym 3 dziecięce i 1 sanatorium w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym), 6 przychodni oraz 23 zakłady przyrodolecznicze obsługujące kompleksy uzdrowiskowe. W szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych w końcu roku znajdowało się 45,6 tys. łóżek, co stanowi wzrost o 155 łóżek w porównaniu z rokiem 2021. 

Na leczeniu w trybie stacjonarnym przebywało w ciągu 2022 roku 742 tys. pacjentów, co oznacza 40 proc. więcej niż w roku poprzednim. Kobiety stanowiły 60,7 proc. leczonych stacjonarnie; osoby w wieku 65 lat i więcej - 56,0 proc. Średni czas pobytu kuracjusza w opiece stacjonarnej wyniósł 16,1 dnia.

Największa grupa kuracjuszy leczyła się w opiece stacjonarnej w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego – było to 180 tys. osób. 

Jak czytamy w opracowaniu GUS, spośród wszystkich kuracjuszy leczonych stacjonarnie w kraju 5,4 proc. stanowili cudzoziemcy. Większość z nich (96 proc.) przebywała w uzdrowiskach zlokalizowanych na terenach województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i pomorskiego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób dofinansowania 

REKLAMA

W 2022 roku 57,7 proc. pacjentów leczonych w opiece stacjonarnej korzystało z dofinansowania pobytu ze środków NFZ i jest to o 4,3 p. proc. więcej niż w 2021 roku. Pacjenci pełnopłatni stanowili 36,1 proc. kuracjuszy i jest to o 2,7 p. proc. mniej niż w roku poprzednim. 

W zakładach lecznictwa uzdrowiskowego z leczenia w trybie ambulatoryjnym skorzystało łącznie 77,9 tys. pacjentów i jest to o 11,2 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ponad 74,3 proc. pacjentów ambulatoryjnych stanowiły osoby korzystające z usług sanatoriów uzdrowiskowych i zakładów przyrodoleczniczych. 

Stacjonarne zakłady rehabilitacji leczniczej 

W końcu 2022 roku funkcjonowały 44 stacjonarne zakłady rehabilitacji leczniczej, w których znajdowało się 4,5 tys. łóżek. W ciągu roku w zakładach zostało przyjętych 74,5 tys. pacjentów (22,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim), z czego 66,9 tys. stacjonarnie i 7,6 tys. ambulatoryjnie.

Wśród pacjentów leczonych stacjonarnie kobiety stanowiły 55,1 proc., osoby w wieku 65 lat i więcej – 41,8 proc. Średnia liczba dni pobytu pacjentów stacjonarnych wyniosła 11,5 dnia.

W stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej największą grupę leczonych stacjonarnie stanowili pacjenci pełnopłatni – 45,8 tys. osób. Spośród instytucji dofinansowujących leczenie w trybie stacjonarnym NFZ opłacił pobyt 6,1 tys. pacjentom, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – 5,5 tys., a Zakład Ubezpieczeń Społecznych – 5,1 tys.

W stacjonarnych zakładach rehabilitacji leczniczej w ciągu roku wykonano 2,4 mln zabiegów leczniczych, jest to o 14,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim, spośród których najwięcej było zabiegów kinezyterapii 31,8 proc. 

Uzdrowiska – odrabianie strat po pandemii 

Działalność uzdrowiskowa wciąż nie może odrobić strat po pandemii COVID-19, kiedy to leczenie uzdrowiskowe zostało z przyczyn epidemiologicznych zawieszone. Następnie je wznowiono, początkowo wymagając m.in. negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Pomimo że w ubiegłym roku zakłady lecznictwa uzdrowiskowego przyjęły 819,9 tys. kuracjuszy i jest to wynik o niemal 37 proc. większy niż rok wcześniej, to wciąż nie został osiągnięty wynik poziomu sprzed wybuchu pandemii. 

Na poprawę sytuacji nie wpływa wojna w Ukrainie. Jak wskazują eksperci, najgorzej sytuacja przedstawia się na wschodzie kraju, gdzie kuracjusze masowo rezygnują z pobytów. Kuracjusze wybierają uzdrowiska usytuowane na zachodzie kraju. 

Pieniędzy na cele uzdrowiskowe wciąż brakuje, mimo że opłaty uzdrowiskowe poszły znacznie w górę i stawki są wysokie. Od 2023 roku wysokość opłaty gmina może ustalić na poziomie 5,4 zł za dobę pobytu dla jednej osoby. Wiele z gmin decyduje się na taki krok, ale nie wpływa to, jak mówią samorządowcy na poprawę ekonomiczną. 

W opinii ekspertów, należałoby w gminach uzdrowiskowych na nowo zdefiniować rolę sektora turystycznego i jego niewykorzystanych możliwości w gospodarce krajowej i świtowej, w kontekście zachodzących procesów starzenia się społeczeństw. Gminy uzdrowiskowe potrzebują wsparcia inwestycyjnego – bez tego staną się niekonkurencyjne na rynku europejskim, będzie także rósł dystans rozwojowy do pozostałych gmin w Polsce. 

Źródło danych: GUS

Polecamy: „Fundacja rodzinna. Skuteczne planowanie sukcesji75 praktycznych przykładów, tabel, wzorów i schematów”

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA