REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

Oprac. Paulina Karpińska
CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji
CMKP: minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister zdrowia zatwierdził 32 zaktualizowane programy specjalizacji, które będą obowiązywały lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne od wiosny 2023 r. “Programy przygotowują eksperci. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by proces przebiegał zgodnie z przepisami" – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert.

Minister zdrowia zatwierdził kolejne 32 programy specjalizacji

"To kolejne programy, które zostały przygotowane przez zespoły ds. programów specjalizacyjnych kierowane przez konsultantów krajowych w danej dziedzinie” - powiedział PAP dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. „Za każdym razem po przedstawieniu programu przez zespół, my jako CMKP, redagujemy go i przekazujemy niezwłocznie go do Ministerstwa Zdrowia" - dodał.

REKLAMA

Prof. Gellert zaznaczył, że ostateczna decyzja w sprawie akceptacji programów specjalizacji należy zawsze do ministra zdrowia. Dopiero zatwierdzony przez ministra program staje się obowiązujący i jest publikowany na stronie CMKP.

REKLAMA

W sumie minister zdrowia zaakceptował 73 programy specjalizacji. Pozostałe są na końcowym etapie opracowywania w zespołach ekspertów. Lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, będą obowiązywać wyłącznie nowe programy szkolenia.

Odnosząc się do zastrzeżeń części środowiska lekarskiego dotyczących treści niektórych programów, które zostały opublikowane na początku lutego, prof. Gellert podkreślił, że CMKP nie ingeruje w merytoryczną zawartość programów.

"Dbamy o to, żeby wszystko było zgodne z przepisami krajowymi oraz o to, by czas realizacji programów specjalizacji nie był krótszy niż minimum wymagane przez Unię Europejską " – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odniósł się też do wątpliwości Naczelnej Rady Lekarskiej, która – po opublikowaniu pierwszej transzy programów – zaapelowała do ministra zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia ich w życie "do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi".

REKLAMA

"Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty program ma przygotować zespół, którym kieruje konsultant krajowy powołany przez Ministerstwo Zdrowia" – przypomniał prof. Gellert. - W skład zespołu w każdej specjalizacji wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i CMKP, zatem wszystkie zmiany są konsultowane w gronie ekspertów, reprezentujących te organizacje”.

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co najmniej raz na 5 lat. W sumie zaktualizowanych ma zostać 86 programów specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Wszystkie zatwierdzone programy muszą być wprowadzone do Systemu Monitorowania Kształcenia do końca pierwszego kwartału br. Lekarz/lekarza dentysta kierowany przez wojewodę do jednostki akredytowanej od wiosny 2023 będzie miał załączony do Elektronicznej Karty Specjalizacji (EKS) obowiązujący go nowy program szkolenia specjalizacyjnego.

Prof. Gellert przypomniał, że jednostki posiadające akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych, mają obowiązek weryfikacji akredytacji w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia nowych programów. Obowiązek uzyskania nowej akredytacji dotyczy wyłącznie jednostek zamierzających prowadzić szkolenie specjalizacyjne na podstawie nowych programów. Jednostki akredytowane, które już szkolą lekarzy według starych programów, zachowają akredytację tylko do momentu zakończenia tych szkoleń. Dyrektor CMKP dodał, że w nowych programach specjalizacji warunki akredytacji są precyzyjnie opisane.

 

Treść programów można znaleźć na stronie CMKP w zakładce Lekarze i lekarze dentyści https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/lekarze-i-lekarze-dentysci.

 

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

  Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

  Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

  Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

  Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

  Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

  Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

  Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

  Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

  Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

  ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

  Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

  ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

   

  Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

  Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

  REKLAMA

  Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

  Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

  Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

  Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

  REKLAMA