REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Skarb Państwa, Spółka cywilna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komercjalizacja

Komercjalizacja w rozumieniu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Komercjalizacji dokonuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.

Fundusz Reprywatyzacji

Mianem Funduszu Reprywatyzacji określamy jeden z państwowych funduszy celowych utworzony z przychodów pochodzących z prywatyzacji. Ne jego rachunku są gromadzone środki pochodzące ze sprzedaży 5% akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków.

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców to jeden z państwowych funduszy celowych, który został utworzony z przychodów uzyskanych z prywatyzacji.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka przymusowa to jeden ze sposobów zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych. Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tych zobowiązań, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.

REKLAMA

Dom maklerski

Pod pojęciem domu maklerskiego należy rozumieć osobę, która ma siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej wykonującą czynności maklerskie. Dom maklerski nie jest bankiem. Dom maklerski uzyskuje uprawnienie do dokonywania czynności maklerskich na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Bessa i hossa

Pod pojęciem bessy należy rozumieć okres długotrwałego spadku cen na danym (określonym) rynku. Co do zasady terminu tego używa się w kontekście giełd, gdzie bessę określa się również mianem "rynku niedźwiedzia". W sytuacji opisanej w zdaniu poprzednim oznacza ona długotrwały okres spadania cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na danej giełdzie. O bessie mówi się, gdy spadkowi ulegają główne indeksy danej giełdy, a więc ceny większości spółek. Spadek ceny jednej spółki nie jest określany mianem

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Akcje własne

Akcje własne są to akcje wyemitowane przez spółkę. Kodeks spółek handlowych przewiduje, że spółka nie może nabywać akcji, o których mowa powyżej (od zakazu istnieją wyjątki).

REKLAMA

Akcje nieme

Akcje nieme są to akcje w spółce akcyjnej, które zostały uprzywilejowane w zakresie dywidendy. Wobec akcji niemej zostało wyłączone prawo głosu tzn. nie daje ona akcjonariuszowi uprawnienia w postaci głosowania na walnym zgromadzeniu.

Agencje ratingowe

Mianem agencji ratingowych (credit rating agency) określamy instytucje prywatne, które dokonują oceny wiarygodności różnego rodzaju podmiotów gospodarczych pożyczających pieniądze, tzn. spółek, funduszy, banków, organizacji i rządów państw, analizując stopień prawdopodobieństwa spłacenia przez podmioty wyżej wymienione w terminie należności wraz z odsetkami. Analiza obejmuje swoim zakresem zarówno ocenę wiarygodności podmiotów jako kredytobiorców, jak również jako emitentów papierów wartościowych długo- oraz krótkoterminowych.

Akt komercjalizacji

Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa sporządza za Skarb Państwa akt komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Akt komercjalizacji zastępuje czynności określone w przepisach Kodeksu spółek handlowych, poprzedzające złożenie wniosku o wpisanie spółki do rejestru przedsiębiorców.

Czy spółka cywilna może być stroną postępowania celnego?

Spółka cywilna nie jest osobą w rozumieniu art. 4 pkt 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, ponieważ nie może we własnym imieniu nabywać prawa i obowiązków, w tym z zakresu prawa celnego. Stąd nie może być uznana za stronę postępowania celnego, w odróżnieniu od jej wspólników, którzy są zobowiązani solidarnie do zapłaty należności celnych.

W jaki sposób firmy energetyczne pomagają zmienić sprzedawcę prądu?

Eksperci są zdania, że można zaoszczędzić niemałe pieniądze, decydując się na usługi sprzedawcy tańszej energii. Zamiana jest szczególnie opłacalna dla osób, które prowadzą własną firmę. Jak ograniczyć do minimum procedury, związane z wyborem nowej oferty?

Czy dopuszczalna jest zmiana wspólników w spółce cywilnej?

Możliwość podmiany wspólników w spółce cywilnej jest zagadnieniem budzącym wiele wątpliwości. Aktualnie Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny dopuszczają taką możliwość. Ekspert wyjaśnia na czym polega zamiana wspólników w spółce cywilnej.

Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

Spółka prawa cywilnego jeszcze niedawno bywała często nazywana błędnie spółką osobową. Wynika to z tego, że między spółką cywilną a spółkami osobowymi, uregulowanymi w kodeksie spółek handlowych, zachodzą pewne podobieństwa. Dotyczą one m.in. wkładów do spółki. Zarówno w przypadku spółki jawnej, jak i cywilnej, wkładem może być świadczenie usług na rzecz spółki.

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej - porada

Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Skutkiem wystąpienia wspólnika ze spółki jest ustanie umowy wobec wspólnika opuszczającego spółkę. Ekspert wyjaśnia zasady wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.

Odpowiedzialność za zobowiązania a udział w stratach spółki cywilnej - porada

Zasady odpowiedzialności panujące w spółce z cywilnej mogą zniechęcać wspólników do zakładania własnej firmy w tej właśnie formie. Czy rozwiązaniem problemu odpowiedzialności za zobowiązania może być wyłączenie od udziału w stratach?

Rozwiązanie, czy likwidacja spółki cywilnej?

Często słyszy się o tym, że spółka cywilna zostaje rozwiązana czy też zlikwidowana. Pojęcia te używane są zamiennie. Tymczasem mają one inne znaczenie. Ekspert wyjaśnia jakie są różnice między rozwiązaniem, a likwidacją.

Czy spółka cywilna może posiadać własny majątek?

Wielu przedsiębiorców preferuje prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Jest to rozwiązanie korzystniejsze ze względów podatkowych. Zaletą jest także brak konieczności prowadzenia pełnej rachunkowości, a więc znaczne oszczędności na obsłudze księgowej w stosunku do spółek z o.o. Prowadzenie działalności w tej formie niesie za sobą jednak również pewne ograniczenia. Ekspert odpowiada na pytanie, czy spółka cywilna może posiadać własny majątek.

Jak rozliczyć przychód otrzymany z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej?

Od kilku lat jestem wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Teraz w 2011 roku zamierzam z niej wystąpić. Spółka będzie istniała nadal ale ja po wystąpieniu ze spółki nie będę prowadził działalności. Tytułem zwrotu mojego wkładu do spółki i wypłaty przypadającej mi części majątku wspólnego spółki otrzymam ok. 50 tys. złotych (w momencie wstępowania do spółki wniosłem 10 tys. zł). Jak mam rozliczyć podatkowo te pieniądze?

Jak rozliczyć w VAT nabycie towarów od podatnika nie mającego siedziby na terytorium Polski?

Spółka posiadająca siedzibę we Włoszech (zwana dalej Spółką lub Podatnikiem) dokonuje na terytorium Polski dostaw towarów. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby polskiego podatku od towarów i usług, jednakże nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności.
Spółka ma wątpliwości w jaki sposób w obecnie obowiązującym stanie prawnym (od 1 kwietnia 2011 r.) powinna dokumentować dokonywane dostawy krajowe.

Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa

Sejm przegłosował forsowane przez koalicję rządzącą zmiany w przepisach prawa geologicznego i górniczego Ustawa ma ułatwić uzyskanie koncesji, jak również zlikwidować niejasności co do własności złóż.

Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

Jak rozliczyć wspólników spółki cywilnej, gdy co miesiąc mają różne udziały?

Wspólnicy spółki cywilnej ustalili w umowie, że udziały w zyskach tej spółki będą proporcjonalne do wkładu pracy wspólników. W związku z różnym nakładem pracy w poszczególnych miesiącach udziały procentowe w zysku wspólników zmieniają się co miesiąc. Wspólnicy potwierdzają je uchwałami. W jaki sposób rozliczyć udziały w przychodach i kosztach tej spółki w zeznaniu rocznym za 2010 rok?

Jak ustalić koszt przy zbyciu udziałów w sp. z o.o., objętych za aport w formie przedsiębiorstwa spółki cywilnej?

Koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów objętych w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa spółki cywilnej winien być ustalony w oparciu o zapisy podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencji wyposażenia na dzień objęcia udziałów w spółce z o.o.

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Jak zarządzać informacjami poufnymi w spółce publicznej?

Przed upublicznieniem informacji poufnych osoby i podmioty, które je znają, są zobowiązane zachować ich poufność. Nie mogą także nabywać i zbywać papierów wartościowych emitenta, którego te informacje dotyczą, aż do momentu upublicznienia znanych im informacji poufnych.

Jak rozliczyć w VAT przekazanie majątku spółki cywilnej?

Przekazanie przez przedsiębiorcę wyposażenia oraz towarów handlowych spółki cywilnej do firmy jednoosobowej stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak prawidłowo wykazać koszty uzyskania przychodów w spółce cywilnej?

Tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów.

Kiedy mogę skorzystać z czynnego żalu w postępowaniu karnoskarbowym?

Czynny żal polega na zachowaniu sprawcy przestępstwa polegającym na dobrowolnym zaniechaniu jego dokonywania lub zapobieżeniu zamierzonemu skutkowi przestępczemu.

Porada Eksperta: Jak zawierać umowy ze "spółką cywilną"?

W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani statusu przedsiębiorcy. Choć potocznie mówi się, że spółka ta „coś sprzedała”, czy też „ coś kupiła”, to jest to jednak skrót myślowy. Stroną umowy nie jest bowiem sama spółka, ale jej wspólnicy. W konsekwencji w nagłówku zawieranej przez nas umowy należy pisać, że jest ona zawierana z „Janem Kowalskim (…), Janem Wiśniewskim (…), Janem Bednarskim (…) – działającymi w ramach spółki cywilnej o nazwie…”.

Kodeks spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych (skrót K.s.h. lub KSH) to akt prawny zawierający zbiór przepisów dotyczących ustroju i działalności spółek handlowych.

Co należy wpisywać w rubryce 11 druku EDG-1?

Co należy wpisywać w rubryce 11 druku EDG-1 w przypadku, gdy przedsiębiorca posługuje się kilkoma nazwami, co wynika np. z tego, że prowadzi działalność indywidualną oraz jest wspólnikiem kilku spółek cywilnych i każda z tych spółek ma swoją nazwę?

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe to określone w przepisach prawa podatkowego różnego rodzaju preferencje podatkowe pozwalające zapłacić niższy podatek. Najczęściej są to odliczenia, obniżki, zmniejszenia. Czasem w języku potocznym do ulg podatkowych zalicza się także zwolnienia ale pamiętać trzeba, że zwolnienia podatkowe, to inna kategoria preferencji podatkowej niż ulga podatkowa. Zastosowanie ulgi podatkowej skutkuje z reguły zmniejszeniem podstawy opodatkowania lub samej kwoty podatku do zapłaty. Ulgą podatkową nie można natomiast nazwać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT), oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie, osobom fizycznym i osobom prawnym, nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa a położonej w granicach administracyjnych miast oraz gruntów Skarbu Państwa położonych poza tymi granicami, lecz włączonych do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazanych do realizacji zadań jego gospodarki oraz gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Spółka cywilna

Spółka to jeden z rodzajów umów, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, przede wszystkim przez wniesienie wkładów.

Skarb państwa

Skarb państwa to państwo występujące jako podmiot prawa cywilnego (określany również jako fiskus). Skarb państwa nie posiada organów.

Biuletyn Informacji Publicznej [BIP]

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, utworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej.

Na czym polega strategia formy organizacyjno-prawnej podmiotów powiązanych?

Spółki kapitałowe prawa handlowego w celu minimalizacji zobowiązania podatkowego mogą wykorzystywać spółki osobowe. W ten sposób mogą osiągać dodatkowe korzyści podatkowe z tytułu prowadzonej działalności przez rozliczenie straty jednego podmiotu dochodem innego podmiotu pod warunkiem, że ten drugi jest udziałowcem spółki ponoszącej stratę.

Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Z racji faktu, że spółka cywilna jest umową, a nie podmiotem, nie posiada osobowości prawnej. Pomimo tego jednak może ona zostać postawiona w stan likwidacji. W czasie jej trwania spółka funkcjonuje nadal.

Hipoteka skarbowa

Hipoteka skarbowa jest szczególnym rodzajem hipoteki, jej głównymi beneficjentami są Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi rodzaj hipoteki przymusowej.

Jak wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania podatkowe?

W spółce cywilnej wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ścisłe związanie wspólników spółki cywilnej w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego ma także swoje odzwierciedlenie na gruncie odpowiedzialności tych wspólników za zobowiązania podatkowe.

Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Zdarza się, że człowiek wpadnie na pomysł własnego biznesu, jakiegoś pomysłu na zarabianie pieniędzy. Co do pomysłu to inwencję twórczą pozostawię po stronie Państwa. Za to zajmę się drugą istotną rzeczą jaką jest „papierologia”. Jest to ta część działalności, która sama w sobie nie przynosi dochodu (zazwyczaj), za to jej zaniedbanie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz straty wielu pieniędzy.

Nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa

Nieruchomości stanowiące przedmiot własności Skarbu Państwa mogą być sprzedawane jednostkom samorządu terytorialnego za cenę niższą niż ich wartość rynkowa lub oddawane tym jednostkom w użytkowanie wieczyste bez pobierania pierwszej opłaty. Natomiast nieruchomości stanowiące przedmiot własności jednostek samorządu terytorialnego mogą być sprzedawane Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego za cenę niższą niż wartość rynkowa nieruchomości albo oddawane im w użytkowanie wieczyste bez pobierania pierwszej opłaty.

Ewidencja nieruchomości zgodnie z katastrem nieruchomości

Ewidencjonowanie nieruchomości obejmuje nieruchomości wchodzące w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste. Kto gospodaruje zasobem nieruchomości Skarbu Państwa? Na czym polega ewidencjonowanie?

Co wchodzi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa?

Do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa. W skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, nie wchodzą grunty pokryte wodami powierzchniowymi płynącymi. Podstawą zasobu są nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa i to wyłącznie Skarbu Państwa jako osoby prawnej, a nie nieruchomości stanowiące własność innych państwowych osób prawnych.

Jak prawidłowe nabycie nieruchomości wpływa na VAT?

Prawidłowe nabycie nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej jest warunkiem odliczenia podatku od towarów i usług oraz amortyzowania budynków i budowli. Podczas nabycia należy zwrócić uwagę, aby skutecznie wnieść nieruchomość do majątku spółki.

Rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa nie dla związkowców?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa. Jeżeli projekt wejdzie w życie w radach nadzorczych i zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa nie będą mogli zasiadać przedstawiciele załogi.

Podejmowanie czynności przez wspólnika spółki cywilnej a sprzeciw pozostałych wspólników

Jak w każdej spółce, w spółce cywilnej podejmowane są codziennie czynności zwykłego zarządu i przekraczające zwykły zarząd. Czasami wspólnik podejmuje daną czynność, a następnie pozostali wspólnicy sprzeciwią się podejmowaniu takiej czynności. Jakie skutki ma taki sprzeciw?

Egzekucja z majątku wspólnika spółki cywilnej

Postępowanie egzekucyjne wobec wspólnika spółki cywilnej jest sprawne, gdy taka osoba dysponuje własnym majątkiem. Co jednak, gdy takiego majątku nie posiada?

REKLAMA