REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ewidencja nieruchomości zgodnie z katastrem nieruchomości

Ewidencjonowanie nieruchomości obejmuje nieruchomości wchodzące w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste.
Ewidencjonowanie nieruchomości obejmuje nieruchomości wchodzące w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ewidencjonowanie nieruchomości obejmuje nieruchomości wchodzące w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste. Kto gospodaruje zasobem nieruchomości Skarbu Państwa? Na czym polega ewidencjonowanie?

Kto gospodaruje zasobem nieruchomości Skarby Państwa?

Zasobem nieruchomości Skarbu Państwa gospodarują, starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, a w szczególności:

REKLAMA

1) ewidencjonują nieruchomości zgodnie z katastrem nieruchomości;

2) zapewniają wycenę tych nieruchomości

3) sporządzają plany wykorzystania zasobu; 

4) zabezpieczają nieruchomości przed uszkodzeniem lub zniszczeniem; 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5) wykonują czynności związane z naliczaniem należności za nieruchomości udostępniane z zasobu oraz prowadzą windykację tych należności;

Zobacz również: Co wchodzi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa?

Z przepisów przejściowych do ustawy o gospodarce nieruchomości wynika, że ilekroć w niniejszej ustawie mówi się o katastrze nieruchomości rozumie się przez to funkcjonującą obecnie ewidencję gruntów i budynków.

Co obejmuje ewidencjonowanie?

Ewidencjonowanie nieruchomości obejmuje nieruchomości wchodzące w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste.

REKLAMA

Ewidencjonowanie polega na wykonaniu w szczególności takich czynności, jak: oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości, określenie jej powierzchni, wskazanie tytułu prawnego Skarbu Państwa do nieruchomości, określenie przeznaczenia według planu miejscowego, a w jego braku - w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, wskazanie daty ostatniej aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu, podanie informacji o zgłoszonych roszczeniach oraz o toczących się postępowaniach administracyjnych i sądowych.

Tak rozumiane ewidencjonowanie nieruchomości przez właściwe organy (starostę lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta albo zarządy powiatów i województw) należy odróżnić od prowadzenia ewidencji gruntów i budynków.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Proces gospodarowania nieruchomością

Do czynności faktycznych składających się na proces gospodarowania zaliczono:

a) ewidencjonowanie nieruchomości; są to czynności czysto techniczne, zwane także w języku potocznym rejestracją; służą dokładnemu określeniu daty powierzenia nieruchomości do gospodarowania, jej opisu dla ustalenia przydatności gospodarczej i sposobu korzystania;

REKLAMA

b) wycenę nieruchomości dla wykazania, jakie wartości majątkowe zostały oddane do gospodarowania; mogą one służyć za miernik poziomu gospodarowania; z określoną wartością łączą się koszty gospodarowania, poziom pożytków i wysokość nakładów istotne dla ustalenia dochodu netto; kalkulacja ta może być impulsem do przeanalizowania zasad i kierunków gospodarowania oraz ewentualnego poczynienia zmian w tym zakresie;

c) sporządzanie planów wykorzystania zasobów, służących właściwemu zagospodarowaniu nieruchomości i kształtowaniu poziomu wydatków w celu przygotowania do sprawnego gospodarowania; planowanie ma wpływ na ogólne i specjalistyczne wykorzystanie nieruchomości i stanowi podstawę do zmiany gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, nie wyłączając podjęcia działań do jej zbycia w wypadku małej przydatności gospodarczej lub uciążliwości związanej z gospodarowaniem;

d) czynności zabezpieczające przed uszkodzeniem i zniszczeniem; stanowią one działania zmierzające do utrzymania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku i czerpania korzyści - co najmniej - na poziomie wydatków poczynionych na nakłady konieczne, zapobiegające zużyciu substancji ponad normatywną miarę naturalnego zużycia;

e) współdziałanie z innymi organami i właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego; należy ono do czynności gospodarowania na płaszczyźnie ochrony środowiska i wszystkich jego elementów, utrzymania czystości i stanu sanitarnego, organizowania ochrony przeciwpożarowej lub przeciwpowodziowej oraz wszelkich działań zapobiegających klęskom żywiołowym i zagrożeniom;

f) czynności związane z naliczaniem należności za korzystanie z nieruchomości.

Zobacz również serwis: Najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA