REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użytkowanie wieczyste

main image
Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie, osobom fizycznym i osobom prawnym, nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa a położonej w granicach administracyjnych miast oraz gruntów Skarbu Państwa położonych poza tymi granicami, lecz włączonych do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazanych do realizacji zadań jego gospodarki oraz gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Forma

Ustanowienie użytkowania wieczystego następuje w formie aktu notarialnego.

Okres

Użytkowanie wieczyste ustanawia się na okres 99 lat. W wyjątkowych wypadkach, jeżeli cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na 40 lat.

Własność budynków i urządzeń

Budynki i inne urządzenia wzniesione przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Opłata

Wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną.

Rozwiązanie

Umowa może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.

Przedawnienie

Roszczenia z tytułu użytkowania wieczystego przedawniają się z upływem 3 lat.

Zobacz: Dom i działka

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA