REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe

main image
Ulgi podatkowe to określone w przepisach prawa podatkowego różnego rodzaju preferencje podatkowe pozwalające zapłacić niższy podatek. Najczęściej są to odliczenia, obniżki, zmniejszenia. Czasem w języku potocznym do ulg podatkowych zalicza się także zwolnienia ale pamiętać trzeba, że zwolnienia podatkowe, to inna kategoria preferencji podatkowej niż ulga podatkowa. Zastosowanie ulgi podatkowej skutkuje z reguły zmniejszeniem podstawy opodatkowania lub samej kwoty podatku do zapłaty. Ulgą podatkową nie można natomiast nazwać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (VAT), oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Zobacz : Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a także podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać z wielu ulg podatkowych. Najpopularniejsze to:

- ulga na dziecko,
- ulga rehabiltacyjna,
- ulga termomodernizacyjna,
- ulga internetowa
- ulga dla honorowych krwiodawców
- odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne,
- odliczenie darowizn na cele pożytku publicznego.

Ulga na dziecko zwana też "ulgą prorodzinną"

Ulga na dziecko jest najpopularniejszą ulgą podatkową. To to istotne odliczenie podatkowe dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci. Ulga ta przysługuje na każde dziecko:

1) małoletnie:

– wobec którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską,

– które zamieszkiwało z podatnikiem, a podatnik w stosunku do dziecka pełnił funkcję opiekuna prawnego,

– nad którym podatnik sprawował opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej – na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą;

2) pełnoletnie pozostające na utrzymaniu podatnika w związku z wykonywaniem ciążącego na podatniku obowiązku alimentacyjnego lub w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej, które:

– otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

– nie ukończyło 25 roku życia, kontynuuje naukę w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących polski lub zagraniczny system oświaty lub szkolnictwo wyższe, oraz poza dochodami z renty rodzinnej nie uzyskało w roku podatkowym dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub na podstawie art. 30b ustawy o PIT lub uzyskało przychody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.

Ulga rehabilitacyjna w PIT

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć od dochodu (albo przychodu w przypadku ryczałtowców) przed opodatkowaniem wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w danym roku podatkowym. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna.

Ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)

Ulgi i odliczenia przysługują też podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych. Są określone w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zobacz: Ulgi podatkowe w CIT

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA