Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe to przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Zobacz serwis: Podatki

Ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych

Podatnicy, którzy wypełniają formularz PIT 37 mogą skorzystać z następujących rodzajów ulg: składki ZUS na ubezpieczenie społeczne, ulga internetowa, ulga prorodzinna, ulga remontowa, ulga z tytułu darowizn.

Składki ZUS na ubezpieczenie społecznie

Składki ZUS na ubezpieczenie społecznie nie podlegają limitowi. W rocznym rozliczeniu PIT od dochodu odliczyć można wartość składek zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci limitowana jest miesięcznie kwotą 92,67 zł. Ulga przysługuje na każde dziecko, które spełnia poniższe warunki: a) nie ukończyło 18 roku życia; b) nie ukończyło 25 lat, jeśli uczy się lub studiuje; c) bez względu na wiek, jeśli odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny oraz w roku podatkowym 2010 nie uzyskało dochodów, za wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów nie powodujących obowiązku uiszczenia podatku.

Ulga internetowa

Ulga internetowa pozwala na obniżenie dochodu o kwotę rzeczywiście poniesionych wydatków z tytułu użytkowania Internetu; kwota nie może być większa niż 760 zł w danym roku podatkowym.

Ulga remontowa

Ulga remontowa dotyczy wydatków poniesionych na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Wynosi ona maksymalnie 30% poniesionych wydatków, ale nie więcej niż 11 340 zł. Z tej ulgi jednak będą mogli skorzystać tylko ci, którzy nabyli do niej prawo przed 1.1.2002 r.

Ulga z tytułu darowizn

W 2011 r. bez ograniczeń będzie można odliczyć darowizny przeznaczone na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Limity dotyczą odliczenia z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i krwiodawstwa – maksymalnie łącznie 6% dochodu.

Zobacz: Ulgi podatkowe

Podstawa prawna: Ustawa z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Encyklopedia prawa

Ł
P
S
W

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie