| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia na życie > Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Poza przedsiębiorcą indywidualnym spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnikami w spółce cywilnej mogą być zarówno małżonkowie, rodzina, jak i osoby obce.

Przypomnijmy, że spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, nie jest więc podmiotem prawa cywilnego, posiada własny NIP, REGON, ale nie ma zdolności sądowej, stronami stosunków prawnych są wspólnicy, a nie spółka jako taka. Każdy ze wspólników ma osobny wpis do EDG, wspólnicy odpowiadają solidarnie całym majątkiem za zobowiązania cywilnoprawne i publicznoprawne.

Zobacz serwis: Mała firma

Dlaczego ubezpieczenie się opłaca?

Niesłychanie rzadko wspólnicy spółek cywilnych myślą o przyszłości i zagrożeniach z nią związanych. Ubezpieczenie krzyżowe wspólników w tego rodzaju spółkach praktycznie nie istnieje, a rozwiązania testamentowe praktycznie niczego nie regulują.

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku.

Praktycznie nie da się jej unieśmiertelnić. Każda zmiana wspólników zgodnie z prawem cywilnym, w tym także śmierć wspólnika, powoduje ustanie starej spółki i powołanie nowej.

Zobacz: Forum prawne

Jakie mogą być konsekwencje?

A rodzić to może bardzo poważne konsekwencje, jak wygaśnięcie umów podpisanych wyłącznie przez zmarłego, wygaśnięcie wydanych na niego decyzji administracyjnych, nie ma ciągłości prawnej spółka dwuosobowa, udział w takiej spółce nie jest dziedziczony, ale występuje konieczność rozliczenia się ze spadkobiercami wspólnika.

Udział zmarłego wspólnika wchodzi do masy spadkowej, jako ułamkowa część w prawach do wszystkich składników majątku spółki, a zgodny podział wymaga zgody wszystkich pozostałych wspólników i spadkobierców.

Jeżeli spółka cywilna posiada majątek, rozwija się przez kilka lat i rokuje szanse na dalszy rozwój bezwzględnie należy ją przekształcić w inną formę prawną.

Po tym przekształceniu we współpracy z prawnikiem należy spisać odpowiednie testamenty, a we współpracy z doradcą ubezpieczeniowym polisy na życie uwzględniające to, że spółka się rozwija i dzisiejsza suma ubezpieczenia za lat 5 niczego nie załatwi, a czy za te pięć lat będziemy na tyle zdrowi, aby firma ubezpieczeniowa zaakceptowała nasz wniosek o podwyższenie sum ubezpieczenia tego nie wiemy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie na życie

W sumie koszty niewielkie, a korzyści ogromne.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O czym warto pomyśleć, gdy prowadzimy działalność w ramach spółki cywilnej? fot. Fotolia
O czym warto pomyśleć, gdy prowadzimy działalność w ramach spółki cywilnej? fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »