| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia na życie > Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Poza przedsiębiorcą indywidualnym spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnikami w spółce cywilnej mogą być zarówno małżonkowie, rodzina, jak i osoby obce.

Przypomnijmy, że spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, nie jest więc podmiotem prawa cywilnego, posiada własny NIP, REGON, ale nie ma zdolności sądowej, stronami stosunków prawnych są wspólnicy, a nie spółka jako taka. Każdy ze wspólników ma osobny wpis do EDG, wspólnicy odpowiadają solidarnie całym majątkiem za zobowiązania cywilnoprawne i publicznoprawne.

Zobacz serwis: Mała firma

Dlaczego ubezpieczenie się opłaca?

Niesłychanie rzadko wspólnicy spółek cywilnych myślą o przyszłości i zagrożeniach z nią związanych. Ubezpieczenie krzyżowe wspólników w tego rodzaju spółkach praktycznie nie istnieje, a rozwiązania testamentowe praktycznie niczego nie regulują.

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku.

Praktycznie nie da się jej unieśmiertelnić. Każda zmiana wspólników zgodnie z prawem cywilnym, w tym także śmierć wspólnika, powoduje ustanie starej spółki i powołanie nowej.

Zobacz: Forum prawne

Jakie mogą być konsekwencje?

A rodzić to może bardzo poważne konsekwencje, jak wygaśnięcie umów podpisanych wyłącznie przez zmarłego, wygaśnięcie wydanych na niego decyzji administracyjnych, nie ma ciągłości prawnej spółka dwuosobowa, udział w takiej spółce nie jest dziedziczony, ale występuje konieczność rozliczenia się ze spadkobiercami wspólnika.

Udział zmarłego wspólnika wchodzi do masy spadkowej, jako ułamkowa część w prawach do wszystkich składników majątku spółki, a zgodny podział wymaga zgody wszystkich pozostałych wspólników i spadkobierców.

Jeżeli spółka cywilna posiada majątek, rozwija się przez kilka lat i rokuje szanse na dalszy rozwój bezwzględnie należy ją przekształcić w inną formę prawną.

Po tym przekształceniu we współpracy z prawnikiem należy spisać odpowiednie testamenty, a we współpracy z doradcą ubezpieczeniowym polisy na życie uwzględniające to, że spółka się rozwija i dzisiejsza suma ubezpieczenia za lat 5 niczego nie załatwi, a czy za te pięć lat będziemy na tyle zdrowi, aby firma ubezpieczeniowa zaakceptowała nasz wniosek o podwyższenie sum ubezpieczenia tego nie wiemy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie na życie

W sumie koszty niewielkie, a korzyści ogromne.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O czym warto pomyśleć, gdy prowadzimy działalność w ramach spółki cywilnej? fot. Fotolia
O czym warto pomyśleć, gdy prowadzimy działalność w ramach spółki cywilnej? fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »