REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomyśl o tym, jeżeli masz spółkę cywilną

Specjalista ds. ubezpieczeń Maciej Lichoński
O czym warto pomyśleć, gdy prowadzimy działalność w ramach spółki cywilnej? fot. Fotolia
O czym warto pomyśleć, gdy prowadzimy działalność w ramach spółki cywilnej? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku. Warto o tym pamiętać, jako że jest to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej.

Poza przedsiębiorcą indywidualnym spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnikami w spółce cywilnej mogą być zarówno małżonkowie, rodzina, jak i osoby obce.

REKLAMA

Przypomnijmy, że spółka cywilna nie posiada zdolności prawnej, nie jest więc podmiotem prawa cywilnego, posiada własny NIP, REGON, ale nie ma zdolności sądowej, stronami stosunków prawnych są wspólnicy, a nie spółka jako taka. Każdy ze wspólników ma osobny wpis do EDG, wspólnicy odpowiadają solidarnie całym majątkiem za zobowiązania cywilnoprawne i publicznoprawne.

Zobacz serwis: Mała firma

Dlaczego ubezpieczenie się opłaca?

Niesłychanie rzadko wspólnicy spółek cywilnych myślą o przyszłości i zagrożeniach z nią związanych. Ubezpieczenie krzyżowe wspólników w tego rodzaju spółkach praktycznie nie istnieje, a rozwiązania testamentowe praktycznie niczego nie regulują.

Prowadząc działalność gospodarczą w tej formie należy wiedzieć, że jest to najmniej przewidywalna spółka jaka istnieje na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktycznie nie da się jej unieśmiertelnić. Każda zmiana wspólników zgodnie z prawem cywilnym, w tym także śmierć wspólnika, powoduje ustanie starej spółki i powołanie nowej.

Zobacz: Forum prawne

Jakie mogą być konsekwencje?

REKLAMA

A rodzić to może bardzo poważne konsekwencje, jak wygaśnięcie umów podpisanych wyłącznie przez zmarłego, wygaśnięcie wydanych na niego decyzji administracyjnych, nie ma ciągłości prawnej spółka dwuosobowa, udział w takiej spółce nie jest dziedziczony, ale występuje konieczność rozliczenia się ze spadkobiercami wspólnika.

Udział zmarłego wspólnika wchodzi do masy spadkowej, jako ułamkowa część w prawach do wszystkich składników majątku spółki, a zgodny podział wymaga zgody wszystkich pozostałych wspólników i spadkobierców.

Jeżeli spółka cywilna posiada majątek, rozwija się przez kilka lat i rokuje szanse na dalszy rozwój bezwzględnie należy ją przekształcić w inną formę prawną.

Po tym przekształceniu we współpracy z prawnikiem należy spisać odpowiednie testamenty, a we współpracy z doradcą ubezpieczeniowym polisy na życie uwzględniające to, że spółka się rozwija i dzisiejsza suma ubezpieczenia za lat 5 niczego nie załatwi, a czy za te pięć lat będziemy na tyle zdrowi, aby firma ubezpieczeniowa zaakceptowała nasz wniosek o podwyższenie sum ubezpieczenia tego nie wiemy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie na życie

W sumie koszty niewielkie, a korzyści ogromne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA