reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Co wchodzi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa?

Co wchodzi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa?

Do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa. W skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, nie wchodzą grunty pokryte wodami powierzchniowymi płynącymi. Podstawą zasobu są nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa i to wyłącznie Skarbu Państwa jako osoby prawnej, a nie nieruchomości stanowiące własność innych państwowych osób prawnych.

Nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Wywłaszczenie charakteryzuje się następującymi cechami:

a) dotyczy ono tylko nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele publiczne albo nieruchomości, dla których wydano decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,

b) wywłaszczenie może być dokonane tylko wówczas, gdy cele publiczne nie mogą być realizowane w inny sposób niż przez pozbawienie lub ograniczenie prawa do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy,

c) wywłaszczenie następuje na podstawie decyzji administracyjnej i polega na pozbawieniu prawa własności, użytkowania wieczystego lub innego ograniczonego prawa rzeczowego albo na ograniczeniu tych praw.

Zobacz również: Wyższe odszkodowanie za wywłaszczenie

Podarowanie nieruchomości ze Skarbu Państwa

Nieruchomości stanowiące odpowiednio zasób nieruchomości Skarbu Państwa, województwa lub powiatu, przeznaczone w planach miejscowych pod budownictwo mieszkaniowe oraz na realizację związanych z tym budownictwem urządzeń infrastruktury technicznej, przekazuje się gminie, w drodze darowizny, na jej wniosek, jeżeli przemawia za tym ważny interes gminy i jeżeli cele te nie są lub nie mogą być realizowane odpowiednio przez Skarb Państwa, województwo lub powiat.

W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama