REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porada Eksperta: Jak zawierać umowy ze "spółką cywilną"?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Zawierając umowę ze wspólnikami spółki cywilnej warto zadbać o odebranie zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do każdego z nich, gdy są oni osobami fizycznymi.
Zawierając umowę ze wspólnikami spółki cywilnej warto zadbać o odebranie zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do każdego z nich, gdy są oni osobami fizycznymi.

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani statusu przedsiębiorcy. Choć potocznie mówi się, że spółka ta „coś sprzedała”, czy też „ coś kupiła”, to jest to jednak skrót myślowy. Stroną umowy nie jest bowiem sama spółka, ale jej wspólnicy. W konsekwencji w nagłówku zawieranej przez nas umowy należy pisać, że jest ona zawierana z „Janem Kowalskim (…), Janem Wiśniewskim (…), Janem Bednarskim (…) – działającymi w ramach spółki cywilnej o nazwie…”.

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej

REKLAMA

Jeżeli spółka została założona w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a wspólnikami są osoby fizyczne, to wtedy każda z nich powinna zarejestrować swoją jednoosobową działalność gospodarczą. W chwili obecnej spółka cywilna traktowana jest jedynie jako porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami co do zasad wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że zdarzają się także spółki cywilne zakładane niekoniecznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej - spółki takie występują zdecydowanie rzadziej.

Ujęcie spółki cywilnej przez ustawodawcę nie jest do końca konsekwentne. Wprawdzie nie posiada ona osobowości prawnej, to jednak posiada NIP, regon i ma zdolność do wystawiania faktur, co daje jej namiastkę podmiotowości. Stwierdzić więc należy, że założenia prawa cywilnego nie do końca pokrywają się z rozwiązaniami prawa podatkowego.

Konsekwencją nie posiadania przez spółkę cywilną statusu przedsiębiorcy jest to, że spółka ta jest jedyną w obrocie prawnym, która nie podlega rejestracji.

Rozwiązanie to należy traktować jako poważne niedopatrzenie ze strony ustawodawcy. Niezależnie od jej statusu nie ulega wątpliwości, że spółka cywilna, która posiada regon i NIP jest uczestnikiem obrotu gospodarczego. A skoro tak, to powinna być rejestrowana. Skutkiem tego niedopatrzenia jest to, że osoby, które chciałyby pozwać wspólników spółki cywilnej, nie mają skąd czerpać informacji na temat jej aktualnego składu osobowego. W konsekwencji nie raz stają przed problemem, kogo należy pozwać. Pojawiają się także trudności z ustaleniem adresu dla doręczeń np. wezwań do zapłaty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zaliczać dokonane wpłaty?

O czym pamiętać przy zawieraniu umowy?

REKLAMA

Dlatego też warto pamiętać o tych niedogodnościach już na etapie zawierania umowy ze wspólnikami spółki cywilnej. A zwłaszcza gdy jest to umowa w ramach której dochodzi do udzielenia kredytu kupieckiego (tj. sprzedaży towaru bądź usługi z odroczonym terminem płatności).

Aby uniknąć w/w trudności po pierwsze umowa zawierana ze wspólnikami spółki cywilnej powinna wskazywać adres dla doręczeń. Po drugie przed jej podpisaniem należy poprosić wspólników o dostarczenie kserokopii umowy ich spółki (tylko w ten sposób będzie można ustalić w razie konieczności, kto do niej należy).

Wspólnicy nie powinni czynić problemów z okazaniem takiego dokumentu, albowiem obrót gospodarczy w naszym kraju jest jawny. Najlepszym dowodem na jawność obrotu gospodarczego jest to, że wszystkie pozostałe spółki, które są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w związku z procesem rejestracji mają obowiązek przesłać do sądu swoje umowy.

REKLAMA

Umowy takie są następnie przechowywane w aktach rejestrowych spółki, które to akta są ogólnie dostępne, to znaczy, że każdy może się z nimi zapoznawać. W aktach tych przechowywane są także inne dokumenty takie jak np. sprawozdania finansowe.

Zawierając umowę ze wspólnikami spółki cywilnej warto też zadbać o odebranie zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do każdego z nich (gdy są oni osobami fizycznymi). Jeżeli wierzyciel tego ostatniego nie uczyni, może mieć w przyszłości problemy z identyfikacją osób w szczególności, gdy będą one posiadać powszechnie występujące imię i nazwisko (np. Jan Kowalski). 

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA