REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porada Eksperta: Jak zawierać umowy ze "spółką cywilną"?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Zawierając umowę ze wspólnikami spółki cywilnej warto zadbać o odebranie zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do każdego z nich, gdy są oni osobami fizycznymi.
Zawierając umowę ze wspólnikami spółki cywilnej warto zadbać o odebranie zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do każdego z nich, gdy są oni osobami fizycznymi.

REKLAMA

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani statusu przedsiębiorcy. Choć potocznie mówi się, że spółka ta „coś sprzedała”, czy też „ coś kupiła”, to jest to jednak skrót myślowy. Stroną umowy nie jest bowiem sama spółka, ale jej wspólnicy. W konsekwencji w nagłówku zawieranej przez nas umowy należy pisać, że jest ona zawierana z „Janem Kowalskim (…), Janem Wiśniewskim (…), Janem Bednarskim (…) – działającymi w ramach spółki cywilnej o nazwie…”.

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej

REKLAMA

Jeżeli spółka została założona w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a wspólnikami są osoby fizyczne, to wtedy każda z nich powinna zarejestrować swoją jednoosobową działalność gospodarczą. W chwili obecnej spółka cywilna traktowana jest jedynie jako porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami co do zasad wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że zdarzają się także spółki cywilne zakładane niekoniecznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej - spółki takie występują zdecydowanie rzadziej.

Ujęcie spółki cywilnej przez ustawodawcę nie jest do końca konsekwentne. Wprawdzie nie posiada ona osobowości prawnej, to jednak posiada NIP, regon i ma zdolność do wystawiania faktur, co daje jej namiastkę podmiotowości. Stwierdzić więc należy, że założenia prawa cywilnego nie do końca pokrywają się z rozwiązaniami prawa podatkowego.

Konsekwencją nie posiadania przez spółkę cywilną statusu przedsiębiorcy jest to, że spółka ta jest jedyną w obrocie prawnym, która nie podlega rejestracji.

Rozwiązanie to należy traktować jako poważne niedopatrzenie ze strony ustawodawcy. Niezależnie od jej statusu nie ulega wątpliwości, że spółka cywilna, która posiada regon i NIP jest uczestnikiem obrotu gospodarczego. A skoro tak, to powinna być rejestrowana. Skutkiem tego niedopatrzenia jest to, że osoby, które chciałyby pozwać wspólników spółki cywilnej, nie mają skąd czerpać informacji na temat jej aktualnego składu osobowego. W konsekwencji nie raz stają przed problemem, kogo należy pozwać. Pojawiają się także trudności z ustaleniem adresu dla doręczeń np. wezwań do zapłaty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zaliczać dokonane wpłaty?

O czym pamiętać przy zawieraniu umowy?

REKLAMA

Dlatego też warto pamiętać o tych niedogodnościach już na etapie zawierania umowy ze wspólnikami spółki cywilnej. A zwłaszcza gdy jest to umowa w ramach której dochodzi do udzielenia kredytu kupieckiego (tj. sprzedaży towaru bądź usługi z odroczonym terminem płatności).

Aby uniknąć w/w trudności po pierwsze umowa zawierana ze wspólnikami spółki cywilnej powinna wskazywać adres dla doręczeń. Po drugie przed jej podpisaniem należy poprosić wspólników o dostarczenie kserokopii umowy ich spółki (tylko w ten sposób będzie można ustalić w razie konieczności, kto do niej należy).

Wspólnicy nie powinni czynić problemów z okazaniem takiego dokumentu, albowiem obrót gospodarczy w naszym kraju jest jawny. Najlepszym dowodem na jawność obrotu gospodarczego jest to, że wszystkie pozostałe spółki, które są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w związku z procesem rejestracji mają obowiązek przesłać do sądu swoje umowy.

REKLAMA

Umowy takie są następnie przechowywane w aktach rejestrowych spółki, które to akta są ogólnie dostępne, to znaczy, że każdy może się z nimi zapoznawać. W aktach tych przechowywane są także inne dokumenty takie jak np. sprawozdania finansowe.

Zawierając umowę ze wspólnikami spółki cywilnej warto też zadbać o odebranie zaświadczeń z Ewidencji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do każdego z nich (gdy są oni osobami fizycznymi). Jeżeli wierzyciel tego ostatniego nie uczyni, może mieć w przyszłości problemy z identyfikacją osób w szczególności, gdy będą one posiadać powszechnie występujące imię i nazwisko (np. Jan Kowalski). 

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  REKLAMA

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA