REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Głosowanie przez pełnomocnika

Czy mogę upoważnić pełnomocnika do oddania za mnie głosu w wyborach?

Zapełnienie wakatu

Parlament Europejski wyłaniany jest w bezpośrednich wyborach, które następują raz na pięć lat. Wakat w PE następuje wskutek utraty lub zrzeczenia się mandatu europosła. Co następuje w takiej sytuacji? Czy dla zapełnienia wakatu rozpisywane są nowe wybory?

Parlament Europejski

Warto wiedzieć, iż pierwsze wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego odbyły się 30 lat temu, w 1979 roku. Organ parlamentarny istniał jednak w systemie instytucjonalnym Wspólnot od chwili jej powstania, czyli od połowy ubiegłego stulecia. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili delegaci parlamentów państw członkowskich.

REKLAMA

Kalendarz wyborczy

Kolejność działań w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Eurowybory 2014

Parlament Europejski jest jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i jednocześnie jedyną wybieraną w bezpośrednim głosowaniu. Wyboru dokonują obywatele UE głosując na kandydatów zgłaszanych przez poszczególne partie polityczne. Najbliższe eurowybory odbędą się 25 maja 2014 roku.

Jak przebiegają wybory do rady gminy?

Rada to organ prawodawczy w gminie. Jej skład ustalają mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania. Mało jednak kto wie jak organizowane są takie wybory oraz kto może ubiegać się o mandat radnego.

O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina.  

REKLAMA

Kto orzeka w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się bardzo ważnymi zagadnieniami prawnymi. Rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Orzeka o zgodności wszystkich aktów prawnych z Konstytucją. W skład Trybunału muszą więc wchodzić najwybitniejsi przedstawiciele nauk prawnych. 

Kto sprawuje władzę suwerena w Rzeczypospolitej Polskiej

W Rzeczypospolitej Polskiej władzę zwierzchnią sprawuje naród. 

Najważniejsze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Przedstawiamy wybrane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydane przez trybunał od początku jego istnienia. Podane są one chronologicznie, od najnowszego.

REKLAMA