reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Eurowybory 2014

Eurowybory 2014

Parlament Europejski jest jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i jednocześnie jedyną wybieraną w bezpośrednim głosowaniu. Wyboru dokonują obywatele UE głosując na kandydatów zgłaszanych przez poszczególne partie polityczne. Najbliższe eurowybory odbędą się 25 maja 2014 roku.

Parlament Europejski reprezentuje ponad 500 mln obywateli z 28 państw członkowskich. Jest to jedyny organ unijny wybierany w wyborach bezpośrednich przez ogół obywateli UE.

Zasady wyborów do PE

Do dziś nie udało się uzgodnić wspólnej dla wszystkich państw unijnych ordynacji wyborczej. Powodem są różne tradycje demokratyczne poszczególnych członków UE. Wobec czego w każdym państwie wybory odbywają się zgodnie z przepisami prawa krajowego. We wszystkich krajach obowiązują jednakże ogólne ramowe zasady wyborcze dotyczące zasady proporcjonalności, listy kandydatów, okręgów wielomandatowych i zakazu łączenia mandatów.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 - termin

Wybory do PE w Polsce

W Polsce zasady wyborów do PE zawarte są w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Zgodnie z nią wybory do Parlamentu Europejskiego są wolne, powszechne, bezpośrednie, proporcjonalne oraz przeprowadzane w głosowaniu tajnym.

  • Powszechność prawa wyborczego oznacza, iż wszyscy obywatele państwa, niezależnie od płci, rasy, języka itp. mają prawo głosować (czynne prawo wyborcze) i być wybierani (bierne prawo wyborcze). Jedyne ograniczenie stanowi tutaj kryterium wieku, które w Polsce wynosi odpowiednio 18 i 21 lat.
  • Zasada bezpośredniości wyborów polega na tym, że wyborcy sami – bez żadnego pośrednictwa – przesądzają w sposób ostateczny i decydujący o składzie wybieranego organu.
  • Wolność wyborów oznacza wolny i niczym nieskrępowany wybór, a zasada tajności umożliwia głosującemu zachowanie tajemnicy wyboru. Dlatego karty do głosowanie nie są podpisywane.
  • Natomiast proporcjonalny system wyborczy polega na przyznaniu każdemu startującemu w wyborach ugrupowaniu proporcjonalnej ilości mandatów do uzyskanych głosów.

Polecamy serwis: Wybory

Zasady głosowania

W celu przeprowadzenia wyborów, na obszarze RP utworzono 13 wielomandatowych okręgów wyborczych.

Każdy wyborca może zagłosować tylko w jednym okręgu wyborczym.

Wyborcy dokonują wyboru spośród osób umieszczonych na okręgowych listach kandydatów do PE, zgłoszonych przez komitety wyborcze partii lub komitety wyborców. Głosować można tylko na jedną listę, stawiając na karcie znak "x" obok nazwiska wybranego kandydata. W ten sposób głosujemy na listę tego komitetu, który nasz kandydat reprezentuje i wskazujemy naszą preferencję, by to właśnie on zdobył mandat eurodeputowanego. Mandaty z listy otrzymują kolejno kandydaci, którzy uzyskali największe liczby głosów w ramach listy. W Polsce obowiązuje 5 procentowy próg minimalny w rozdziale mandatów.

Wybory do PE 2009

W wyborach w 2009 roku 19 komitetów wyborczych różnych partii politycznych złożyło zawiadomienia o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów, dodatkowo utworzono 3 koalicyjne komitety wyborcze i 3 komitety wyborcze wyborców, których celem jest również zgłoszenie listy kandydatów do PE.

Zadaj pytanie na: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Domeracki

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama