reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Pomimo zbieżności nazewnictwa, pozycja Parlamentu Europejskiego jest odmienna niż pozycja parlamentów krajowych w demokratycznych systemach sprawowania władzy państwowej.

Parlament - kompetencje

Funkcja prawodawcza

Funkcją podstawową parlamentów krajowych jest funkcja prawodawcza, polegająca na tworzeniu i wpływie na tworzenie prawa. Uprawnienia legislacyjne PE są natomiast znacząco ograniczone, nie ma on inicjatywy ustawodawczej, a zdecydowana większość decyzji prawodawczych podejmowana jest przy współudziale innych organów.

Funkcja kreacyjna

PE posiada znaczące uprawnienia kreacyjne, decyduje o obsadzie innych organów wspólnotowych, sprawuje też nadzór demokratyczny nad pozostałymi instytucjami unijnymi.

Funkcja kontrolna

Parlament UE, podobnie jak parlamenty krajowe sprawuje też pieczę nad budżetem UE

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Kompetencje PE, w porównaniu z parlamentami krajowymi są znacznie ograniczone, często parlament dzieli je z innymi organami. Podział ten wynika wciąż z silnej pozycji państw członkowskich, rządów, w których gestii pozostaje podejmowanie kluczowych decyzji. Warto podkreślić, że coraz widoczniejsza staje się tendencja stopniowego zwiększania uprawnień Parlamentu Europejskiego. Wynika to z szerokiej legitymizacji demokratycznej. PE jest bowiem jedynym organem unijnym wybierany w powszechnych i bezpośrednich wyborach przez obywateli państw członkowskich.

Parlament Europejski - struktura

Jeżeli chodzi o organizację wewnętrzną parlamentu, opiera się ona na rozwiązaniach zbliżonych do tych stosowanych w parlamentach krajowych. Znamiennym jest również to iż kandydaci do Parlamentu startują w wyborach zwykle w barwach jednej z partii istniejącej w swoim kraju, jednak po wejściu do Parlamentu przyłączają się do jednej z frakcji politycznych funkcjonujących w Parlamencie. Frakcje stanowią reprezentację grup interesów, nie państwa.

Zapytaj na: Forum

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PE to instytucja wybierana w wyborach bezpośrednich. /fot. Fotolia
PE to instytucja wybierana w wyborach bezpośrednich. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama