Kto sprawuje władzę suwerena w Rzeczypospolitej Polskiej
REKLAMA
REKLAMA
Suwerenność narodu oznacza, że władza w państwie spoczywa w rękach obywateli.
REKLAMA
Obywatele posiadają prawo do współdecydowania o rządzeniu państwem. Naród sprawuje władze bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli, wybieranych w demokratycznych wyborach.
Suwerenność narodu często określana jest, jako pochodzenie władzy od obywateli. Należy pamiętać, że władza narodu jest niczym nieograniczona. Naród decyduje o wszystkich sprawach dotyczących funkcjonowania i polityki państwa. Do realizacji tych celów może korzystać z bezpośrednich i pośrednich form demokracji.
Zobacz również serwis: Wybory
Bezpośrednia forma sprawowania przez naród władzy przejawia się w referendum lub inicjatywie ludowej. Do bezpośrednie formy sprawowania przez naród władzy w demokratycznym państwie prawa można również zaliczyć:
- weto ludowe
- plebiscyt
- konsultacja ludowa
- samorząd społeczny
- wybory do ciał przedstawicielskich.
Pośrednią formą sprawowania władzy jest wybór swoich przedstawicieli którzy sprawują w imieniu narodu władzę. Obywatele wybierają:
- posłów,
- senatorów
- radnych.
Przedstawiciele narodu wybierani są w powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborach. Wybory do Sejmu są dodatkowo wyborami proporcjonalnymi. Prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat