REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parlament Europejski

Katarzyna Wilimborek
Pierwsze wybory do PE odbyły się w 1979 r./fot. Fotolia
Pierwsze wybory do PE odbyły się w 1979 r./fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warto wiedzieć, iż pierwsze wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego odbyły się 30 lat temu, w 1979 roku. Organ parlamentarny istniał jednak w systemie instytucjonalnym Wspólnot od chwili jej powstania, czyli od połowy ubiegłego stulecia. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili delegaci parlamentów państw członkowskich.

Zadania Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski to obecnie jedna z najważniejszych instytucji unijnych. Wraz z Radą i Komisją Europejską bierze udział w tworzeniu unijnego prawa. Ponadto pełni on funkcję kontrolną, która dotyczy sprawowania nadzoru nad działalnością innych organów Unii, ma możliwość uchwalenia wotum nieufności w stosunku do Komisji Europejskiej. PE zatwierdza również budżet oraz udziela KE absolutorium z wykonania budżetu, rozpatruje petycje kierowane przez obywateli Unii. Funkcja kreacyjna Parlamentu polega natomiast na tworzeniu lub ustalaniu składu organów lub instytucji wspólnotowych. PE wybiera RPO, bierze udział w powoływaniu członków KE, Trybunału Obrachunkowego itp. Ponadto PE stanowi forum artykulacji poglądów politycznych.

REKLAMA

Skład PE

W PE zasiadają przedstawiciele narodów państw członkowskich, wybrani przez obywateli poszczególnych państw. Liczba przedstawicieli państw członkowskich w PE powinna zapewniać właściwą reprezentację tychże państw. Zasadniczo liczba eurodeputowanych z danego kraju zależy od liczby mieszkańców tego kraju. Zgodnie z zapisami traktatowymi liczba posłów nie powinna przekroczyć 751.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 - termin

Liczba mandatów - kadencja 2014-2019

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku wybierzemy 751 eurodeputowanych. Poniżej liczba mandatów z podziałem na poszczególne państwa członkowskie:

 • Austria 18
 • Belgia 21
 • Bułgaria 17
 • Chorwacja 11
 • Cypr 6
 • Czechy 21
 • Dania 13
 • Estonia 6
 • Finlandia 13
 • Francja 71
 • Grecja 21
 • Hiszpania 54
 • Holandia 26
 • Irlandia 11
 • Litwa 11
 • Luksemburg 6
 • Łotwa 8
 • Malta 6
 • Niemcy 96
 • Polska 51
 • Portugalia 21
 • Rumunia 32
 • Słowacja 13
 • Słowenia 8
 • Szwecja 20
 • Węgry 21
 • Wielka Brytania 73
 • Włochy 73

Posłowie wybierani są raz na pięć lat. Tyle trwa bowiem kadencja PE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Siedziba PE

Główną siedzibą PE jest Strasburg, odbywają się tu sesje plenarne (posiedzenia całego parlamentu). Dodatkowe sesje mogą odbywać się w Brukseli, gdzie zbierają się komisje parlamentarne i grupy polityczne. Siedziba Sekretariatu Generalnego PE znajduje się w Luksemburgu. Stąd mówi się, że PE ma trzy siedziby.

Polecamy serwis: Wybory

Struktura PE

Organizacja wewnętrzna PE opiera się na rozwiązaniach zbliżonych do tych stosowanych w parlamentach narodowych. Regulamin PE reguluje pozycję przewodniczącego, który kieruje całością prac parlamentu, wiceprzewodniczących, którzy zastępują przewodniczącego i kwestorów, odpowiedzialnych za sprawy administracyjne i finansowe dotyczące posłów. W strukturach PE możemy również wyodrębnić komisje stałe, które rozpatrują sprawy powierzone im przez Parlament np. Komisja Spraw Zagranicznych, Komisja Gospodarcza i Monetarna Komisja Rozwoju Regionalnego itp. Ponadto istnieją komisje tymczasowe i śledcze.

Frakcje polityczne w PE

Posłowie nie zasiadają w Parlamencie Europejskim według kraju pochodzenia, lecz według przynależności do jednego z 7 ogólnoeuropejskich ugrupowań politycznych. Frakcje polityczne stanowią swoiste organizacje międzypartyjne. Kryterium przynależności stanowi podobieństwo poglądów politycznych. W kadencji PE 2004-2009 możemy wyróżnić następujące ugrupowania:

 • Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów (PPE-DE) - 268 posłów
 • Grupa Socjalistyczna w Parlamencie Europejskim (PSE) - 198 posłów
 • Grupa Przymierza Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) - 88 posłów
 • Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Verts/ALE) - 42 posłów
 • Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 41 posłów
 • Grupa Niepodległość i Demokracja IND/DEM - 37 posłów
 • Grupa Unii na rzecz Europy Narodów UEN - 27 posłów
 • Niezrzeszeni NI - 29 posłów

Zadaj pytanie na: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA