REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przełożenie urlopu na inny termin przez pracownika

Pracownik ma możliwość przełożenia zaplanowanego urlopu wypoczynkowego na inny termin. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie wniosku pracownika. Kiedy pracownik może przełożyć swój urlop?

Plan urlopów na 2015 r.

Plan urlopów na 2015 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2014 roku. W tym terminie pracodawca powinien, po uwzględnieniu propozycji ze strony pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, sporządzić wiążący plan urlopów wypoczynkowych.

Czas pracy w okresie świątecznym

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają niezwykle korzystnie dla pracowników, którzy chcieliby w tym okresie zaplanować dłuższy urlop. Biorąc 8 dni wolnego w połączeniu z Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli, pracownik zyskuje aż 18 dni urlopu.

Urlop wypoczynkowy 2015

Wraz z nadejściem Nowego Roku kalendarzowego zmianie mogą ulec uprawnienia urlopowe pracownika. Nowy Rok dla pracownika, zatrudnionego w poprzednim roku kalendarzowym, wiąże się z uzyskaniem prawa do całego przysługującego urlopu, który można wykorzystać w całości już od 1 stycznia, jako uprawnienie nabyte z góry za cały rok.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy – 35 dni w roku

Zgodnie z projektem dyrektywy Komisji Europejskiej ustawowy urlop wypoczynkowy ma zostać wydłużony do 35 a niekiedy nawet 37 dni w roku. Zmiany dotyczące długości urlopu wypoczynkowego mają objąć wszystkie państwa członkowskie. Kiedy powstanie projekt unijnego aktu prawnego i od kiedy zacznie on obowiązywać?

Jak sporządzić plan urlopów na 2015 r.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest udzielanie pracownikom urlopów wypoczynkowych. Może w tym pomóc plan urlopów. Dobrze skonstruowany i przestrzegany daje pracodawcy wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników. Może też zapobiec powstawaniu zaległości w urlopach pracowników.

Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia, który pracownik powinien odpowiednio udokumentować. Czy w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego jest CV?

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

REKLAMA

Zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy nie przysługuje stażyście. Umowa o staż nie powoduje bowiem powstania stosunku pracy, który uprawnia do korzystania z prawa do wypoczynku. Stażysta ma jednak prawo do płatnych dni wolnych (dwóch dni za każde trzydzieści dni stażu).

Długi weekend listopadowy 2014

Długi weekend listopadowy przypada w 2014 roku w dniach 8-11 listopada (sobota – wtorek). Z okazji Święta Niepodległości warto wziąć 4 dni urlopu wypoczynkowego i mieć aż 9 dni wolnego. Jak najkorzystniej zaplanować długi weekend listopadowy?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu także przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego to dwa dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Na jakich zasadach

Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy

Rozpoczynając pierwszą pracę, pracownicy często nie są świadomi swoich praw wynikających ze stosunku pracy. Jednym z praw, które przysługuje każdemu pracownikowi jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak długi może być urlop pracownika w pierwszym roku pracy?

Jak zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Okres Świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja by zaplanować urlop wypoczynkowy. Dzięki korzystnemu układowi kalendarza na 2014 rok wykorzystując tylko 8 dni urlopu można zyskać aż 18 dni wolnych. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września jest - co do zasady - niezgodne z przepisami prawa pracy. Odpowiedzialności pracodawcy z tytułu naruszenia prawa do wypoczynku nie wyłącza nawet wyraźny i umotywowany wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego po 30 września.

Dłuższa przerwa w pracy zawodowej (career break)

Career break to kilkumiesięczny odpoczynek od pracy, który pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej.

Pierwsza praca a urlop

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Ile trwa urlop wypoczynkowy w przypadku podjęcia pierwszej pracy i na jakich zasadach jest naliczany?

Dziś upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Dziś – 30 września 2014 – upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Obowiązek terminowego udzielenia urlopu wypoczynkowego spoczywa na pracodawcy. Każdy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Czy pracownika można zmusić do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do niego nabywa przez cały rok kalendarzowy. Nie zawsze jednak pracownik chce skorzystać z urlopu. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu?

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co w sytuacji, gdy nie chce z tego prawa korzystać? Czy istnieją okoliczności, w których pracodawca może zmusic pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

Przymusowy urlop wypoczynkowy pracownika

Każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy, w sytuacji gdy ten nie chce skorzystać z płatnych dni wolnych?

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do odpłatnego skorzystania z urlopu wypoczynkowego, który ma na celu regenerację jego sił. Co jeśli w danym roku pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?

Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się urlopem zaległym. Pracodawca powinien go udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku. Zatem urlopu zaległego za 2013 r. należy udzielić pracownikom maksymalnie do 30 września 2014 r.

Zaległy urlop tylko do końca września

Do końca września pracodawcy mają obowiązek udzielenia pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych. Pracodawca nie naruszy przepisów prawa pracy, jeśli wykorzystywanie zaległych dni urlopowych podwładny rozpocznie 30 września.

Prawo pracownika do corocznego urlopu wypoczynkowego

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w celu regeneracji sił i nieprzerwanego odpoczynku. Prawa do urlopu pracownik nie może się zrzec. Wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej

Osobie niepełnosprawnej, oprócz zwykłej puli dni urlopowych, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Wynosi on 10 dni kalendarzowych. Na jakich zasadach pracownikowi niepełnosprawnemu udziela się dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Dłuższe urlopy wypoczynkowe – 35 dni urlopu

Już od 2015 roku możemy mieć dłuższe urlopy wupoczynkowe. Unia Europejska przygotowuje odpowiednią dyrektywę o ich wydłużeniu. Czy zamiast 26 dni będzie przysługiwało aż 35 dni urlopu wypoczynkowego?

35 dni urlopu wypoczynkowego od 2015 r.

35 dni urlopu wypoczynkowego zamiast 26 dni przewiduje przygotowywana unijna dyrektywa - tak twierdzi Gazeta Wrocławska. 35 dni urlopu wypoczynkowego miało zacząć obowiązywać od 2015 r. w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat. Jak wiadomo, w Polsce wiek emerytalny został podniesiony.

Czy można przerwać urlop wypoczynkowy?

Pracodawca, w określonych prawem przypadkach, jest uprawniony do przerwania urlopu wypoczynkowego pracownika. Jak przerwać urlop wypoczynkowy, jeśli zatrudniony przed rozpoczęciem urlopu nie poda numeru telefonu?

Pracodawca może przerwać pracownikowi urlop

Okres wakacyjny nadal trwa. Pracownik powinien jednak pamiętać, że w szczególnych przypadkach może być wezwany przez pracodawcę do pracy nawet podczas urlopu wypoczynkowego. Kiedy przełożony może odwołać pracownika z urlopu?

Jakie są zasady tworzenia planu urlopów?

Plan urlopów tworzony jest przez pracodawcę, spełniającego określone w Kodeksie pracy warunki i stanowi zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem ich wniosków i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Czy pracodawca może dofinansować pracownikowi wczasy?

Pracodawca może udzielić wsparcia finansowego pracownikowi do wakacyjnego wypoczynku. Dofinansowanie może objąć również wyprawkę szkolną dziecka oraz kolonie. Pracodawca musi jednak liczyć się z opłaceniem składek ZUS.

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami prawa pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jakie są zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego?

Termin urlopu wypoczynkowego powinien być na mocy przepisów kodeksu pracy udzielany zgodnie z planem urlopów. Czy i kiedy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego.

Wczasy pod gruszą - dofinansowanie wakacji pracowników

Wczasy pod gruszą to jeden ze sposobów, w jaki pracodawca może dofinansować wypoczynek swoich pracowników. Oprócz wczasów pod gruszą mogą to być również świadczenie urlopowe. Jaka jest między nimi różnica i jak może z nich korzystać pracownik?

Prawa pasażera samolotu – nowa perspektywa

Nad zagwarantowaniem praw pasażerów samolotów pracuje Komisja Europejska. Nowa perspektywa w prawach pasażera samolotu zakłada m.in. wprowadzenie zautomatyzowanych odpraw granicznych, stref relaksu na lotniskach oraz laserów molekularnych do skanowania bagażu.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego to pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zdaniem resortu składki od turystów wyjeżdżających z biurem podróży, rzędu 10-15 zł, zakończą problemy związane z finansowaniem roszczeń klientów upadających touroperatorów.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Urlop pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?

Urlop pracownika młodocianego

Młodociany jest pracownikiem otoczonym przez Kodeks pracy szczególną ochroną. Jedną z form opieki jest zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi młodocianemu. Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu?

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi młodocianemu na odmiennych zasadach niż w przypadku dorosłych pracowników. Bardziej liberalne kodeksowe uregulowania urlopowe wynikają z potrzeby wzmożonej ochrony psychicznego rozwoju i zdrowia zatrudnionych osób młodocianych.

Urlop wypoczynkowy niepełnoetatowca

Zatrudnianie osób na niepełny etat często rodzi pytanie, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego osobie zatrudnionej w tym trybie. Co więcej, komplikacje zaczynają się w przypadku konieczności udzielenia urlopu, gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu. Jak więc niepełnoetatotwiec powinien mieć prawidłowo udzielony urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy – wymiar, wykorzystanie, przedawnienie

Urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca września. Roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od roku, w którym urlop był już zaległy.

Skutki niewykorzystania urlopu w terminie

Urlop powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop niewykorzystany w tym czasie staje się urlopem zaległym. Jakie skutki rodzi niewykorzystanie urlopu w terminie?

Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika?

Pracodawca zobowiązany jest opłacić wczasy pracownika w przypadku, gdy zaistnieje wyjątkowa i niespodziewana sytuacja w firmie, która zobowiąże pracownika do przesunięcia urlopu pomimo ustaleń w harmonogramie. Jakie obowiązki spoczywają wówczas na pracodawcy?

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu jest jednym z kluczowych uprawnień pracownika zagwarantowanych przez prawo pracy. Wiedza o tym, jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z urlopem, może nam pomóc w pełni wykorzystać czas odpoczynku. Jakie są najważniejsze cechy urlopu wypoczynkowego?

Większa ochrona dla turystów w UE

Ochrona dla turystów w UE uregulowana jest w dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. Projekt nowej dyrektywy dotyczącej usług turystycznych zakłada rozszerzenie praw turystów poprzez ułatwienie dochodzenia roszczeń od touroperatorów. Większa ochrona praw dla turystów w UE może jednak negatywnie wpłynąć na usługodawców.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Czy pracownikom niepełnosprawnym należy się taki sam wymiar urlopu wypoczynkowego co innym pracownikom? Osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje oprócz podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

Czy pracownik podczas urlopu wypoczynkowego musi odbierać telefon od pracodawcy?

Pracownik wybierając się na urlop wypoczynkowy nie ma obowiązku podawania pracodawcy prywatnego numeru telefonu. Pracodawca może jednak wyznaczyć osoby, które pełnią ważne funkcje w firmie do podania numeru, pod którym będą dostępne podczas urlopu.

REKLAMA