REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania podrożeją w 2025 roku? Jakie ceny najmu? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Czy czekają nas podwyżki na rynku nieruchomości? Czy mieszkania w Polsce są drogie, a może tylko nam się tak wydaje? Co powoduje wzrost cen? Odpowiedzi na te pytania poznacie w wywiadzie z ekspertem. Rozmówcą programu Gość Infor.pl był Maciej Gołębiewski, ekspert ds. rynku nieruchomości, autor popularnego kanału na YouTube.

REKLAMA

Jaki będzie rok 2025 na rynku nieruchomości?

Zdaniem eksperta sytuacja na rynku zmienia się na lepsze. A w każdym razie - na pewno nie czeka nas gwałtowny wzrost cen.

- Na rynku powinno być mniej emocji niż towarzyszyło nam przez ostatnie cztery lata. Pamiętajmy, że jesteśmy po szeregu bardzo mocnych impulsów, które destabilizowały rynek: od covidu, przez nagły wzrost stóp procentowych, po wojnę na Ukrainie. Teraz w naszej pamięci jest ten szalony rollercoster, a emocje były rozgrzane do czerwoności. Obecnie idziemy w stronę spokoju, a rok 2025 będziemy wspominać jako powrót do normalności, wycieszenia nastrojów.

Jakie będą ceny nieruchomości w 2025 roku?

- Ten, kto szuka dramatycznych scenariuszy, będzie zawiedzony. Nie będzie kilkunastoprocentowego wzrostu cen rok do roku ani zapaści. Rynek potrzebuje uspokojenia i rynek sobie poradzi, jeśli nie będziemy go niepotrzebnie stymulować. Spodziewam się, że ceny będą stabilne, choć będziemy karmieni doniesieniami o przecenach i spadkach, ale będą to informację dotyczące konkretnych deweloperów z problemami bądź przecen w konkretnych miastach, w określonych segmentach.

Dopłaty do kredytów na mieszkanie - wzrost cen?

Ekspert, odpowiadając na pytanie o to, czy państwo powinno dopłacać młodym ludziom do kredytów na mieszkanie, ocenił dotychczasową politykę państwa na tym polu, odnosząc się na wstępie do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

- Był to program, który zastymulował popyt. Sztucznie i w krótkim czasie nastąpił nagły wystrzał liczby nabywców. To się mogło skończyć tylko wzrostem cen. Takich programów mieliśmy jednak cała plejadę, od lat 2000, gdy były programy dopłat do kredytów, różne elementy, krótkotrwałe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka polityka mieszkaniowa?

Według Gołębiewskiego efemeryczność programów mieszkaniowych to fundamentalny problem polityki mieszkaniowej. Spora w tym wina polityków, którzy nie potrafią ustalić między sobą strategicznej wizji dla Polski.

- Jakaś forma polityki mieszkaniowej realizowanej przez państwo jest konieczna. Problem ograniczonej dostępności mieszkań wśród młodych osób jest poważny, co przekładaj się m.in. na problemy demograficzne. Dlatego takie programy powinny być dobrze widziane, jednak taki program powinien być ramowy, wieloletni, co do którego panowałby konsensus wśród wszystkich sił politycznych, a nie rzucony jako obietnica wyborcza - zauważył Maciej Gołębiewski.

Co destabilizuje rynek mieszkaniowy? Niezdarne działania polityków

Ekspert wskazał też na problem niespełnionych obietnic wyborczych, takich jak zapowiedziany program Kredyt 0 proc. Ten program, ogłoszony podczas kampanii wyborczej przed wyborami w 2023 roku, nie zostanie zrealizowany.

- Został ogłoszony, a nie wprowadzony, co zdestabilizowało rynek. Politycy muszą mieć świadomość, że rynek i tak to już zdysktontował w cenach. Część wzrostów cen w ostatnich kwartałach, była reakcją na zapowiedziany program Kredyt 0 proc. Rynki antycypują, to, co będzie się działo, każde aktywo wycenione jest przy założeniu, że pewne rzeczy się wydarzą.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

REKLAMA

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA