REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania podrożeją w 2025 roku? Jakie ceny najmu? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Czy czekają nas podwyżki na rynku nieruchomości? Czy mieszkania w Polsce są drogie, a może tylko nam się tak wydaje? Co powoduje wzrost cen? Odpowiedzi na te pytania poznacie w wywiadzie z ekspertem. Rozmówcą programu Gość Infor.pl był Maciej Gołębiewski, ekspert ds. rynku nieruchomości, autor popularnego kanału na YouTube.

REKLAMA

Jaki będzie rok 2025 na rynku nieruchomości?

Zdaniem eksperta sytuacja na rynku zmienia się na lepsze. A w każdym razie - na pewno nie czeka nas gwałtowny wzrost cen.

- Na rynku powinno być mniej emocji niż towarzyszyło nam przez ostatnie cztery lata. Pamiętajmy, że jesteśmy po szeregu bardzo mocnych impulsów, które destabilizowały rynek: od covidu, przez nagły wzrost stóp procentowych, po wojnę na Ukrainie. Teraz w naszej pamięci jest ten szalony rollercoster, a emocje były rozgrzane do czerwoności. Obecnie idziemy w stronę spokoju, a rok 2025 będziemy wspominać jako powrót do normalności, wycieszenia nastrojów.

Jakie będą ceny nieruchomości w 2025 roku?

- Ten, kto szuka dramatycznych scenariuszy, będzie zawiedzony. Nie będzie kilkunastoprocentowego wzrostu cen rok do roku ani zapaści. Rynek potrzebuje uspokojenia i rynek sobie poradzi, jeśli nie będziemy go niepotrzebnie stymulować. Spodziewam się, że ceny będą stabilne, choć będziemy karmieni doniesieniami o przecenach i spadkach, ale będą to informację dotyczące konkretnych deweloperów z problemami bądź przecen w konkretnych miastach, w określonych segmentach.

Dopłaty do kredytów na mieszkanie - wzrost cen?

Ekspert, odpowiadając na pytanie o to, czy państwo powinno dopłacać młodym ludziom do kredytów na mieszkanie, ocenił dotychczasową politykę państwa na tym polu, odnosząc się na wstępie do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

- Był to program, który zastymulował popyt. Sztucznie i w krótkim czasie nastąpił nagły wystrzał liczby nabywców. To się mogło skończyć tylko wzrostem cen. Takich programów mieliśmy jednak cała plejadę, od lat 2000, gdy były programy dopłat do kredytów, różne elementy, krótkotrwałe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka polityka mieszkaniowa?

Według Gołębiewskiego efemeryczność programów mieszkaniowych to fundamentalny problem polityki mieszkaniowej. Spora w tym wina polityków, którzy nie potrafią ustalić między sobą strategicznej wizji dla Polski.

- Jakaś forma polityki mieszkaniowej realizowanej przez państwo jest konieczna. Problem ograniczonej dostępności mieszkań wśród młodych osób jest poważny, co przekładaj się m.in. na problemy demograficzne. Dlatego takie programy powinny być dobrze widziane, jednak taki program powinien być ramowy, wieloletni, co do którego panowałby konsensus wśród wszystkich sił politycznych, a nie rzucony jako obietnica wyborcza - zauważył Maciej Gołębiewski.

Co destabilizuje rynek mieszkaniowy? Niezdarne działania polityków

Ekspert wskazał też na problem niespełnionych obietnic wyborczych, takich jak zapowiedziany program Kredyt 0 proc. Ten program, ogłoszony podczas kampanii wyborczej przed wyborami w 2023 roku, nie zostanie zrealizowany.

- Został ogłoszony, a nie wprowadzony, co zdestabilizowało rynek. Politycy muszą mieć świadomość, że rynek i tak to już zdysktontował w cenach. Część wzrostów cen w ostatnich kwartałach, była reakcją na zapowiedziany program Kredyt 0 proc. Rynki antycypują, to, co będzie się działo, każde aktywo wycenione jest przy założeniu, że pewne rzeczy się wydarzą.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!

REKLAMA

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA