REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd 2024. Najprostszy sposób: uszczelnienie okien i drzwi – czy Polacy to robią

Ponad połowa Polaków wskazuje uszczelnienie okien jako jeden ze sposobów na niższe koszty ogrzewania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uszczelnianie okien i drzwi powróciło do częstych praktyk po latach przerwy gdy pandemia i inflacja a następnie agresja Rosji na Ukrainę wywindowały ceny energii elektrycznej i ciepłą użytkowego do niebotycznych rozmiarów. Mimo działania tarcz antyinflacyjnych i zamrożenia w takiej czy innej formie cen prądu, gazu i opłat za ciepło – rachunki są wysokie, zwłaszcza po przekroczeniu limitów. Co robimy, by ograniczeń skalę wzrostu kosztów dla domowego budżetu?

Mimo chwilowego wzrostu temperatur, zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Jak co roku w sezonie zimowym, wyzwaniem dla wielu z nas stało się maksymalne utrzymanie ciepła w przestrzeni mieszkalnej. Niskie temperatury potrafią uszczuplić nasz portfele, dlatego warto zadbać o jak najniższy ubytek ciepła z naszych domów.

REKLAMA

Gruntowna termomodernizacja czy zwykłe uszczelnienie

Pomysły na to jak przetrwać okres zimowy są różne – można zainwestować w gruntowny remont mieszkania, można też dywersyfikować technologie odpowiedzialne za ogrzewanie – w tym ostatnim przypadku wybór nośnika ciepła nie daje jednak pełnej gwarancji przygotowania domu w taki sposób, by nie martwić się o koszty.

Warto tu przypomnieć, że aż 25% pozyskanego ciepła może uciekać na zewnątrz z nawet najlepiej ogrzewanego wnętrza, jeżeli okna i drzwi nie są wystarczająco szczelne.

Gruntowny remont termomodernizacyjny to oczywiście przyszłość, podobnie jak chociażby przedsięwzięcie na mniejszą skalę – wymiana okien na „ciepłe”. Na bieżąco jednak można osiągnąć całkiem dobre efekty dzięki uszczelnieniu okien czy drzwi.

Co ważne, można to zrobić nawet jeszcze teraz – wykorzystując chociażby zmienność aury i kolejną falę nawrotu ciepła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pokazują wyniki badania „Zamiary i opinie dotyczące termoizolowania i ocieplania domu” przeprowadzonego na zlecenie OKNOPLAST, Polacy wykazują wysoką świadomość w kwestii potrzeb zadbania o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku w dobie kryzysu energetycznego.
44,4% ankietowanych udzieliło twierdzącej odpowiedzi na pytanie „czy tej jesieni i zimy planujesz wdrożenie dodatkowych działań zatrzymujących ciepło w domu?”. Spośród nich ponad połowa (52,9%) osób wskazała uszczelnienie okien i drzwi jako planowane rozwiązanie.

Nowoczesne okna mają tryb zimowy: jak przestawić, by zaoszczędzić

REKLAMA

W trakcie trwającej zimy należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe przygotowanie okien na bardzo chłodne lub nawet mroźne dni, zwłaszcza poprzez odpowiednie przestawienie okuć na tryb zimowy.
Jak tłumaczą fachowcy, to proste działanie może istotnie ograniczyć straty ciepła z naszych domów, co przekłada się na niższe koszty związane z ogrzewaniem.

Sam proces regulacji okien jest łatwy do wykonania. Aby dostosować okucia do trybu zimowego, wystarczy skorzystać z klucza imbusowego, przekręcając bolce o połowę obrotu (90° w stosunku do poprzedniego ustawienia). W ten sposób skutecznie zminimalizujemy przenikanie zimnego powietrza i zabezpieczymy nasze mieszkanie przed utratą ciepła.

Szczegółowe instrukcje można znaleźć choćby w materiałach wideo prezentowanych na stronach producentów okien.

Inwestycja na przyszłość: poważniejsza termomodernizacja

Jak zwracają uwagę eksperci firmy OKNOPLAST, wyprodukowane ciepło nie pozostanie w przestrzeni mieszkalnej długo, jeżeli budynek nie jest właściwie zabezpieczony pod kątem stałego utrzymania temperatury wewnątrz – ściany powinny być docieplone, a okna szczelne.

REKLAMA

Dodatnia temperatura w budynkach i lokalach mieszkalnych podczas zimy powinna utrzymywać się na stałe – 24 godziny na dobę, przez cały sezon. W przeciwnym razie woda znajdująca się w rurach może ulec zamarznięciu i poważnie je uszkodzić.

Wzrasta także prawdopodobieństwo rozwoju grzyba pleśniowego na wielu komponentach. Można na różne sposoby dążyć do utrzymania ciepła wewnątrz – wskazane szczególnie zimą wietrzenie można przeprowadzać „ekonomicznie”. Ale nie rozwiąże to oczywiście w całości problemu właściwego gospodarowania ciepłem.

Z kolei przeprowadzenie ocieplenia budynku przez zastosowanie dodatkowych materiałów ze względów finansowych pozostaje rozwiązaniem dla wybranych. 

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ciepło: wymiana okien

O ekonomicznym podejściu do ogrzewania, kiedy nie zostały przeprowadzone działania związane z termoizolacją – szczególnie w przypadku okien. Jeżeli powtarzana z sezonu na sezon konserwacja nie daje zadowalającego rezultatu, należy rozważyć wymianę okien na nowe.

– Taka pojedyncza inwestycja nie tylko zwraca się poprzez zaoszczędzoną energię, ale także może zostać dofinansowana nawet w 100% w ramach programu Czyste Powietrze. Producenci odpowiednio dostosowują ofertę, aby objęte nią produkty spełniały wymagane parametry termoizolacyjne – komentuje Tomasz Radecki, dyrektor handlowy OKNOPLAST.

Mówiąc o parametrach termoizolacyjnych w kontekście okien, ich energooszczędność określa się współczynnikiem Uw. Opisuje się za jego pomocą ilość ciepła (mocy) przenikającą w określonych warunkach przez każdy metr kwadratowy okna. Niższa wartość Uw oznacza większą odporność na przepuszczanie ciepła na zewnątrz.
Aktualnie przyjmuje się, że okna powszechnie określane jako „ciepłe” powinny posiadać współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/m2K. Kupując zatem na przykład okno, którego wartość Uw wynosi jedynie 0,73 W/m2K, można spodziewać się ponadprzeciętnej skuteczności pod względem termoizolacyjności.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Rozpoczął się prawosławny Wielki Tydzień. W najbliższą niedzielę Wielkanoc

Rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej w kościele prawosławnym i innych obrządków wschodnich. Wielkanoc w tym roku wypada pięć tygodni po świętach katolickich, czyli 5 maja.  

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Min. edukacji B. Nowacka: dzieci korzystają z doświadczenia osób starszych. A i dzieci mogą wiele nauczyć dziadków

Minister edukacji Barbara Nowacka: działamy na rzecz szkoły międzypokoleniowej.

REKLAMA

QUIZ Unia Europejska - znasz te ciekawostki? Duża szansa na 10/10
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. W tym roku przypada więc 20. rocznica przystąpienia naszego kraju do UE. Sprawdź, co wiesz o Unii.
Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? ZUS wyjaśnia warunki

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

REKLAMA