REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych ani razu?

Brak perspektyw dla obniżki stóp procentowych już przyhamował spadek wskaźnika WIBOR, który wpływa na wysokość rat odsetkowych od tych kredytów, przeważnie zmienianych co trzy albo co sześć miesięcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści są coraz bardziej podzieleni w sprawie stóp procentowych dla złotego w 2024 roku. O ile wcześniej panowała powszechna opinia, że w skali całego roku nastąpi obniżka stóp o 0,50 lub 0,75 procent, o tyle teraz rośnie grono ekspertów uważających, że Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku nie obniży stóp ani razu i na poziomie ustalonym w październiku 2023 roku utrzymają się one przez kolejne miesiące bieżącego roku.

Taka perspektywa z pewnością nie usatysfakcjonuje spłacających kredyty rozliczane w polskiej walucie, choć może ucieszyć wybierających się na długie weekendy i letnie urlopy zagranicę, bowiem na wysokich stopach zyskiwał będzie złoty, a euro i USD będą tańsze niż zwykle.

REKLAMA

Stopy procentowe dla złotego pójdą w dół dopiero w 2025 roku?

– Pojawiła się perspektywa utrzymania stóp procentowych bez zmian. O tym dosyć wyraźnie komunikował szef RPP, prsor Glapiński – komentuje Michał Stajniak, CFA. Wicedyrektor Działu Analiz XTB

REKLAMA

– Pomimo tego, że oczekuje on inflacji w celu w marcu, to podkreśla, że w drugiej połowie roku inflacja wyraźnie przyspieszy, co może dać podstawę do utrzymania stóp procentowych bez zmian. Jeśli jednak Fed zgodnie z zapowiedziami zacznie obniżać stopy procentowe w tym roku, czy może to otwierać drogę do znacznie mocniejszego złotego – zastanawia się analityk.

Michał Stajniak uważa, że już w tym momencie rynek znacznie zmniejszył swoje oczekiwania w stosunku do stóp procentowych w Polsce. W perspektywie sześciu miesięcy widzi szanse na jedynie jedną obniżkę stóp procentowych.

Z drugiej strony trudno oczekiwać, żeby RPP zdecydowała się na obniżkę w momencie, w
którym prognozy mówią o tym, że inflacja może mocno przyspieszyć w drugiej połowie roku. W najgorszym scenariuszu związanym z cenami administrowanymi inflacja może wzrosnąć nawet do 8%!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To oczywiście wymagałoby powrotu stawki VAT na żywność na poziomie 5% oraz odmrożenie cen energii. Chociaż scenariusz odbicia inflacji do 8% wydaje się ekstremalny, to jednak nieoderwany od rzeczywistości – wskazuje analityk XTB.

Brak obniżek stóp: szansa na jeszcze mocniejszą pozycję złotego

Michał Stajniak uważa, że wobec tego, jeśli stopy procentowe miałyby pozostać bez zmian (główna stopa na poziomie 5,75%), a w USA mielibyśmy doświadczyć 3 obniżek stóp procentowych (z obecnego poziomu 5,5% do 4,75%), potencjalnie otwiera się droga do dalszego wyraźnego umocnienia złotego.

Analityk uważa, że w takim wypadku w zasięgu byłyby średnie poziomy z lat 2016-2021, czyli okolice poziomu 3,70 zł za dolara! To ponad 30 gr mniej niż obecnie.

Czy ten scenariusz jest jednak realny? Warto pamiętać, że nadmierna inflacja wcale nie jest dobra dla gospodarki i kursu walutowego. Wobec tego, jeśli inflacja w USA spadałaby dalej, a w Polsce rosła, to nawet przy dużej różnicy w stopach procentowych, kurs niekoniecznie mógłby zawędrować na trzyletnie minima.
Po drugie, wysokie stopy procentowe powodują zmniejszenie konkurencyjności gospodarki i ograniczają sam wzrost gospodarczy. Polska gospodarka jest silna, ale znajduje się po bardzo słabym 2023 roku.

Z drugiej strony cały czas mamy relatywnie mocne dane z USA, a perspektywa niższych stóp procentowych mogłaby otworzyć perspektywę wyraźnego ożywienia gospodarczego w tym kraju.

Jak widać, perspektywa dalszego umocnienia złotego wcale nie jest taka jasna. Niemniej, jeśli aktywność gospodarcza w Polsce odbije, a inflacja ustabilizuje się w zakresie 4-6%, wtedy dalsze umocnienie naszej waluty wcale nie jest wykluczone – stwierdza na koniec Michał Stajniak.

Brak obniżek stóp procentowych w 2024: konsekwencje dla konsumentów

REKLAMA

Mocny złoty to przede wszystkim dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują wydatki w walutach. Począwszy od spłacających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, przez planujących długie urlopy poza granicami kraju, po kupujących produkty importowane.
W tym ostatnim przypadku chodzi również o wydatki tak powszechne jak tankowanie samochodów osobowych w stacjach paliw, zakupy kawy czy owoców cytrusowych oraz ryb.

Gorzej to wygląda z perspektywy spłacających kredyty hipoteczne rozliczane z złotych – brak perspektyw dla obniżki stóp procentowych już przyhamował spadek wskaźnika WIBOR, który wpływa na wysokość rat odsetkowych od tych kredytów, przeważnie zmienianych co trzy albo co sześć miesięcy – w odniesieniu do aktualnych notowań WIBOR właśnie.

Natomiast oczywiście długoterminowa stabilizacja stóp procentowych na poziomie z października 2023 r. powstrzyma zapędy banków do obniżania oprocentowania lokat. Nie zmieni to oczywiście w żaden sposób istniejącego od lat stanu, że nawet najkorzystniejsze oferowane oprocentowanie nie gwarantuje nawet zachowania wartości kapitału – realnie lokaty przynoszą wciąż straty.
Tak będzie zwłaszcza jeśli inflacja wzrośnie do 8 proc., a oprocentowanie lokat pozostanie na obecnym poziomie czyli średnio 4-4,5 proc. rocznie, przy specjalnych ofertach nie przekraczających w krótkim czasie 7 proc. rocznie.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Hhj
  2024-02-16 18:26:24
  Jasne mocny złoty to tańsze wakacje za granicą a co było do tej pory. Pomimo wysokich stop złoty był relatywnie tani w stosunku do walut obcych. Banda kłamców. Wysokie oprocentowanie to wysokie zyski banków i okradanie Polaków. Banda złodziej
  0
 • Lili
  2024-02-16 09:38:25
  Raty idą w górę akurat dostałam podwyżkę
  0
 • oloo
  2024-03-04 09:32:56
  Pasożyty PO&PiS na usługach banksterów zarzynają Polaków oprocentowaniem 2-3x wyższym niż w innych krajach Europy! nie tylko w strefie euro!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

REKLAMA