REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa inflacja już w lipcu 2024 r.

Wyższa inflacja już w lipcu 2024 r.
Wyższa inflacja już w lipcu 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS ocenili, że majowa inflacja w Polsce była niższa niż w strefie euro. Zjawisko to jest jednak chwilowe, gdyż z powodu wzrostu cen energii przewidywany jest wzrost inflacji w lipcu do 4-4,5 proc. 

Wyższa inflacja w lipcu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, są one zgodne z wcześniejszymi szacunkami. 

REKLAMA

Ekonomiści PIE przeanalizowali te dane, zwracając uwagę, że majowa inflacja w Polsce była niższa niż w strefie euro. Jednak nie mamy zbyt dużych powodów do radości, bo już w lipcu odmrożenie cen energii podniesie inflację ponad cel NBP. Analitycy twierdzą, że powrót wyników widocznych na zachodzie Europy będzie długotrwały.

Niższe niż we Francji czy Niemczech tempo wzrostu cen w Polsce jest głównie zasługą zamrożenia cen energii oraz drobnego wzrostu cen żywności. "Inflacja bazowa wciąż pozostaje podwyższona. Główną rolę odgrywa wysoki wzrost cen usług, który w maju wyniósł 6,2 proc." - ocenili eksperci. 

Koniec zamrożonych cen energii

REKLAMA

Warto pamiętać, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy ceny energii pozostaną zamrożone. Analitycy prognozują, że w lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5 proc., przez co wzrost cen ponownie będzie szybszy niż w strefie euro. Nie będzie łatwo zbliżyć się do wielkości widocznych w państwach zachodniej Europy. 

PIE spodziewa się, że w 2025 r. inflacja dalej oscylować będzie średnio blisko 4,5 proc. Co będzie miało największy udział? Dalej ceny usług, ceny towarów przemysłowych, ceny energii - przynajmniej przez pierwsze półrocze. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cel inflacyjny NBP

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. (+/- 1 p.p.).

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Zajmuje się makroekonomią, energetyką i klimatem, handlem zagranicznym, prognozami gospodarczymi, gospodarką cyfrową i ekonomią behawioralną. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. 

Zobacz także: Kolejne podwyżki opłat. Tym razem o 33%-40%. Jest się czego bać? W Sopocie trzyosobowa rodzina zapłaci więcej 132 zł za wodę 
W sklepach jest coraz drożej. Te produkty najbardziej podrożały

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Polacy coraz częściej szukają dodatkowych pieniędzy. Jest trend na dorabianie

Okazuje się, że Polacy coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodu. Dorabianiem zainteresowanie są nie tylko osoby młode i emeryci, ale coraz częściej również pracownicy etatowi i freelancerzy. Jakie są najczęstsze powody poszukiwania dodatkowych pieniędzy?

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA