REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz możesz mieć kłopoty nawet w swoim banku, jeśli zastrzegłeś numer PESEL

Zastrzegliście numer PESEL, w banku nie wypłacicie nawet większej gotówki i to legitymując się dowodem osobistym
Zastrzegliście numer PESEL, w banku nie wypłacicie nawet większej gotówki i to legitymując się dowodem osobistym
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś, 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zastrzegania własnego numeru PESEL. Mają one zabezpieczać konsumentów przed wyłudzeniami kredytów i zaciąganiem na ich konto zobowiązań finansowych przez oszustów. Poza korzyściami jednak z zastrzeżeniem PESEL wiążą się niedogodności.

O tych niedogodnościach dyskretnie się milczy. Tymczasem zwłaszcza dla osób aktywnie korzystających z usług finansowych mogą być one prawdziwym ciężarem.

REKLAMA

Po co się zastrzega numer PESEL, jak to wpływa na możliwość załatwienia różnych spraw w banku

Banki lojalnie uprzedzają swoich klientów, iż od 1 czerwca 2024 r. będą sprawdzać, czy ich numer PESEL nie jest zastrzeżony w rejestrze zastrzeżeń numeru PESEL.
Których produktów i usług dotyczy obowiązkowa weryfikacja numeru PESEL?

REKLAMA

Bank sprawdzi czy klient nie ma zastrzeżonego numeru PESEL przede wszystkim zanim otworzymy mu konto. Nawet gdy jest to już klient posiadający konta w tym banku i wieloletnią historię. Dla przykładu otwarcie dodatkowego konta oszczędnościowego klientowi, który zastrzegł numer PESEL będzie niemożliwe.

Oczywiście to samo będzie gdy klient, nawet już obecny, wystąpi o jakąkolwiek pożyczkę pieniędzy – od klasycznego kredytu, po limit debetowy.
Na tym nie koniec, klientowi z numerem wpisanym do rejestru zastrzeżeń numeru PESEL nie będzie udostępniona bankowość elektroniczna.
A co z wypłatą gotówki przy okazaniu dowodu osobistego? Za mało, w placówce bankowej będzie można legalnie wypłacić nie więcej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia czyli 12 726 zł obecnie a 12 900 zł od 1 lipca.

Zastrzeżony numer PESEL: co zrobić, by załatwić sprawę w banku

Klient nie załatwi tych spraw, jeśli jego numer PESEL będzie zastrzeżony. Zastrzeżenie można jednak w każdej chwili cofnąć.
Zastrzeżenie numeru PESEL to ochrona przed jego wykorzystaniem bez wiedzy jego właściciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzeżenie można cofnąć w aplikacji mObywatel 2.0 lub w serwisie mObywatel czy w urzędzie gminy.
Trzeba to będzie robić przed chęcią dokonania każdej z opisanych czynności w banku. Po jej wykonaniu oczywiście można ponownie dokonać zastrzeżenia numeru PESEL.

Zastrzeżony numer PESEL: jakie sprawy można będzie załatwiać bez problemu

Autorzy nowych przepisów przekonują, iż zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. W ich ocenie warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.
Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może: 

  •  pójść do lekarza, 
  • zrealizować receptę, 
  • kupić bilety lotnicze, 
  • załatwić sprawę w urzędzie,
  • głosować w wyborach. 
    W każdym z tych przypadków bowiem podczas dokonywania wymienionych czynności nie ma obowiązku sprawdzania czy numer PESEL jest wpisany do rejestru zastrzeżeń numeru PESEL.

REKLAMA

Ponadto autorzy zmian w przepisach argumentują, iż w każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Można zrobić to, wybierając jedną z dwóch opcji: bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, że PESEL przestanie być chroniony aż do czasu ponownego zastrzeżenia lub czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ponownym włączeniu ochrony. 

Korzystanie z bezpłatnej usługi zastrzegania i cofania zastrzeżeń numeru PESEL w wersji cyfrowej dodatkowo umożliwia kontrolę nad tym, kto i kiedy sprawdzał ten numer PESEL.
W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status.
Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL. Zarówno zastrzeżenie PESEL jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne, niezależnie od czasu i liczby dokonywanych w tym zakresie operacji.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA